FP: ‘ABD Ankara’daki adamını kaybetti’

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun olağanüstü kongrede görevi bırakacak olması, Foreign Policy dergisi tarafından “Amerika Ankara’daki adamını kaybetti” sözleriyle yorumlandı

FP: ‘ABD Ankara’daki adamını kaybetti’
07 Mayıs 2016 Cumartesi 12:13

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun olağanüstü kongrede görevi bırakacak olması, Foreign Policy dergisi tarafından “Amerika Ankara’daki adamını kaybetti” sözleriyle yorumlandı. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın eğilimlerini yansıtan o dergideki John Hudson imzalı değerlendirmeyi Odatv türkçeleştirdi. Makalede öne çıkan bölümler şöyle:

GÜVENİLİR MÜTTEFİK
“Davutoğlu ABD için güvenilir bir müttefik olarak görülüyordu ve Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkede artan otoriterliğinin yanında itidalli bir duruşa sahipti. Kendisi geniş ölçüde becerikli ve saygın bir diplomat olmanın yanında İslam Devleti’ne karşı sürdürülen savaşta Amerika için çarpışan Kürtlere karşı daha fazla toleransa sahipti. Obama’nın IŞİD ile mücadelede önemle işaret ettiği bir isim olan General John Allen, dış politika hakkında konuşurken yaptığı yorumda Davutoğlu hakkında şöyle diyor; ‘Başbakan ile daha iyi çalışabilirdik. Halefinin iş birliği konusunda tutumu bütünüyle farklı olabilir.’ Mevcut ve önceki Dışişleri Bakanlığı yetkilileri de benzer bir yorumda bulunarak Davutoğlu’nun ABD’li diplomatlar ile yakın ilişkilerinin kaybedilmiş bir değer olabileceğini söylediler.
İki yıla yakın bir zamandır ABD, Suriye ve Irak’ı parçalamaya çalışan IŞİD’e karşı yürütülen mücadeleye daha fazla odaklanması için Türkiye’yi ikna etmeye çalışıyordu. Fakat Erdoğan’ın öncelik verdiği tercihi PKK ile nesillerdir süregelen savaşı sürdürmek yönündeydi.
ABD hava kuvvetleri gücünün Türkiye’de bulunan mevcudiyeti IŞİD’in Suriye sınırından bu ülkeye sızmasının önündeki en büyük engeldir ve İncirlik Hava Üssü’nü kullanmak konusundaki izininin devam etmesini istemektedir - Ankara bu konuda verdiği izini bir seneden biraz az bir süre önce yenilemişti. Şu anda ise, iki başkent ABD’nin Suriye’de bulunan Kürt güçlerine vermeye devam ettiği destek konusunda keskin bir şekilde ayrı düşmüş vaziyettedir.

ELİ ZAYIF, GÜCÜ DÜŞÜK
Davutoğlu, ABD’nin Suriye’de bulunan Kürtleri desteklemesi konusundaki tepkileri ılımlı bir şekilde karşılayan muhataptı. Gerçi eli zayıf bir başbakandı ve düşük seviyede bir güce sahipti, bununla birlikte ABD’li yetkililerin düşüncelerini ve kaygılarını nakletmek için iyi bir kanaldı. Washington’da bulunan Türkiye ve Suriye uzmanı Andrew Bowen bu konuda şu sözleri dile getirdi: ‘Davutoğlu’nun ayrılması Erdoğan’a hükümetin Kürtlere pragmatik bir çerçeveden bakmasını tavsiye edecek önemli bir sesin kısılması manasına geliyor.’
Başbakan’ın resmin dışına çıkmasıyla birlikte, adını vermek istemeyen ABD’li bir yetkili Ankara’nın muhtemelen Suriye’de bulunan Kürt güçleri konusunda ABD’ye karşı daha fazla direnç göstermeye başlayabileceğini ve Türkiye’nin Suriye ile arasındaki sınırı kapalı tutmaktan vazgeçebileceğini söylüyor.

BÜYÜK DEĞİŞİM OLABİLİR
Geçtiğimiz ay Türkiye’de bir gazeteye konuşan Davutoğlu, Türk devletinin PKK’yı silah bırakmaya ikna etmek için yeniden müzakere masasına oturduğunu söylemişti. Bu sözleri yayınlandıktan kısa bir süre sonra, Erdoğan bu görüşü açıkça paylayarak PKK’nın bütünüyle bozguna uğratılmasının bu konuda ilerleme kaydetmenin ön şartı olduğunu söylemiş, bu sözleri Hürriyet gazetesinde yer almıştı. Hemen ardından 5 Nisan günü Davutoğlu sözlerini tam tersine çevirmiş ve Erdoğan’ın pozisyonuna uygun bir noktaya yönelerek barış görüşmelerinin mevcut şartlar altında gerçekleşemeyeceğini söylemişti.
Davutoğlu’nun devreden çıkarılması ve Erdoğan’ın gücü tekeline alması ile birlikte ABD ve Türkiye ilişkileri de büyük değişimlere uğramaya müsait.  


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.