Hatay aynasında Türkiye

HDP’nin oy kaybı, PKK’nın silah tehdidinin olduğu illerde düşük oranda, diğer illerde ise yüzde 45’lere kadar oranlarda gerçekleşti. Bu genel tablonun bir tek istisnası vardı: Hatay.

Hatay aynasında Türkiye
27 Mart 2016 Pazar 12:30

Mehmet Bedri Gültekin / Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı

Bilindiği üzere HDP’nin oy oranı, 7 Haziran’dan 1 Kasım’a kadar yaşanan gelişmelerin sonunda bütün Türkiye’de düştü.
Oy kaybı, PKK’nın silah tehdidinin olduğu ve yurttaşların ciddi bir can güvenliği endişesi taşıdığı illerde düşük oranda, diğer illerde ise yüzde 45’lere kadar oranlarda gerçekleşti.
Bu genel tablonun bir tek istisnası vardı: Hatay.
Hatay’da HDP, 7 Haziran seçimlerinde 54 bin, 1 Kasım’da ise 57 bin oy aldı.
HDP’nin Hatay’da gerçekleştirdiği oy artışı cevaplanması gereken bir soruydu. Bu sorunun cevabını, 20 - 24 Mart tarihleri arasında Kurultay çalışmalarımız çerçevesinde Hatay’a yaptığım gezi sonucunda bir kez daha teyit etme fırsatı buldum.

DÜŞMANINI DESTEKLEMEK
Hataylıların 1 Kasım’da HDP’ye 3 bin daha fazla oy vermesinin aslında son derece trajik bir boyutu vardır.
Hataylı yurttaşlarımızın, özellikle Alevi-Arap yurttaşlarımızın en hassas oldukları konu doğal olarak Suriye’dir.
Etnik ve mezhepsel aidiyetleri dolaysıyla Defne, Samandağ, İskenderun ve Arsuz’daki Arap kökenli yurttaşlarımız, Suriye’ye yönelik uluslararası saldırı konusunda son derece duyarlıdırlar.
İşte bu durumdaki seçmen arasından hatırı sayılır bir yurttaş kitlesi, 1 Kasım seçimlerinde gitti ve HDP’ye (PKK) oy verdi.
Oysa PKK, Obama’nın deyimiyle “ABD’nin sahadaki kara gücü”dür. Son olarak gene ABD’nin yaktığı yeşil ışığın sonucunda Suriye’de federasyon ilan etmiştir. Yani Bölgede ABD’nin tetikçisidir. Türkiye’ye ne kadar düşman ise Suriye’ye de o kadar düşmandır.
Dolaysıyla PKK’ya verilen oyun ABD’ye verilen oy olduğu tartışma götürmez.
Trajik olan nokta şudur: Suriye’yi savunma konusunda son derece hassas olan Hataylı Arap Alevi yurttaşlar, nasıl oldu da ABD’nin sadece Türkiye’ye karşı değil, Suriye’ye karşı da kullandığı “sahadaki kara gücü”ne gidip oy verdiler.

ÜÇ CEVAP
Bu sorunun üç cevabı bulunmaktadır
Birincisi CHP’nin Hatay’da önseçim yapmaması, merkez yoklaması ile belirlediği aday listesinin ilk sıralarında yer alan isimlerin CHP kitlesi tarafından benimsenmemesi, bu Partinin çok sayıda üyesinin HDP’ye oy vermesine yol açtı.
Bir kez daha ortaya çıkan gerçek şudur: CHP’nin üye ve taraftar kitlesi CHP’den kopmuştur. Ama üye iradesinin hiçe sayıldığı durumlarda bu kopma, doğru bir önderlikle, doğru bir adresse yöneltilmediği zaman yanlış sonuçların ortaya çıkması kaçınılmaz olmaktadır.
Sadece çaresizlikten dolayı CHP’ye giden geleneksel oylar, artık rahatlıkla başka bir adrese yönelebilmektedir.
İkinci olarak Alevi kitle üzerinde emperyalist merkezler tarafından oynanan oyunların belli oranlarda sonuç almaya başladığını görüyoruz.
Geleneksel olarak vatansever, cumhuriyetçi ve laik olan Alevi yurttaşlar içinde küçümsenmeyecek oranda bir kitle, Vatana ve Cumhuriyet’e düşman bir cephenin peşine takılabilmektedir.
Laiklik ise bu cephe açısından gerçekte, amaca ulaşmak açısından kullanılan bir örtü durumundadır.
Üçüncü olarak Hatay’daki seçim sonuçları, “Ne olursa olsun yeter ki Tayyip gitsin” anlayışının gözleri ne derece kör ettiğinin somut örneğidir.
Lenin, Polonyalı devrimcilerin (Rosa Lüksemburg), Çarlık Rusyası’na olan saplantılı düşmanlıklarını eleştirirken “Fareye göre dünyanın en büyük canavarı kedidir” diye eleştirir.
Türkiye’de bugün aralarında Alevi yurttaşların da olduğu küçümsenmeyecek bir yurttaş kitlesi ne yazık ki benzer konuma düşmüştür.
Bu yurttaşlarımız, Tayyip düşmanlığından, dünyanın en büyük zaliminin, ABD’nin yanına düştüklerini görememektedirler.
Ve gerçekte en büyük kötülüğü kendilerine yapmaktadırlar.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.