Gizli anlaşmada hamas maddesi

Türkiye ile İsrail arasında Mavi Marmara kriziyle başlayan gerginlik, iki ülkenin anlaşmasıyla sonuçlandı. Başbakan Binali Yıldırım ve İsrail Başbakanı Netanyahu, mutabakatı dün eş zamanlı olarak dünya kamuoyuna duyurdu

Gizli anlaşmada hamas maddesi
28 Haziran 2016 Salı 11:56

Aydınlık / Ankara
Türkiye-İsrail arasında anlaşma sağlandı. Anlaşma Başbakan Binali Yıldırım ve İsrail Başbakanı tarafından eş zamanlı olarak dünya kamuoyuna duyuruldu.
Başbakan Binali Yıldırım, İsrail ile yürütülen müzakerelerin ardından varılan mutabakata ilişkin Çankaya Köşkü’nde basın toplantısı düzenledi. Yıldırım, “Böylece ilişkilerin normale döndürülmesiyle ilgili süreç başlamış oldu. Mutabakat metni yarın Dışişleri Müsteşarımız Türkiye tarafından ve İsrail tarafından da muhatabı ile imzalanacak. O imzadan sonra onay süreçleri var. İsrail’de onay Bakanlar Kurulu’nda. Bizde ise Meclis’te tamamlanmış olacak. En kısa sürede büyükelçilikler faal hale getirilecek ve büyükelçilerin ataması yapılmış olacak” diye konuştu.

‘İKİ ŞARTIMIZ MUTABAKATA GİRDİ’
Yıldırım şöyle konuştu: “Böylece anlaşmaya giden yolda ilk adımı atmıştık ancak Türkiye’nin şartları sadece özür ile sınırlı değil, iki tane daha önemli şartı vardı. Bunlardan birisi özellikle Filistin’e, Gazze’ye uygulanan ambargoların hafifletilmesi ve buraya yapılacak insani yardımların ve yatırımların önünün açılması... Diğer konu da Mavi Marmara baskınında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza tazminat ödemesi. Bu iki husus da bu mutabakat metninde karar altına alınmıştır. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına tazminat ödenecektir. Bu tazminat miktarı da 20 milyon dolar tutarındadır. Mutabakatın bu kadar uzun sürmesinin asıl maddesi ise Filistin’de, Gazze’de yaşayanların günlük yaşamında karşı karşıya kaldığı zorluklardır, izolasyondur ve dış dünyadan gerekli yardımları İsrail’in engellemesinden dolayı elde edememesidir. Bu amaca yönelik önümüzdeki cuma günü ilk gemimiz İsrail’in Aşdod Limanı’na 10 bin tonu aşkın insani yardım ile hareket edecektir. Dolayısıyla oradaki ambargo da Türkiye’nin öncülüğünde ortadan kalkmış oluyor.”
TOKİ’nin Gazze’de bir konut projesi olduğunu aktaran Yıldırım, bunun da önünü bu şekilde açmış olduklarını, Cenin Bölgesi’ndeki Eraz Sanayi Bölgesinin yapımına hız verilmesinin de yine bu mutabakat çerçevesinde mümkün hale geldiğini aktardı.

AMBARGO SORUSU
Türkiye’de Hamas ofisinin olup olmadığının sorulması üzerine Yıldırım, “Tabii ki Türkiye’de, Filistin ile Türkiye Cumhuriyeti’nin ilişkilerinin takip edilmesi için gerekli diplomatik mekanizmalar eskiden olduğu gibi bundan böyle de olmaya devam edecek” dedi. Bir gazetecinin “Mutabakat, Türkiye’nin Gazze’ye ambargoyu kısmen de olsa tanıdığı anlamına gelir” yönündeki bazı eleştirileri hatırlatılması üzerine Yıldırım, “Ben bu görüşe katılmıyorum” dedi.

‘ABLUKA YİNE DEVAM EDECEK’
İsrail Başbakanı Netanyahu da İtalya’nın başkenti Roma’da basın toplantısı düzenledi.
Netanyahu, “Türkiye ile anlaşmamız sonrasında da İsrail’in Gazze’ye uyguladığı savunma amaçlı deniz ablukası devam edecek” dedi. Netanyahu, Türkiye’den gönderilecek insani yardımların ise İsrail limanları üzerinden Gazze’ye ulaşacağını söyledi.
İsrail lideri, Gazze’ye yönelik deniz ablukasına ilişkin, “Bu, bizim için en önemli güvenlik konusu. Bundan ödün vermeye hazır değildim. Bu, Hamas’ın güçlenmesine engel olmak için hayati öneme sahip. Bu şart, olduğu gibi kalacak” dedi.
Netanyahu, Ortadoğu’da istikrar sağlanmasına yardımcı olacağını belirttiği anlaşmanın, “Türkiye topraklarından İsrail’e yönelik terörist faaliyetlere izin vermeyeceğini” söyledi. Netanyahu ayrıca, bu anlaşmanın, İsrail doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaştırılmasına imkan vereceğini belirtti.

