Gerçeğin kalemleri Meclis yolunda

Gerçekleri halka ulaştırmak için mücadele veren, bu uğurda cezaevlerine giren, işten atılan, ekranlarda sansür edilen gazeteciler, ‘Özgür basın demokratik Türkiye için’ Vatan Partisi’nden milletvekili adayı oldu

Gerçeğin kalemleri Meclis yolunda
03 Mayıs 2015 Pazar 11:31

Vatan Partisi milletvekili adayları arasında toplumun her kesiminden isimler yer alıyor. Bunların bir bölümü de gazeteciler. Hulki Cevizoğlu, Ümit Zileli, Şule Perinçek, Deniz Yıldırım, Adnan Türkkan, Esin Ergenç listelerin ilk sıralarından aday gösterildi. Ortak noktaları hiçbir koşulda dik duruşlarından taviz vermemeleri. Bu uğurda cezaevine girmelerine, sürgün edilmelerine, ekranlardan kovulmalarına, iktidar baskısına rağmen “Kral çıplak” diyen hakikat savaşçıları...  

41 YILDIR KALEMİ KILICI 

Vatan Partisi İzmir 2. Bölge 2. Sıra Adayı Şule Perinçek, siyasi kimliğiyle tanınsa da sarı basın kartı sahibi bir gazeteci. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü mezunu.1970’te siyasi mücadeleye, 1974’te gazeteciliğe başladı. Öğrenciyken 12 Mart darbesinde tutuklandı. 74 affıyla özgür kaldı. Kaynak Yayınları’ndan yayımlanan 30 ciltlik Atatürk’ün Bütün Eserleri’nin Genel Yayın Yönetmenliği’ni yaptı. Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı olan Şule Perinçek, Aydınlık’ta yayımlanan köşe yazılarıyla gazetecilik mesleğine devam ediyor.  

GERÇEKLERİ MECLİS’E TAŞIYACAĞIZ’ 

Deniz Yıldırım, Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni iken Tayyip Erdoğan ve Remzi Gür arasındaki telefon görüşmelerini halkın yararı için yayımladı. Gazetecilik faaliyeti terör eylemi sayıldı. Ergenekon davasında terör örgütü üyesi olma suçlamasıyla yargılandı. Silivri Cezaevi’nde 4,5 yıl yattı. Şimdi Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı olan Deniz Yıldırım, İstanbul 3. Bölge 3. Sıra Milletvekili adayı olarak gösterildi. “Sahtekârlığın evrensel düzeyde geçerli olduğu dönemlerde gerçekleri konuşmak devrimci bir eylemdir” diyen Yıldırım şunları söyledi: 

“Bu açıdan halkın gerçeklerini Meclis’e taşımak da mücadelenin yadsınamaz bir alanıdır. Haziran ruhuyla AKP’yi iktidardan indirmek için, çağdaş ve laik yaşamı savunmak için, işçi ölümlerinin değil, emeğin ve üretimin iktidarını kurmak için, kadına yönelik şiddeti bitirmek ve birlikte yönetmek için, gençliğin özgür Türkiyesinde yaşamak için, gericiliği, bölücülüğü ve ayrımcılığı yenmek için, süreci değiştirebilecek tek seçenek Vatan Partisi olduğu için adayım.” 

ULUSAL KANAL’IN GENÇ NEFERİ 

Adnan Türkkan, 1982 doğumlu genç bir gazeteci. Vatan Partisi’nin Malatya’da 1. sıra milletvekili adayı. Üniversitede öğrencilik yıllarında aylık Kırmız Beyaz dergisinin 3 yıl boyunca Sorumlu Yazıişleri Müdürüydü.  

Türkkan, mezun olduktan sonra Nisan 2011’de Ulusal Kanal’da çalışmaya başladı. Daha 4 ay geçmemişti ki, Ergenekon tertibiyle Kanala bir baskın daha düzenlendi ve Genel Yayın Yönetmeni Turhan Özlü tutuklandı. Kanal yönetimi, gençliğe güvenen bir tavır sergiledi ve Türkkan’ı Özlü yerine Genel Yayın Yönetmenliğine getirdi. Adnan Türkkan, hakkında çıkartılan yakalama kararıyla Ergenekon tertibine dahil edildi ve 1 yıl sürgün yaşadı. Bu dönemde Almanya’da yaşayan Türkkan, Ulusal Kanal Avrupa Temsilciliği görevini yürüttü. Yurda dönüşte Program Müdürü olarak kaldığı yerden gazeteciliğe devam etti. 

EMEK CEPHESİNİN SESİ 

Vatan Partisi Rize 1. Sıra Milletvekili adayı Esin Ergenç, 1997 yılında Aydınlık gazetesinde mesleğe başladı. Aydınlık’ın yanısıra Ulusal Kanal’da da 2000 yılından bu yana emekçinin sesini halka duyurdu. Hala Aydınlık’ta köşe yazarlığı ile mesleğine devam eden Ergenç niçin emek alanını seçtiğini “Aydınlık her zaman emekçinin sesi oldu. Aydınlık’ta çalışma ile emek haberciliği birbirinden ayrı tercihler değildi” sözleriyle açıkladı. Ergenç işçilerin sorunlarının çözümüne ilişkin şunları söyledi:  

“Vatan Partisi’nin sloganı ‘Vatan emek namus’tur. Biz üreten bir Türkiye’yi inşa etmeye talibiz. Üreten Türkiye’nin mimarı emekçilerdir. Bizim iktidarımızda emekçinin sorunları sözkonusu olmayacaktır. Çünkü ürettiğimizi hakça bölüşmekten yanayız. Emekçinin gerçekten sesini duyurduğu bir iktidarı birlikte kuracağız.” 

ADAYLARDAN BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ MESAJLARI 

Bugün 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü... Vatan Partisi’nin gazeteci adaylarının mesajları şöyle: 

Ümit Zileli: Türkiye gazeteciler için mesleğini korkusuzca yapabileceği bir yer olmaktan çıktı. Türkiye şu anda basın özgürlüğünün olmadığı bir ülke. 

Hulki Cevizoğlu: AKP iktidarında cenazesi bile kılınmadan defnedilmiş bir kavramdır basın özgürlüğü kavramı.  

Deniz Yıldırım: Vatan özgürse basın özgürdür. AKP dikdatörlüğünü yıkacağız. 

Adnan Türkkan: Hasan Tahsin, Uğur Mumcu geleneğini sürdüren Silivri tertiplerinden, Gezi direnişinden alnının akıyla çıkmış Ulusal Kanal mensubu olarak söylüyorum ki özgür basın özgür toplumun güvencesi olmaya devam edecektir.  

Esin Ergenç: Bağımsız ve özgür olmayan bir ülkede basının bağımsızlığından söz etmek mümkün değildir. Basının özgürleşmesi Türkiye’nin özgürleşmesiyle mümkündür. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.