Fidan’ın ‘dönüşü’ yasadışı

AKP’den aday olmak için MİT Müsteşarlığı’ndan ayrılan Hakan Fidan’ın, adaylığını geri çekmesinin ardından görevine geri dönüşünün ‘yasal olmadığı’ belirlendi

Fidan’ın ‘dönüşü’ yasadışı
11 Mart 2015 Çarşamba 13:26

Ankara / Aydınlık
AKP’den aday adayı olmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sert eleştirilerine hedef olan Hakan Fidan’ın, MİT Müsteşarlığı görevine dönüşünün “yasal” olmadığı ortaya çıktı.
Sürpriz bir kararla AKP’den aday adaylığını geri çeken Hakan Fidan’ın yeniden MİT Müsteşarlığı’na atanması, tartışmaları da beraberinde getirdi. MİT Yasası’nın 13’üncü maddesine göre Fidan’ın yeniden atanabilmesi için konunun MGK’da görüşülmesi gerekiyordu. Ancak, son olarak 26 Şubat’ta toplanan MGK’nın gündeminde Fidan’ın yeniden MİT Müsteşarlığı’na atanması konusu bulunmuyordu. Fidan’ın dönüşüne ilişkin süreç, Erdoğan ve Fidan’ın Umre için 1 Mart’ta Suudi Arabistan’a gitmesi ile başladı. Seçim Yasası’nın 7’nci maddesine göre de aday listeleri kesinleşmeden, istifa eden devlet memurları görevine dönemiyor.
Fidan’ın 657 Sayılı Kanun’un 92’nci maddesine göre 6 ay geçmeden göreve dönmesinin yasal olmadığı anlaşıldı. MİT Yasası’nın 14. Maddesi’ne göre teşkilattaki görevi süresi 5 yıl geçmeden istifa edenlerin 5 yıl geçmedikçe devlet memurluğuna alınamıyor. Ancak 657 Sayılı Kanun’un 59. maddesine göre MİT kadrolarının tümüne istisnai kadro ve bekleme süresi uygulanmıyor.

SEÇİM KANUNU’NA AYKIRI

298 sayılı Seçim Kanunu’nun ek 7’nci maddesinde, “Hakimler ve savcılar ile subay ve astsubaylar hariç olmak üzere; milletvekili seçimlerinde aday ve aday adayı olan memurlar ve diğer kamu görevlileri, adaylığı veya seçimi kaybetmeleri halinde, YSK’nın seçim sonuçlarını ilanını takip eden bir ay içinde müracaat etmeleri kaydıyla eski görevlerine veya başka bir göreve dönebilirler” hükmüne yer veriliyor. Buna göre, aday adaylığı listeleri kesinleşmeden hiçbir aday adayının kamudaki görevine bir ay içinde dönmesi mümkün olmuyor.

HAKAN FİDAN'A NE VAAT EDİLDİ?
MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, Hakan Fidan’ın milletvekilliği aday adaylığı başvurusunu geri çekmesinin ardından MİT müsteşarlığı görevine tekrar getirilmesi ile ilgili yazılı açıklama yaptı.
İsmet Büyükataman, “Yüce Türk milletine hizmet için kurulan, ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğü için vazife görmesi icap eden MİT; ne yazık ki ülkemizde bölücülerle yapılan AKP pazarlıklarında görev ifa etmiştir. Oslo’da sergilenen rezilliklerin başaktörü bugün ne yazık ki yeniden MİT Müsteşarı olarak atanmıştır. Süleyman Şah gibi kahramanların kutsal makamını işgal eden bu zihniyet bölücülerle kucaklaşmış, PKK açılımında aktif rol almıştır” dedi. Büyükataman, “Anlaşılan Erdoğan MİT’i arka bahçesi yapmak, siyasi çıkarları uğruna baştan ayağa kullanmak amacına matuf hareket etmektedir. Bölücü teröristler tarafından ‘bizim’ diye anılacak kadar samimi ilişkiler kurmuş olan bu şahsın, vazgeçilemez olmasının sebebi nedir? Cumhurbaşkanı Erdoğan, vekillik için istifa eden Hakan Fidan’la ilgili söylediği ‘Ona bir kısım vaatlerde bulunulmuş olabilir, bir kısım yerler vaat edilmiş olabilir’ cümlesini satır arası mesaj vermek yerine, açıkça bu vaadi kim ya da kimlerin yaptığını açıklamalıdır” ifadesini kullandı.

