Gladyo temizliği demokrasi getirir

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, ABD Gladyosunun temizlenmesinin demokrasinin yolunu açacağını söyledi. Perinçek, askeri birliklerin önündeki çöp kamyonlarının 24 saat içinde çekilmesini istedi

Gladyo temizliği demokrasi getirir
30 Temmuz 2016 Cumartesi 11:37

Aydınlık / Ankara
Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, düzenlediği basın toplantısında Amerikancı FETÖ darbe girişiminden sonra orduda, yargıda ve poliste yapılan uygulamaları değerlendirdi, gereken siyasetleri açıkladı. Perinçek, özetle şunları söyledi:

ABD’NİN KONUMU KANITLANDI
Bugün gazetelerde çıkan haberler, ABD’nin darbedeki rolüne ilişkin tartışmalara son vermiştir. ABD Merkez Kuvvetleri Komutanı General Joseph Votel, “ABD Ordusunun Türk Ordusundaki bir dizi en yakın müttefiklerinin hapse atıldığını” ve “ABD’nin bölgedeki operasyonlarının zayıflayacağını” belirtmektedir. ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper de, “Darbe girişimi sonrası Türkiye’deki bazı muhataplarının temizlendiğini ve tutuklandığını” itiraf etmektedir. ABD strateji kuruluşları ve basını, Türkiye’de ordu, yargı ve polis içindeki temizlik ve tutuklamalara karşı kapsamlı bir kampanya yürütmektedirler. Avrupa’nın Atlantik sistemine bağlı çevreleri de aynı yönde harekete geçmiş bulunuyorlar.

GLADYO EZİLDİ
ABD’li yetkililer, Türkiye ile ilişkilerinin geleceğinden kaygı duymaktadırlar. Kaygıları yerindedir. Çünkü Türkiye Atlantik sisteminden kopmaktadır ve Avrasya’daki yerini almaya yönelmektedir. Bu olay, basit bir dış siyaset değişikliği değildir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında Türkiye’nin içine girdiği “Küçük Amerika” sürecinin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Amerikancı FETÖ darbesi, Türk Ordusu ve milleti tarafından ezilmiştir. ABD’nin 70 yıla yakın süredir ordu, yargı ve polis içindeki Gladyo örgütü, dağıtılmaktadır. Bu olay, Türkiye’nin bağımsızlaşması ve özgürleşmesi yolunda tarihi önemdedir.

HALK EMPERYALİZMDEN KURTULUYOR
Öte yandan, yakın zamana kadar Atlantik sisteminin toplum içindeki sigortası konumunda bulunan sağ seçmen kitlesi, ABD’nin denetiminden çıkmıştır. Edirne’den Hakkâri’ye kadar ellerinde al bayraklarla meydanları dolduran milyonlar, ABD emperyalizmine karşı deyim yerindeyse isyan halindedir. ABD devlet içinde de kaybetmiştir, toplum içinde de kaybetmiştir. Türkiye’de demokrasi, ancak ABD denetiminden kurtulmakla kurulabilir. Bu süreç, bağımsızlık ve demokrasi sürecidir. Yaşananlar, Vatan Partisi’nin “Vatan Savaşından Milli Hükümete” siyasetinin doğruluğunu kanıtlamıştır. Bu süreç, AKP iktidarını da aşacak ve Milli Hükümetin kurulmasıyla doğal mecrasına oturacaktır.

İZLEME KURULU OLUŞTURDUK
Vatan Partisi olarak bir İzleme Kurulu oluşturduk. Süreci somut verilere dayanarak dikkatle izliyoruz. Haksız uygulamaların karşısında olacağız. Görevimizi yerine getireceğimizden hiç kimse kuşku duymasın. Vatan Partisi, milletin güveninin haklı olduğunu bir kez daha kanıtlayacaktır.

FETÖ’NÜN TEMİZLENMESİNİ DESTEKLİYORUZ
TSK içindeki temizliği izliyoruz. Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı’nda görev yapmış emekli komutan arkadaşlarımız, darbeye katılanların FETÖ mensubu olduklarını saptıyorlar. Bunlar, cemaat örgütlenmesine bağlı; ordunun, Mustafa Kemal geleneğinin dışında, İstiklal Savaşı ruhuna sahip olmayan, askerlik yetenekleri zayıf unsurlardır. Zekaları da Türk subayı ortalamasının çok altındadır. FETÖ mensuplarının yerine, Mustafa Kemal’in askerleri geliyor. Güneydoğu’da ordu birliklerimiz, göreceksiniz daha yetenekli komutanların emri altında savaşacaklar.
HSYK’nın yeni Yargıtay ve Danıştay üyelerini belirlemesiyle Yüksek Yargı, Cumhuriyet temeline oturmuştur. Yüksek Yargıya güveniyoruz. FETÖ mensuplarının temizlenmesiyle yargımız, adalet görevini yapacak bir kadroya ve ortama kavuşmaktadır. Polisin FETÖ mensuplarından arınmasının olumlu sonuçları meydandadır. Devlet içindeki temizlik kesinlikle “Cadı Avı” olarak nitelenemez. Bu kara propagandayı yürütenler, ABD’nin psikolojik savaşına alet oluyorlar.

