Hayır’cı Alman vekil: Karar siyasidir

CDU Milletvekili Bettina Kudla, Alman Meclisi’ndeki oylamada neden ‘Hayır’ oyu verdiğini Aydınlık’a anlattı. Bu olay nedeniyle Türkiye-Almanya ilişkilerinin bozulmaması gerektini belirterek kararın siyasi olduğunu vurguladı

Hayır’cı Alman vekil: Karar siyasidir
13 Haziran 2016 Pazartesi 11:49

Beyhan Yıldırım / Berlin
2009 yılından bu yana Alman Meclisi’nde Başbakan Angela Merkel’in Genel Başkanı olduğu Hıristiyan Demokrat Partisi’nin (CDU) milletvekili olan Bettina Kudla, 2 Haziran 2016’da, 1915 olaylarının soykırım olduğu iddiasındaki tasarıya ilişkin yapılan oylamada tek “hayır”oyu kullanan vekil oldu. 1962 Münih doğumlu, Alman Meclisi Bütçe Komisyonu ve Mali Komisyonu üyesi, Leipzig şehrinden parlamentoya seçilen Bettina Kudla, Aydınlık’ın sorularını yanıtladı:

| BM 1948 Soykırımı Cezalandırma ve Önlenmesi Sözleşmesi uyarınca ancak yetkili mahkeme Soykırım kararı alabilir. Nasıl oldu da, Alman Meclisi’nde sadece siz hukuka aykırı olan bir oylamada ‘hayır’ oyu kullandınız?
Şunu söyleyebilirim, önergelerin önceden ayrıntılı olarak grup toplantılarında tartışılması gerekiyor. Bu, her zaman olmuyor. Milletvekillerinin Türkiye’yi aşağılamak gibi bir niyetlerinin olmadığını düşünüyorum. Aralarında Hükümet’in üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu bir bölüm milletvekilinin oturuma ve oylamaya katılmadığını vurgulamak isterim.

‘KARARI SİYASİ’
| Meclis kararında, ‘Tarihçiler Komisyonu’ kurulsun deniliyor. Bir taraftan da ‘soykırım’ kararı alınıyor. Bu çelişkiyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tarihi konularla ilgili bu tür komisyonların kurulması iyidir. Fakat şimdi acil olan ve bir an önce çözmemiz gereken sorunlar var: Milyonlarca Suriyeli yurdundan oldu, sığınmacı ve mülteci konumunda. Bu insanların kurtarılması, ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor. Aynı şey Türkiye’deki Suriyeli mülteciler için de geçerli. Siyaset, bu konuyu ele almalı.

| AİHM’nin 2013/2015’te Perinçek-İsvçire Davası kararları uyarınca da meclisler soykırım kararı alamazlar. AİHM Büyük Daire’nin kararına göre 1915 olayları ile “Yahudi Soykırımı” karşılaştırılamaz. Alman Meclisi’nin kararı, Anayasa Mahkemesi’ne taşınacaktır.
Meclis’in kararını mahkeme kararı olarak algılamıyorum. Alınan bu karar siyasidir.

‘STEİNMEİER UYARMIŞTI’
| Eski Berlin İçişleri Bakanı Dr. Ehrhart Körting, ‘Önerge ilişkilerin normalleşmesinden bahsediyor ancak Türkleri hedef alan suçlamalar var. Bu iddialar günümzdeki kuşakları da hedef alıyor’ dedi. Körting’in görüşlerine katılıyor musunuz?

Uzun yıllar Berlin’de görev yapan Sayın Körting’in sözlerini selamlıyorum ki kendisi SPD’lidir. 1 yıl önce Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier önergeye karşı çıkarak şunu söylemişti. “Bu önerge ile Yahudi Soykırımı’nın sıradanlaştırılması tehlikesi var”. 2 Haziran 2016’daki oylamadan önce de Sayın Steinmeier önerge aleyhinde açıklamalar yaparak, Türk-Alman dostluğunun zedelenebileceği uyarısında bulunmuştu. Okul kitaplarındaki içeriği çok iyi incelemek gerekir. Yazılanlar, kuşakları etkileyecektir. Evet, Dışişleri Bakanı Steinmeier geçen yıl da konuya ilişkin mesafeli bir duruş sergilenmesi gerektiğini açıklamıştı.