PİYASALAR TEPETAKLAK DAVUTOĞLU RAHAT!
Başbakan Ahmet Davutoğlu, kimsenin bir kriz beklentisi içine girmemesini öğütledi. Davutoğlu, ekonominin emin ellerde olduğunu iddia etti.
Davutoğlu, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomik göstergeler itibariyle kimsenin hevese kapılmaması gerektiğini, ekonominin emin ellerde olduğu ve sağlam bir şekilde de yoluna devam ettiğini söyledi. Amerika dönüşünde SPK Başkanı, Hazine Müsteşar Vekili ve Merkez Bankası Başkanı ile ayrı ayrı görüştüğünü hatırlatan Davutoğlu, bu konudaki toplantılara devam ettiklerini, Merkez Bankası Başkanı Başçı’nın bugün saraya çıkarak Tayyip Erdoğan’a brifing vereceğini açıkladı.
Ekonomide birimler arasında koordinasyon sorunu olduğu yönündeki iddiaları spekülasyon olarak değerlendiren Davutoğlu, “Kimse herhangi bir sıkıntı, herhangi bir kriz haberi beklemesin. Hiç kimse Türkiye’de bu yolla ya küresel ekonomik kriz etkisiyle ya da içerideki siyasal tartışmalar içinde bir kriz ortamı doğacağı beklentisine girmesin. Seçim öncesinde böyle bir beklenti içine girenler kesin olarak yanılacaklardır” diye konuştu.
Davutoğlu, Hakan Fidan’ın adaylığını geri çekmesi ile ilgili olarak Erdoğan ile aralarında bir görüş ayrılığının olmadığını söyledi.

KEMAL KILIÇDAROĞLU 'MİT BABANIN ÇİFTLİĞİ Mİ?'
Partisinin grup toplantısında konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, Hakan Fidan’ın istifası ve MİT Müsteşarlığı görevine dönüşüne ilişkin, “AKP artık Türkiye’yi yönetme aczine düşmüştür. Biri diyor ki ‘istifa et, seni milletvekili yapacağım’. Öbürü ‘eğilim yoklaması yapacağım’ diyor. Yine görevine dönüyor. Orası senin babanın çiftliği mi? Hakan Fidan’ın geriye dönüşü doğru değildir. Etkisiz eleman denir ya, etkisiz eleman bir başbakan var. Gelmiş geçmiş Türkiye’nin en çapsız başbakanı” dedi.
Kılıçdaroğlu, Davutoğlu’na “Bu ülkenin tüm insanları fişlendi mi?” sorusunun sorulmasını istedi ve devam etti: “Eğer fişlenmedi cevabını verirse o zaman haftaya salı gününü bekleyin” CHP lideri, Başbakan Davutoğlu’nun ekonomiden anlamadığını da öne sürerek, “Davutoğlu ekonominin e’sini bilmez. Ekonomide kriz bekliyormuşuz. O konuşuyor, arkadan abisi konuşuyor. Açık çağrı yapıyorum, çıkın karşıma” diye konuştu.

CHP CÖMERT’E SAHİP ÇIKMADI

Grupta Gezi eylemleri şehidi Abdullah Cömert’in ağabeyi ile CHP milletvekilleri arasında tartışma yaşandı. Çömert’in ağabeyi yüksek sesle “Yeter artık, herkes kendi adamını getirmiş, siyaset yapıyor. Halk için çalışın. Abdullah Cömert’e CHP sahip çıkmıyor” diye bağırdı. Ankara milletvekili Gökhan Günaydın’ın “Ayıp oldu” demesi üzerine de Cömert’in kendisine “Biz öldük ulan, biz sizin için öldük” diye tepki gösterdiği duyuldu.

FİGEN YÜKSEKDAĞ 'BOŞ ÇERÇEVEYİ DOLDURUN'
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, hükümetin çözüm sürecine ilişkin çerçeve yasayı “boş çerçeve”ye benzeterek, “Bizim o boş çerçevenin içine daha fazla bakmaya niyetimiz yok. O çerçevenin içinin artık doldurulması gerekiyor” dedi.
Partisinin TBMM Grup Toplantısında konuşan Yüksekdağ şunları söyledi:
“Biz 10 maddenin sonuna kadar arkasındayız. Bu 10 madde, devasa sorunların çözümü için yapacağımız esaslı bir giriştir... İç Güvenlik Paketi’ni evirip çevirerek, ‘revizyon, düzenleme’ adı altındaki yaklaşımlarla, itirazları bertaraf edemezler, sorumluluktan kaçamazlar. Paket derhal komisyona geri çekilmelidir... CHP Genel başkanları, anamuhalefet lideri olduğunu çok sık unutuyor. İktidara karşı mücadele edeceğine, HDP’ye karşı söylem oluşturuyor. Bu, anamuhalefet partisinin siyasi şaşkınlığının ifadesi olarak görülemez, anamuhalefet olamamanın yansımasıdır.”   
Yüksekdağ ayrıcı, şunları söyledi: “Esad rejimi bugünlere, Kamışlı katliamına verdiğiniz destekle geldi. AKP iktidarı, IŞİD saldırılarını engellemek için kılını kıpırdatmadığı gibi dolaylı ve doğrudan desteklemiştir. Türkmenler, Ezidiler katledildi, AKP hükümetinin sesi çıkmadı.
Sizin tek derdiniz türbe miydi? Türbeyi YPG’nin desteğiyle taşıdınız. Sizin için dert, dava bitti mi? Hani siz bütün Ortadoğu’nun lideri olabilecek çapta devlettiniz? Ortadoğu halkları her gün kıyımdan geçirilirken kılını kıpırdatmamak, sizin siyasetinizin insanlığına yakışıyor mu?
Sizin bölge politikasından anladığınız bu mu?

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.