‘FETÖ TEMİZLENMESİN’ DİYORLAR
Atlantik yandaşlarına göre, FETÖ’nün bastırılması, diktatörlük tehlikesine yol açıyor. Ergenekon-Balyoz sürecinde, “Darbeciler temizlensin” diye tempo tutanlar, şimdi FETÖ darbecilerinin temizlenmesine karşı vaziyet alıyorlar. Bunlar, Atlantik emperyalistlerinin sloganlarıyla FETÖ’ye ve PKK’ya yönelik her uygulamanın karşısına dikiliyorlar. FETÖ takımı, ABD desteğiyle kanlı bir diktatörlük kurmaya kalktı ve altında kaldı. Türkiye’de Gladyo’nun temizlenmesi, diktatörlüğün değil, demokrasinin önünü açıyor. Bugün Türkiye, 12 Mart ve 12 Eylül’ü yapanlardan kurtulmaktadır. ABD’nin devlet içinde kurduğu kanlı terör örgütünden kurtulmaktadır. Bu süreci milletçe desteklemek, milletin birliğini pekiştirmek, aynı zamanda demokrasi sürecini de güçlendirecektir. Türkiye, Vatan savaşından Milli Hükümete gidiyor. En önemli gerçek budur.

SURİYE’NİN KUZEYİNE DİKKAT
Perinçek, açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Perinçek’in gazetecilerin sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

| ABD’den yapılan açıklamalar sonrasında Ankara-Washington ilişkilerini nasıl görüyorsunuz?
ABD Türkiye’de bir iktidar planı olduğunu çoktan ilan ediyordu. Bakın Vatan Partisi’nin 1 Temmuz günü yayımladığı bir bildiri var. O bildiride ABD’nin bölücü teröre teslim olacak bir hükümet planı var ve biz o plana karşı devletin ve milletin bütün güçlerini topyekun birliğe ve mücadeleye çağırıyoruz. Biz darbenin olacağını tespit etmişiz. Bunu Tayyip Erdoğan görmüyor mu? Batı’nın, Tayyip Erdoğan’ı, PKK’nın üzerine yürümesinden itibaren hedef aldığını görüyoruz. Türkiye Suriye’nin kuzeyinde sağlam durduğu zaman Amerika’nın hedefi oluyor. Onun için önümüzdeki dönemde ABD’nin Türkiye’ye yönelik iç cepheyi zaafa uğratan bir takım tehditlerinin güncelleşeceğini göreceğiz. Suriye’nin kuzeyinde de bu iş çok daha ciddi aşamalara gidiyor.

| YAŞ kararlarını nasıl buldunuz?
YAŞ kararları olumludur. Türk Ordusunun emir komuta zinciri, birliği sağlamlaştırılmıştır. Darbeye direnen komutanlarımız görevine devam etmektedirler. Şu unutulmamalıdır: Türk Ordusu bu darbenin karşısına dikilmeseydi, tanklar çıplak elle önlenemezdi. Türk Ordusu halkla birleştiği için bu darbe önlenmiştir. Orada komutanlarımız hayatları tehdit altında olduğu koşullarda önlerine konan kağıtları imzalamamışlardır. Bu çok önemli. Eğer Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar o kağıda imza atsaydı, tablo değişirdi. Türk Ordusu kuşkusuz bu deneyden dersler çıkaracaktır. Çeşitli hatalar ve bazı önlemlerin zamanında alınmaması gibi konuları mutlaka derinlemesine inceleyecektir. Türk Ordusunun komuta kabiliyeti, birliği, beraberliği önümüzdeki dönemde daha da güçlü olacaktır. Burada altını çiziyorum; göreceksiniz, Türk Ordusu PKK’ya karşı aslanlar gibi savaşacaktır.

KAMYONLARI ÇEKİN
| Askeri liselerin ve Harp Okullarının kapatılması tartışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türk Ordusunun gelenekleriyle, geleneksel kurumlarıyla, yapısıyla, ruhuyla oynamak bugün büyük hatadır. Bakın buradan hükümete ve belediyelere sesleniyorum: O çöp kamyonlarını derhal tugayların, askeri birliklerin önünden kaldırın. Türk Ordusu bir tehdit gibi gösteriliyor. Bu akılsızlıktır. Çünkü önümüzdeki dönem Türkiye’ye en gerekli olacak şey Türk Ordusudur. Hem Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’ye Türk Ordusu lazım, hem iç güvenlik için Türk Ordusu lazım. Onu yıpratan davranışlar çok çok yanlıştır. Çöp kamyonlarının hala askeri birlik önünde tutulması vahim bir hatadır. Siz çöp kamyonuyla o askerleri askeri birliğin, duvarların içinde tutamazsınız. İstediği zaman o kamyonları kağıt gibi siler atar. Ama o çöp kamyonlarıyla siz Türk Ordusu’na karşı bir kara propagandaya alet olabilirsiniz. Buradan hükümete ve belediyelere sesleniyorum; derhal, 24 saat içerisinde o çöp kamyonları birliklerin önünden alıp götürülmelidir.

UĞUR: TERÖRLE ETKİLİ MÜCADELE
Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Atilla Uğur da TSK’daki tasfiyelerle terörle mücadele konusunda konuştu. Uğur, şunları söyledi:
“TSK’yı yakından tanıyan bir arkadaşınız olarak bir kere şunu söyleyeyim: 15 Temmuz kalkışmasını yapanlar TSK içine sızmış olan Amerika’nın imamlar ordusudur. Eğer başarılı olsalardı, bir gün sonraki Türkiye çok daha farklı olacaktı. Bugün TSK bu operasyonlarla içindeki temizliği yaptığı için ‘Terörle mücadele zaafa uğrayacak’ diyenler ya aymazlık içindedirler ya da belirli bir şebekenin elemanlarıdırlar. TSK, 15 Temmuz öncesinden çok daha güçlüdür. Milletiyle birleşmiş TSK terörle çok daha etkili mücadele edecektir.
Türkiye Cumhuriyeti Devleti, hükümeti her şeyiyle milli bir mücadelenin içine girmiştir. Bu güçlü orduyla birlikte, biz Vatan Partisi olarak bu mücadeleyi sonuna kadar destekliyoruz.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.