GİZLİ MUTABAKATTA HAMAS MADDESİ
Türkiye-İsrail anlaşmasında açıklanan maddelerin dışında gizli bir mutabakatın olduğu ve bu mutabakatta Hamas maddesinin de yer aldığı öğrenildi. Aydınlık, ABD gözetiminde yapılan görüşmelerde açıklanan maddelerin dışında gizli bir mutabakat oldu bilgisine ulaştı. İsrail’le yapılan gizli mutabakatın önemli maddelerinden biri Hamas. Varılan mutabakata göre, Türkiye HAMAS’a verdiği maddi manevi her türlü desteği kesecek. Hamas’ın Türkiye üzerinden yürüttüğü uluslararası diplomatik faaliyetler, (Büyükelçilerin aracı olması, randevularını organize etmesi, ... gibi konulara son verilecek. Türkiye İsrail’in Hamas’ı marjinalleştirme planına itiraz etmeyecek.

İSRAİL GAZINA KORİDOR
Hamas’la ilgili anlaşma metinlerde bulunmayacak. Ancak MİT-MOSSAD arasında varılan mutabakatta yer alacak. Hamas’la ilgili verilen sözlerin yapılıp yapılmadığı diğer bir deyişle gizli mutabakatın denetimi de MİT- MOSSAD tarafından yapılacak. Edinilen bilgilere göre gizli mutabakatta yer alan konulardan biri de İsrail gazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması. ABD’li yetkililerin Türkiye’ye ile yaptığı her düzeyde görüşmede İsrail’le ilişkilerin düzeltilmesi konusunu gündeme getirdiğini kaydeden kaynaklar, şunları belirtti: “ABD, Avrupa ülkelerinin Rusya ve Çin’le yakınlaşmasından rahatsız. İngiltere’nin AB’den ayrılma kararı alacağı çok önceden ortaya çıkmıştı. Bu nedenle büyük sıkıntı içine girdi. Şimdi İsrail gazının Avrupa’ya taşınması daha kritik bir hal aldı. ABD doğalgazda Avrupa’nın Rusya’ya bağımlılığını bu şekilde azaltmaya çalışacak. İsrail Avrupa gaz hattına daha sonra Barzani bölgesinde çıkan gazı ve Katar gazını eklemeye çalışacak. Bu duruma karşı Rusya’nın hamlesinden korkulduğu için anlaşmanın bu bölümleri gizli tutuluyor. Ayrıca bu işte kimlerin ortak olduğu da ayrı bir konu”.

MOSSAD BAŞKANI TÜRKİYE’YE GELDİ
Gizli mutabakatta yer alan bir başka konunun da MOSSAD-MİT arasındaki istihbarat paylaşımı olduğu öğrenildi. Görüşmelerde MOSSAD ve MİT’ten de elemanların katıldığını ifade eden kaynaklar, “Yaşanan gerginlik nedeniyle MİT ve MOSSAD arasındaki en azından görüntü olarak sıkıntı vardı. Şimdi yeniden istihbarat paylaşımının arttırılması gündeme geldi. Görüşmeler sürerken MOSSAD Başkanı Yossi Cohen gizlice Türkiye’ye gelerek MİT Müsteşarı Hakan Fidan’la görüştü. Anlaşmanın sağlanmasında MOSSAD kritik rol oynadı” bilgisini verdiler. İsrail’de yayınlanan Haaretz gazetesi de MOSSAD şefinin Fidan ile görüştüğü bilgisine yer verdi.

‘DAVALAR DÜŞECEK BM’DE İŞBİRLİĞİ’
İsrail’de yayınlanan Yediot Ahronot gazetesinde yer alan habere göre, Türkiye-İsrail anlaşmasında öne çıkan maddeler şunlar:
- İki taraf NATO ve BM gibi uluslararası forumlarda birbirlerinin çıkarlarını zedeleyeceği düşünülen biçimde hareket etmekten kaçınacaklarını da taahhüt edecekler.
- İsrail’in, Türk yardımının İsrail denetiminden geçtikten sonra Aşdod limanı üzerinden Gazze’ye ulaştırılmasına izin vereceğini vaat etmesi karşılığında, Türkler Gazze’deki ablukanın kaldırılması taleplerinden vazgeçecekler.
- İsrail, Mavi Marmara olayında öldürülen ya da yaralananların ailelerine para sağlayacak Türkiyeli bir insani yardım fonuna yaklaşık 21 milyon dolar aktaracak.
- Türkiye, Türk mahkemelerinde Mavi Marmara olayına karışmış olan İsrailli yetkililere karşı açılmış tüm yasal süreçleri sona erdirecek.
- Türkiye, ülkelerini Hamas’ın ülkelerini İsrail aleyhindeki eylemleri için bir üs olarak kullanmasını engelleyecek.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.