Harp okullarına el uzatılamaz

Emekli Hava Pilot Tuğgeneral Ramiz İlker, askeri liselere kilit vuran KHK’yı değerlendirdi: Buradan bütün komutanlara, bütün mezunlarına, olan olmayan bütün askeri zevata hitap ediyorum. Tepki koysunlar!

Harp okullarına el uzatılamaz
15 Ağustos 2016 Pazartesi 11:46

Devrim Aşkın Karasoy
Emekli Hava Pilot Tuğgeneral Ramiz İlker, hava kuvvetlerine uzun yıllar hizmet etti, üç akademi bitirdi, muharip hava jet birliklerinde savaş pilotu olarak uçuş öğretmenliği, tecrübe pilotluğu yaptı. Hava Kuvvetleri’nin hemen her kademesinde muharip olarak görev yaptı, üs komutanı olarak emekliye ayrıldı. Ramiz İlker’le hükümetin Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatma kararı aldığı harp okullarının dönüştürülmesi ve askeri liseleri kapatma kararı konusunu masaya yatırdık. İlker komutan, Aydınlık’ın sorularını yanıtladı.

| Harp okullarının yapısının değiştirilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Harp okulları silahlı kuvvetlerde ana unsurdur. Askeri eğitim veren, harp eğitimi veren adı üzerinde harp okullarından vazgeçmek söz konusu olamaz. Hükümet, Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) kabul edilemez bir yanlışın içerisindedir. Bir an evvel bu yanlıştan geri dönülmelidir. Böyle “ben yaptım oldu” şeklinde bu okullar kapatılamaz. Milli Savunma’ya bağlanacakmış, Genelkurmay şuraya buraya bağlanacakmış böyle bir şey olamaz. Bu yuvalar ta Osmanlı döneminde kurulmuş 100-250 yıllık yuvalardır. Üç tane ana unsur vardır: Mektebi Mülkiye yani bugün ki siyasi bilimler fakültesi, Mektebi Tıbbiye ve Mektebi Harbiye. Memleket bu üç saç ayağının üzerinde durur. Buraları subay yetiştiren eski adıyla zabit mektepleridir, harp okuludur. Dolayısıyla bu ana unsurun üzerinde fevkalade disiplinle durulmalıdır. Milli Savunma Üniversitesi yapılacakmış, bunlar oraya bağlanacakmış, başına sivil rektör getirilecekmiş böyle şey olmaz! Eğitim-öğretim birliğine aykırı, askerliğin ana şiarı olan komuta birliğine aykırı, kumanda birliğine aykırı. Askerliğin ana maddesi olan Atatürkçülüğe, 6 ok ilkelerine, memleketin kuruluş felsefesine aykırı şeylerdir. Böyle acele ile alınmış kararlardır bunlar... Kuleli Askeri Lisesi 200 yıllık, Deniz Lisesi 200-250 yıllık okullardır. Bunlara dil de, el de uzatılamaz.

OKULLAR FETÖ’CÜ KALKIŞMA NOKTASI DEĞİL
| Okulların FETÖ’cü darbe girişimiyle ilişkisi olduğu iddiaları var...

FETÖ’cü darbe girişiminin, kalkışmanın ana noktaları değil bu okullar. Son yapılan olayda ana müsebbip okullar değildir. Sorular çalınmıştır, verilmiştir. Sen onları önle! Bu okullarda milletin çocukları, halk çocukları, berber çocuğu, terzi,benim gibi küçük bir memur çocuğu, astsubay, başçavuş çocuğu, orman bakım memuru çocuğu eğitim görüyor. Milletin öz evladından çıkmış çocuklar buralarda yetişiyorlar, geliyorlar askeri ruh kazanıyorlar. Bu ordunun mayasıdır. Özüdür, öz benliğidir. Bugün bir Kuleli Askeri Lisesi Boğaz’ın incisidir. Orayı alacaklar şimdi rant uğruna bilmem neye otel yaptıracaklar. Bu kabul edilemez. Buradan bütün komutanlara, bütün mezunlarına, olan olmayan bütün askeri zevata hitap ediyorum. Tepki koysunlar! 28 tane şirketi olan bir ailenin çocuğu değil bunlar, fakir halk çocukları. Bir okulda bir olay oldu diye okulu kapatmak olur mu? O zaman sen bakanlıkları da kapat, oralarda da bir sürü FETÖ’cü var.

EMİR-KOMUTA KOPAR
| Kuvvet komutanlıklarının Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanması neler getirecek?

Genelkurmay Başkanı, boşaltılmış bir adam konumunda, altında birlikler yok. Emir- komuta kopar. Senin altında Kara Kuvvetleri Komutanlığı var, Başbakan ya da Cumhurbaşkanı ona istediği gibi emir verecek. Verdikleri emirden Genelkurmay Başkanı’nın haberi yok. Olsa bile kumanda yetkisi yok. Böyle şey olmaz. Dağıtıyorsun, bozuyorsun! Şu anda Türkiye’nin etrafı ateş çemberi. Her an Kürt koridoru, güneyimizde her an kurulabilecek PYD, Irak’taki durum belli değil. Musul’u her an ellerinden alacaklar, oraya Barzani gelecek. Bu durumda Türk Silahlı Kuvvetleri’ni zayıflatmamak lazım. Sağlam bir ordu lazım. Ordusuz bir milletin Irak’ta, Suriye’de ne durumlara düştüğünü gördük. Ordumuzu yıpratmamak lazım. FETÖ’cü hareketin arkasında ABD, CIA, Soros var.

PKK ZİL TAKIP OYNADI
| Genelkurmay Başkanlığı’nın yetkilerinin sınırlandırılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz.PKK’ya karşı yürütülen mücadeleyi nasıl etkiler?

Çok etkiler. PKK zil takıp oynadı bu hareketten sonra. PKK kırsala çıktı Sur, Cizre, Nusaybin’deki mücadeleden sonra şehirdeki yapılanmaları bitti. Başarılı bir şekilde Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bertaraf edildikten sonra kırsala döndüler yine. Fakat kırsalda askeri birliklerin kışlalarının önüne o HDP’li belediyeler çöp kamyonlarını çekmiş. Özel harekat polislerimiz, Mehmetçiklerimiz şehit oluyor. Dolayısıyla FETÖ’cü ve PKK’lılar aynı amaca hizmet edecek şekilde hareket ediyorlar.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.