Güler, yol haritasını değerlendirdi

Prof. Dr. Birgül Ayman Güler AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Mardin’de yaptığı konuşmada Türk milletinin egemenlik hak ve yetkisi olmadığını söylediğini hatırlatarak, “Davutoğlu derin planı açığa vurdu” dedi.

Güler, yol haritasını değerlendirdi
09 Şubat 2016 Salı 12:43

Aydınlık / Ankara

Prof. Dr. Birgül Ayman Güler AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Mardin’de yaptığı konuşmada Türk milletinin egemenlik hak ve yetkisi olmadığını söylediğini hatırlatarak, “Davutoğlu derin planı açığa vurdu” dedi. Birgül Ayman Güler Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Mardin’de yaptığı “teröre çözüm ve 10 maddelik yol haritası” açıklamalarını Aydınlık’a değerlendirdi. Davutoğlu’nun 2009 yılında Dışişleri Bakanlığı görevine getirildiğini ve işe “Stratejik Derinlik” adını verdiği bir kitabıyla başladığını kaydeden Güler, Davutoğlu’nun “komşularla sıfır sorun” diye yola çıkıp Türkiye’yi “değerli yalnızlık” ve “sıfır komşu” noktasına getirdiğini vurguladı. Güler, Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanı olarak başarısız olduğunu, buna rağmen Başbakanlıkla adeta ödüllendirildiğini söyledi.

SANSÜRSÜZ İLAN ETTİ
Davutoğlu’nun 5 Şubat 2016 günü Mardin’de yapılan “Kardeşlik Buluşmaları” adlı toplantıda yaptığı konuşmada Türkiye için nasıl bir gelecek düşündüğünü açıkladığını belirten Güler, “Davutoğlu 1 saat 11 dakikalık konuşmanın ilk 45 dakikasında, Türkiye için ne yapmak istediğini anlattı. Geri kalan kısa süreyi toplantının düzenlenme amacı olan ‘10 Maddelik Eylem Planı’na ayırdı. Davutoğlu’nun ilk 45 dakikada söyledikleri, ‘asıl ve derin plan’ ile ilgiliydi. Davutoğlu, konuşmanın bu bölümünde, kendi zihin haritasını, şimdiye kadar hiç olmadığı kadar açığa vurdu. Bu açıklamaların yapıldığı 5 Şubat 2016 günü, AKP Genel Başkanı’nın ‘Yeni anayasayla yapmak istediklerini sansürsüz biçimde ilan ettiği gün oldu” ifadelerini kullandı.

TÜRK MİLLETİNİ HAÇLI, MOĞOL SÖMÜRGECİ İLE BİR TUTMAK
Davutoğlu’nun “Türk ulusçuluğunu, tarihteki Haçlı, Moğol, sömürgeci devletler ile bir tutması skandaldır” diyen Güler, Davutoğlu’nun Türk Milletine ve onun egemenlik hakkına adeta savaş ilan ettiğini söyledi. “Davutoğlu, yeni bir dönem başlatıyoruz diyor ve Sultan Alpaslan - Selahaddin Eyyubi, sonrasını düşmanı saydığı birinci millet meclisinin çocuklarını omuz omuza gelmeye birleşmeye çağırıyor” diyen Güler “Besbelli Davutoğlu savaşa gidiyor, iyi ama kime karşı? Başbakanlar kendi ulusuna karşı savaş açar mı” diye sordu.

ULUSAL-MİLLİ DEVLET YERİNE ÜMMET DEVLETİ
Güler daha sonra şunları söyledi: “Özünü dile getirirsek, o da şu: Başbakan, parçalayıcı Türk milleti (ulusal devlet) anlayışı yerine, birleştirici İbrahimi millet anlayışını (ümmet devletini) getireceğini ilan ediyor.
Yani TC Başbakanı, ‘Türk milletinin egemenlik hak ve yetkisi yok’ diyor. Böyle sözleri söylese söylese işgal kuvvetleri söyler. Oysa kendisi Türk milletinden aldığı egemenlik yetkisini kullanıyor. Türk milletinin egemenlik hakkını reddeden biri, bu egemenliğin yarattığı yetkileri meşru olarak kullanmaya devam edemez” dedi.
“Davutoğlu’nun bu sözde ümmet siyaseti uğruna ulusumuza karşı savaş ilan etmesi, bizi kendi içimizde birbirimizle vuruşmaya itmekten başka anlama gelmiyor” ifadelerini kullanan Güler, “aynı PKK’nın yapmaya gayret ettiği şeyi yapıyor” diye konuştu.
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.