G. Afrika modeli federasyon sistemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başdanışmanı Mehmet Uçum’un yeni anayasa ve başkanlık için gündeme getirdiği Güney Afrika modeline tepki yağıyor. CHP milletvekili Güler, Güney Afrika modelinin federatif bir yapıyı öngördüğünü ve bu sistemin bölücü olduğunu vurguladı

G. Afrika modeli federasyon sistemi
16 Haziran 2016 Perşembe 11:19

Aydınlık / Ankara
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Mehmet Uçum’un gündeme getirdiği Güney Afrika modelinin geçmişte Abdullah Öcalan tarafından da gündeme getirildiği öğrenildi. Prof. Dr. Birgül Ayman Güler, Güney Afrika modelinin federatif bir yapıyı öngördüğünü ve bu sistemin bölücü olduğunu vurguladı.

ATATÜRK ATIFLARI KALDIRILACAK!
Erdoğan’ın Başdanışmanı Mehmet Uçum, yeni anayasa ve başkanlık sistemiyle ilgili yaptığı açıklamada, yeni anayasadan Atatürk ideolojisine atıfta bulunan maddelerin çıkarılacağını, Güney Afrika modelinden ilham alınacağını söyledi. Uçum’un gündeme getirdiği modeli değerlendiren Prof. Dr. Birgül Ayman Güler, Güney Afrika’nın dünya için, daha düne kadar Apartheid denen yüzkarası ırkçılığın “yasal” olduğu tek ülke olduğunu hatırlatarak, “1996’da yeni anayasa yapılmış ve ‘yasal ırkçılık’ dönemi bitmiş. O anayasayla ‘ırkçı anayasa’ya son verilmiş. Bu anayasayı Türkiye için ilham kaynağı olarak almak, Cumhurbaşkanı başdanışmanının Türkiye’ye bakışını yeterince ortaya koyuyor. Bu bakış Türkiye düşmanı bir bakıştan başka birşey değil” dedi.

BÖLÜCÜLERİN AĞZI
Güler, “Türkiye’yi, sömürgecilerin ırkçılığın kitabını yazdıkları bu ülkeyle bir tutarak, Öcalan’ı Mandela’yla eşleyerek mesafe almaya çalışıyorlardı. Şimdi Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, bu bölücülerin ağzıyla konuşuyor. Güney Afrika anayasasını örnek alacaklarını söylüyor. Açıkça dile getiriyor; Atatürksüz anayasa diyor. Bu, Türkiye’nin ‘kimliğini yırtmak’ demek, Türk Milletini silmek demek” diye konuştu.

SÖMÜRGECİLERİN ANAYASASI
Sömürgecilerin Güney Afrika’da yeni egemenliklerini başkanlık ve federatif cumhuriyet olarak kurduklarını ifade eden Güler şunları söyledi: “Cumhurbaşkanı başdanışmanı herşeyi ele veriyor. Türkiye’yi yalnızca ‘yeni bir kimlik’ ile boyamakla yetinmeyecek. Bir de eyaletli başkanlık rejimine itecek. Bu sömürgeci ırkçıların yeni egemenlik operasyonunu Türkiye’ye örnek göstermek ilk kez yapılmıyor. Bu örneği dünyaya propaganda eden, ABD Barış Enstitüsü adlı kuruluş. 1984’ten beri, kendilerinin ‘yeni egemenlik alanı yaratmak’ misyonu doğrultusunda çalışıyorlar. Türkiye’ye, Güney Afrika sömürgecilerinin ‘yeni anayasa’sını örnek göstermek, bunu yapanlar için alınlarından hiç silinmeyecek tarihsel bir utanç olacak.”

İZLANDA MODELİ
Prof. Dr. Güler, Uçum’un İzlanda modeli ile ilgili görüşlerini de şöyle açıkladı:
“Dünya anayasa tacirleri, İzlanda Anayasası ‘facebook üstünden’ yazılmış diye övgüler düzdüler. ‘Elektronik katılımcılığa bayıldılar. Oysa İzlanda dediğiniz ülke 2,5 Konya kadar büyüklükte ve 320 bin kişilik bir ada ülkesi. E-demokrasi bile gerekmez; doğrudan demokrasiyle anayasa yapılabilirdi. Ama İzlanda’nın daha önemli bir özelliği var. Önemi, stratejik nitelikteki konumunda. Dünyanın kuzey kutbuna doğru, denizlerin ortasındaki kara parçası, askeri saldırganlıklar için illa ki elde tutulmalı. Ordusu yok, ama NATO üyesi. Doğrusu şu, İzlanda’daki savunma birlikleri, Amerikan ordusunun ta kendisi. 2006 yılına kadar. ABD İzlanda Savunma Birlikleri’ni 2006 yılında geri çekmiş bulunuyor. Yeni anayasa bu gelişmelerden sonra gündeme geldi. Adını Reykjavik Zirveleri’nde duyduğumuz İzlanda, aynı zamanda küresel mali merkezlerden biri olarak iş görüyor. İzlanda’nın 320 binlik halkının ‘e-katılımcılığı’nı mı örnek alacaksınız? Yoksa bu örnekle küresel patronlara güvence mi veriyorsunuz?”

