Gerici eğitime karşı mücadele çağrısı

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu’nun Tarih dersleri için hazırladığı Atatürk’ün, Kurtuluş Savaşı’nın ve cumhuriyet devriminin yer almadığı skandal taslağın ortaya çıkmasının ardından Vatan Partisi’nden milli bir bilinç için mücadele çağrısı geldi

Gerici eğitime karşı mücadele çağrısı
10 Nisan 2016 Pazar 09:44

Aydınlık / Ankara
Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Gazi Üniversitesi Eski Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tülin Oygür, Talim ve Terbiye Kurulu’nun 2016-2017 ders yılından başlamak üzere ortaöğretimde okutulacak “Tarih Dersi Öğretim Programı”ndan Atatürk’ü silmeye kalkışmasına ve eğitimi gericileştirmeye çalışmasına tepki gösterdi. Oygür, eğitimcileri ve Türk milletini AKP’nin gerici eğitim sistemine karşı Vatan Partisi’nin Milli Eğitim Programı çerçevesinde mücadeleye çağırdı.
Eğitim Bir Sen’in “Kemalist ideolojiyi eğitimden sileceğiz” ifadesini hatırlatan ve bu ifadenin niyet olmaktan çıktığını vurgulayan Oygür, Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu’nun hazırladığı yeni Tarih dersi programında lisedeki tarih dersinden Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşımız, Cumhuriyet Devrimlerimiz çıkarıldığını belirtti. Oygür “Amaç bellidir: Mustafa Kemal Atatürk’ü, Bağımsızlık Savaşımızı, Devrimimizi çocuklarımızın bilincinde, öncesiz ve sonrasız, yapay, sadece bir ders konusu olacak kadar değere sahip, tarihimizin dışında bir eklenti gibi algılatmak. Böylece gençlerimizde bağımsızlıkçı, milliyetçi, devrimci bir milli devlet bilincinin gelişmesini önleyerek, bu iktidarın 2023 yılında Türkiye’yi getirmek istediği dinci-gerici yapıya su taşıyacaklar” dedi.

ATATÜRK GENÇLİĞİNİN YANINDAYIZ
Oygür, “Ancak, hesapları tutmayacaktır. Çünkü önlerinde, aşamayacakları büyük bir engel var: Atatürk gençliği, bizim çocuklarımız! Gençler, ebeveynlerinden önce bu iğfale karşı ayağa kalkmıştır. Bu programın geri çekilmesi için Türkiye’nin dört bir yanında mücadeleye girişmiş bulunuyorlar. Öncelikle, Vatan Partisi’nin gençlerin yanında olacağını duyurmak istiyoruz” ifadelerini kullandı. Tarih derslerinden Atatürk’ün, Kurtuluş Savaşı’nın, Cumhuriyet Devrimlerinin çıkarılmasına karşı eğitim bilimleri fakültelerine, tarih bölümlerine, tarih araştırma enstitülerine, Atatürk enstitülerine çağrı yapan Oygür, “Başınızı gömdüğünüz odalarınızdan çıkın ve halkımıza gerçekleri anlatın! Derneklerinizde, öğrenci topluluklarında, radyo ve televizyonlarda, hangi ortama girdiyseniz orada gerçeği konuşun. Atatürk gençliğinin yanında durun, gençlikle beraber mücadeleye girin” diye konuştu.

TARİHİ SAPTIRDILAR
Vatandaşa da çağrı yapan Oygür açıklamasına şöyle devam etti: “Bu iktidar döneminde eğitim, bilimden koparılmıştır. Eğitim bir yalan dünyasına dönmüştür. Programlar yanlıştır, ders kitapları hatalarla doludur.
AKP iktidarı, içinde Türk ifadesi geçmeyen bölünme anayasasını hazırlarken, çocuklarımızı da unutmamıştır. Yeni yazılan tarih dersinde görüyoruz; çocuklarımızda milli bilincin gelişmesini önlemek için tarihi bile saptırdılar.
Bütün bunlar, Cumhuriyetimize olan bitmeyen kinleri için yapılıyor. Vatanseverler olarak, nasıl bölücü teröre karşı en önde mücadele ediyorsak, diğer büyük tehdide, dinciliğe ve gericiliğe de bu devleti teslim etmeyeceğiz. Bunu göstereceğimiz gün yaklaşıyor. Biz Vatan Partisi olarak yurdumuzun bütünlüğü ve milli bilinç için başta üniversiteler ve eğitimcilerimiz olmak üzere bütün yurttaşlarımızı, gençliğimizin yanında mücadeleye çağırıyoruz.”  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.