İLİŞKİLER ZEDELENMESİN
| Oylamada ‘hayır’ oyu kullanarak ve yaptığınız açıklamalarla, Türklerin sempatisini kazandınız. Türk insanına ve Almanya’daki Türklere mesajınızı nedir?

Türkiye’deki insanlara mesajım şu: Alman Meclisi’nin bir kararı yüzünden ilişkiler zedelenmemelidir. Almanya’da sayıları yaklaşık dört milyon olan Türklerin büyük çoğunluğu Almanya’da yaşamaktan memnun. Almanya’nın başarılarına katkıda bulunuyorlar. Bu katkılar sadece milli futbol takımımızın başarıları ile sınırlı değil. Ve bu böyle devam etmeli. Bazen yurttaşlar, siyasetçilerden daha ileri anlayış ve davranışta oluyorlar.

Alman avukatlardan dostluk mesajı

Aydınlık / Ankara
Alman Federal Meclisi’nin sözde Ermeni soykırımı tasarısını kabul etmesinin ardından gerilen ilişkiler üzerine Alman Barolar Birliği, Türkiye Barolar Birliği’ne (TBB) gönderdiği mesajda, “Ülkelerimiz arasında güven duyulan, taşıyıcı güce sahip birleştirici bir köprüyü birlikte yeniden inşa edebileceğimize inanıyoruz” dedi.
Sözde Ermeni soykırımı tasarısının Alman Federal Meclisi’nin gündemine gelmesinin ardından, Türkiye Barolar Birliği adına Başkan Başdanışmanı Av. Prof. Dr. Necdet Basa, tasarının geri çekilmesi için, Alman Barolar Birliği Başkan Vekili Dr. Wessels ve dış ilişkiler direktörü Av. Veronika Horrer ile bir dizi görüşme yaptı. Görüşmede Alman Barolar Birliği Başkan Vekili, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu’na şu mesajın iletilmesini istedi: “Ülkelerimiz arasında sorunlu olabilecek bir dönemin işaretlerini endişeyle takip ediyoruz. Tabii ki köklerini tarihin derinliklerinden alan ilişkiler, zorluklara dayanıklıdır. Ancak, özellikle böylesine güçlüklerle dolu dönemlerde, her iki ülkeden der güvenilen, yetkin müesseselere ihtiyaç duyulur. Türkiye tarafında Türkiye Barolar Birliği vardır. Alman tarafında da Alman Barolar Birliği vardır. Ülkelerimiz arasında güven duyulan, taşıyıcı güce sahip birleştirici bir köprüyü birlikte yeniden inşa edebiliriz.”

‘MÜCADELEYİ KAZANDIK YİNE KAZANACAĞIZ’
Alman Federal Meclisi’nin, 1915 olaylarına ilişkin aldığı hukuksuz ‘soykırım’ kararı Vatan Partisi Aydın İl Başkanlığı tarafından protesto edildi. “Alman Meclisi’nin kararı geçersizdir” ve “Soykırım yapmadık, vatan savunduk” sloganları ile yürüyen Vatan Partisi üyelerine çevredeki yurttaşlar da destek verdi. Yürüyüşün ardından basın açıklamasında yapan Vatan Partisi Aydın İl Başkanı Emre Albayrak, “Ermeni soykırımı iddiası Kurtuluş Savaşı’ndan bu yana ülkemize kasteden emperyalist devletler tarafından kullanılmıştır. Alman Meclisi ve Merkel, ABD’nin menfaatlerini düşünmeyi bırakıp kendi ülkesinin menfaatlerini düşünmelidir. Ey Almanya, elimizde kapı gibi AİHM kararı var. Türk Milleti’ni soykırımcı ilan edemeyeceksiniz. Vatan Partisi olarak bu konuda daha önce nasıl mücadele ettiysek, bu kararı da geri aldırtmayı başaracağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.