‘ANAYASA DAYATMASI MEHMETÇİĞE İHANET!’
Milli Anayasa Hareketi Başkanı ve eski TBMM Başkanvekili Hasan Korkmazcan da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanı Mehmet Uçum’un açıklamalarına tepki gösterdi. Atatürksüz ve Türksüz bir anayasa yapma projesinin Türkiye’ye yöneltilen emperyalist bir saldırı olduğunu vurgulayan Korkmazcan şöyle konuştu:

GÜCÜNÜZ YETMEZ
“Milletimiz 2004 yılından beri Türkiye’ye dayatılan bu projeye karşı direnme hakkını hukuk içinde kullanmıştır. Bundan sonra da kullanmaya devam edecektir. Hiç kimsenin gücü Türksüz ve Atatürksüz bir anayasa yapmaya yetmez. Bu ancak savaşı kaybetmiş ülkelere dayatılan bir projedir. Türkiye ne savaş kaybetti ne de kayıtsız şartsız teslim oldu. Herkesi haddini bilmeye davet ediyoruz. Mehmetçiğimiz terörü hendeklere gömerken, teröristler kaçacak delik ararken teröristlere de mücadele hedefi vermek demektir.

GÖREV BAŞINDAYIZ
Onların başarı kazanamayacağını Türk milleti defalarca ortaya koymuştur. Milli Anayasa Hareketi’nin her ülkemizdeki bu direnme iradesini ortaya koyan çalışmaları tüm yurt sathında devam etmektedir. Aynı zamanda bugünlerde Meclis’teki muhalefet partisiyle iktidar partisinin restleşmelerini ve hukuk diline, parlamenterlik düzeyine uygun olmayan ‘hodri meydanlarını’ ibretle izliyoruz, kınıyoruz. Atatürk’e saldırı kimden gelirse gelsin saldırganları ayaklar altına düşürecektir.”

İLK ÖCALAN ÖNERDİ
Abdullah Öcalan Nisan 2011’de İmralı’da avukatlarıyla yaptığı görüşmede yeni anayasayla ilgili olarak şu görüşleri dile getirmişti: “Kürt Sorununun demokratik şekilde çözülmesi için yapılması gereken çok önemli şeylerden hatta en önemli olanı, Bir Hakikat ve Adalet Komisyonu’nun oluşturulmasıdır. Bunun ismi o kadar önemli değil, önemli olan işlevidir, hakikatin açığa çıkarılması, adaletin sağlanmasıdır. Bu konuda Türkiye’de uzman, tecrübe sahibi kişiler var. Her kesimden, işte sivil ve askeri kesimlerden, akademi çevrelerinden, aydınlardan, hatta halktan bu konuda uzman ve tecrübeli insanlar bu komisyona dahil edilir. Sayıları çok sınırlandırılmayabilir, 30-50 olabilir. Bu komisyon konusu Meclis kararı olmadan olmaz, hatta hukuken ve siyaseten bu mümkün değildir, Meclis kararı gerekir, dünya deneyimleri de böyledir. En bilineni Güney Afrika’dır ama Dünyada 16 ülke bu şekilde bu yöntemle sorunlarını çözdü.”

‘ATATÜRK’Ü MİLLETİN GÖNLÜNDEN ÇIKARAMAZSINIZ’
CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum’un yeni Anayasa çalışmalarında”Atatürk ideolojisine atıfta bulunan maddelerin çıkarılacağı” ifadesini sert sözlerle eleştirdi. Sındır şu ifadeleri kullandı: “Atatürk ülkemizin kurucusu ve milletimizin birliğinin mayasıdır. İktidar çevrelerinin, cumhuriyetimizin değerleri ve ülkemizin kurtarıcısı Mustafa Kemal’le ilgili gizli gündemleri olduğunu bir kere daha üzülerek görüyoruz. Şimdi de birisi çıkıyor yeni Anayasada Atatürk’ü çıkaracağız diye açıklamada bulunuyor. Çok değil daha kısa bir süre önce de Meclis Başkanı da laikliğin çıkarılmasını önermişti. Yine aynı Meclis Başkanı Milletvekillerine gönderdiği iftar davetinde, Meclis yazışmalarında matbu olan ‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’ ibaresini çıkarmıştır. Ülkemizin kuruluş ayarları ile, milletimizin birliği ve kaderi ile oynamayın. Bu söylem ve politikaların sonunda, sizin de altında kalacağınız koca bir enkaz çıkarırsınız ortaya. Düşmanların yapamadığı kötülükleri bu memlekete yaşatmayın, milletimizin sabrını zorlamayın!”

MHP: APO’YU DA MANDELA YAPACAKLAR!
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum’un, yeni anayasa için Güney Afrika modelinin ilham alınacağına yönelik açıklamalarını şöyle değerlendirdi: “Cumhurbaşkanı’nın danışmanı Uçum, üzerine vazife gibi anayasaya yönelik açıklama yapıyor. Güney Afrika modeli esas alınarak hazırlanacakmış. Güney Afrika modelini örnek alacakmış. Herhalde Güney Afrika modeli deyince terörist başını da Mandela yapacaksınız. Bu hikmet size nereden geldi? Irkçılık gibi bir insanlık dramını yaşamış ülkeyi Türkiye’ye benzetmek ne utanmazlıktır, ne hadsizliktir.”  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.