Güneydoğu’ya ‘ümmet’ modeli

Terörle mücadelede görev alan komutanlar AKP’nin bölgede yaşanan sorunları çözmek için düşündüğü ‘bölücü terörü dinle engelleme’ planının 12 Eylül’de denendiğini ancak sonunun felaket olduğunu vurguladı

Güneydoğu’ya ‘ümmet’ modeli
02 Mart 2016 Çarşamba 11:29

Aydınlık / Ankara
AKP, Doğu ve Güneydoğu için Evren Modeli’ne yöneldi. Bölgede yaşanan sorunları çözmek amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı’nı devreye sokmak için düğmeye bastı. 2015’in sonunda “Çözüm Süreci”ne “Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi” adını veren hükümet yetkilileri, bu süreçte Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen Hüda-Par’ın da muhatap alınacağının sinyalini vermişti. Terörle mücadelede görev alan komutanlar, AKP’nin projesinin 12 Eylül’de denendiğini, sonunun felaket olduğunu bildirdiler. Ümmetçi politikaların birleştirici değil bölücü olduğunu vurguladılar.

‘DİN HİZMETLERİNİN DAHA ETKİN HALE GETİRİLMESİ İÇİN’
AKP terörle mücadelede 12 Eylül döneminde Kenan Evren’in denediği “bölücü terörü dinle engelleme” planına yöneldi. Bu çerçevede Pazartesi günü yapılan Bakanlar Kurulu toplantısına Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de çağrıldı. Toplantı sonrasında açıklama yapan Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Diyanet İşleri Başkanının Bakanlar Kuruluna katılması ile ilgili olarak, “Özellikle Doğu ve Güneydoğu’daki gelişmeler çerçevesinde din hizmetlerinin daha etkin hale getirilmesi için yapılacaklar konusunda önemli bir görüşme yaptık. Diyanet İşleri Başkanlığı’mızın Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da devam eden terörle mücadele sonrasında uygulamaya koyduğumuz Birlik, Huzur ve Demokrasi Eylem Planı çerçevesinde atacağı adımın koordinasyonu, bu adımlarda Diyanet İşleri Başkanlığı mensuplarının ve Diyanet İşleri camiasının katkılarının neler olabileceği konusunda da görüş alışverişinde bulunduk” dedi.

EVREN MODELİ BÖLÜCÜ
Terörle mücadelede uzun yıllar görev yapmış eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı ve Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, AKP’nin tehlikeli bir yola girdiğini belirterek, “açılım” yanlışına yeni yanlışların eklenmek üzere olduğunu bildirdi. Geçmişte 12 Eylül’de Kenan Evren döneminde benzer yöntemler denendiğini ancak sonucunun felaket olduğunu vurgulayan Pekin, “Evren döneminde uçaklarla helikopterlerle bölgedeki yerleşim birimlerine ayetli hadisli bildiriler atıldı. Evren gittiği illerde yaptığı konuşmalarda sürekli ayetler okudu. Sonuçları görüldü. Sorunları dinle, ümmetçi bir anlayışla çözme girişimi bölgede feodal yapıyı güçlendirir. Yeni Fethullah Gülenler ortaya çıkar. Devlet otoritesinin yerini tarikat otoritesi alır. Yurttaşlık bilinci yok olur. Böyle bir politika birlik değil yeni bölünmeleri getirir” diye konuştu.

IRAK, SURİYE, IŞİD...
Irak ve Suriye’de yaşanan olayların ve IŞİD gibi dinci terör örgütlerinin ders olmasını isteyen Pekin, bu örgütlerin eskiden oralarda olmadığını, ABD’nin bölgeye müdahalesiyle ortaya çıktığını, Irak ve Suriye’nin bölünmesi için kullanıldığını hatırlattı. Güneydoğu’da da benzer tehlikenin yaşanabileceğine dikkat çeken Pekin, izlenen yanlış politikalar nedeniyle Türkiye’de radikal dinci bir tabanın da oluşuığunu ifade ederek, dinciliğin teşvik edilmesi durumunda bölgede yeni IŞİD’lerin çıkabileceğini söyledi.

TERÖRLE MÜCADELE
Terörle mücadelede Türkiye’nin çok ciddi tecrübeleri olduğunu belirten Pekin şu görüşleri savundu: “TSK ve emniyetin 24 Temmuz’da yeniden başlattığı mücadele etkili bir şekilde devam etmektedir. Bu mücadelede ısrarcı olunmalı, bölge halkının da desteği alınarak, topyekün mücadele yürütülmelidir. Komşularımız İran, Suriye, Irak ve Rusya ile teröre karşı işbirliği yapılarak bölücü terör örgütünün her türlü lojistiği kesilmelidir. Yeni arayışlar yeni sıkıntıları da beraberinde getirir.”

YENİ MUHATAP HİZBULLAH
PKK’ya yönelik operasyonlarla “buzdolabına kaldırılan” çözüm sürecinin yeni adının Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milli Birlik ve Kardeşlik Süreci” olduğunu açıklamıştı. Yeni süreçte HDP/PKK dışında kimlerin muhatap olacağına yönelik tartışmalar yapılmış, hükümete yakın yazarlar ve gazeteler Hüda-Par ve Hak-Par’ın öne çıktığını yazmıştı. Yenişafak gazetesinin 29 Aralık tarihli haberi şöyle: “Bundan sonra muhatap, bölgede faaliyet gösteren siyasi partiler başta olmak üzere, STK’lar, dernekler, kanaat önderleri ve vatandaş olacak. AKP, yeni süreçte HDP’nin yerine Hüda-Par, Hak-Par gibi, PKK’yı değil Kürt halkının beklentilerini yansıtan, demokratik yapılar çerçevesinde faaliyet gösteren siyasi partileri muhatap alacak.” Bu haberlerin ardından AKP’nin yeni “muhatapları” da süreçte rol almaya talip olduklarını bildirmişti. Öte yandan Ocak ayında AKP Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, Hüda-Par Genel Sekreteri Mehmet Yavuz başkanlığındaki heyeti AKP Genel Merkezi’nde kabul etmişti.

‘ÜMMETÇİ POLİTİKALAR BÖLER’
Terörle mücadelede uzun yıllar görev yapmış emekli Tümgeneral Osman Özbek de Aydınlık’a yaptığı açıklamada, Güneydoğu’da din öne çıkarılarak yapılacak mücadelenin bugüne kadar yapılan yanlışlara yeni yanlışlar eklemek olacağını bildirdi. Ümmetçi politikalarla bölgede birlik sağlanamayacağını, tam tersine bölünme yaratacağını vurgulayan Özbek, “Geçmişte de benzer uyguılamalar denendi, olmadı. Vazgeçildi. Dinle sorunun çözülme girişimi radikal bölünmeler ortaya çıkarır” diye konuştu.

‘IRAK VE SURİYE’DEN DERS ALALIM’
Türkiye’nin terörle mücadelesini hem gazeteci hem de politikacı olarak yakından izleyen TBMM eski Başkanvekili Uluç Gürkan da bölücü teröre karşı dinciliğin teşvik edilmesini eleştirdi. Ümmetçi bir anlayışla teröre karşı mücadele edilemeyeceğini ifade eden Gürkan şunları söyledi: “Dinle terör çözülmez. Ümmetçi anlayışla teröre çözüm arayışından sonuç alınması mümkün değil. Suriye ve Irak’ta yaşananlar ortada. Dincilik teşvik edilirse nelerin yaşanacağını bu ülkelerde görmek mümkün. Türkiye’nin yeni bölünmelere değil birliğe ihtiyacı var.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.