FETÖ solcu avukat arıyor

Yargılanan militanları için sol kesimin tanınmış avukatlarına yönelmeye başlayan Cemaat kesenin ağzını açtı. Kasadan 200 milyon TL. bütçe ayıran Cemaat avukatlara astronomik tekliflerle gidiyor

FETÖ solcu avukat arıyor
29 Mart 2016 Salı 11:04

Hikmet Çiçek / Seda Akyüz
“Son günlerde çok sayıda mahkeme kararında, ‘Fethullahçı Terör Örgütü’ olarak isimlendirilen oluşumun algı operasyonu kapsamında, KUMPAS-DER mensuplarının da aralarında bulunduğu birçok arkadaşımızı ve bu süreçte daima yanımızda bulunarak bizlerden sonsuz desteklerini esirgemeyen saygıdeğer avukatlarımızı kullanmaya yönelik faaliyetlerde bulunduklarını üzüntü ile müşahede etmiş bulunmaktayız.
“Bizler bu süreçte saygıdeğer avukatlarımız ile sadece müvekkillik ilişkisi içerisinde bulunmadık. Bizim beraberliğimiz ortak değerler çerçevesinde, tek bir beden gibi hareket eden dava arkadaşlığına dönüşmüştür. Tüm bu gerçeklerin ışığında, bu karanlık süreç boyunca verdikleri hukuk mücadelesi ve dik duruşları ile tüm dünyaya örnek olabilecek saygıdeğer avukatlarımızın, dava arkadaşlarımızın ve değerli üyelerimizin ‘Fetullahçı Terör Örgütü’nün algı operasyonuna izin vermeyeceklerine inancımızı ifade eder, tüm kamuoyuna saygılarımızı sunarız.”
Kumpas-Der Yönetim Kurulu’nun açıklamasında böyle deniliyordu. Derneğin sözünü etiği ‘algı operasyonu’ neydi? Ergenekon ve benzeri davalarda yürekli çıkışlarda bulunan avukatları “kullanmak” isteyenler kimlerdi?

‘SEN FETÖ’CÜLERİN AVUKATI OLMUŞSUN’
Biraz geriye gidelim.
Ankara Barosu’nun desteğiyle, Asker Kökenli Avukatlar Platformu’nca düzenlenen ve 24 Aralık 2015 günü Ankara Barosu Eğitim Merkezi’nde yapılan “Kumpas ve Savunma” konulu panelin amacı kumpas davaların savunma cephesinde yaşananları konuşmaktı. Ancak Ergenekon davasının avukatlarından Vural Ergül, MİT TIR’ları davasında tutuklanan Tuğgeneral Hamza Celepoğlu’nun avukatlığını aldığını açıklaması toplantıyı karıştırdı. Bazı Ergenekon ve Balyoz sanıkları Ergül’e, “Sen FETÖ’cülerin avukatı olmuşsun” diye tepki gösterdi.
Aydınlık araştırdı. Vural Ergül, kendisine Cemaat avukatlığı önerilen tek isim değil. Cemaat, hukuk çevrelerinde solcu, liberal olarak tanınan avukatları “kullanmak” istiyor. Bunun için kesenin ağzını açtı!

“HİMMET KASASI”NDAN 200 MİLYON
Aydınlık’a ulaşan bilgilere göre, Fethullahçı Terör Örgütü, Cemaat davalarında yargılanan örgüt militanlarını savunmak için “himmet kasası”ndan 200 milyon TL. bütçe ayırdı. Bu paranın sadece avukat ücretleri için değil, çeşitli “masraflar” için de kullanılacağı ifade edildi.
Cemaat davalarını yakından izleyenler farklı bir tablo ile karşılaşmaya başladılar. Bu davalarda, Cemaat’in tanınmış avukatları geri planda kalırken, hukuk çevrelerinde solcu, liberal olarak tanınan kişilerin öne çıkmaya başladığı görüldü. Bu avukatlara Cemaat tarafından astronomik ücretler teklif edildiği öğrenildi.
Balyoz davası avukatlarından Şule Nazlıoğlu Erol, “Bize de böyle bir teklif geldi” dedi. Erol şöyle konuştu: “Kayseri Boydak soruşturmasının avukatı olmamız istendi. Elbette reddettik. ‘Neden kendi avukatlarınıza gitmiyorsunuz?’ sorumuza, ‘Bizim avukatlar artık baş edemiyor’ diye yanıtladılar. Ücret olarak ‘ne kadar isterseniz’ diye açık çek önerdiler.” Erol, Cemaat’in sol kesimden avukatlara yöneldiğini ifade ederek, “tatlı su solcularını tavlamaya çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

“BİZE DE TEKLİF EDİLDİ”
Ergenekon davası avukatlarından Celal Ülgen’e de aynı teklif yapıldı. Ülgen Aydınlık’a şunları söyledi:
“MİT TIR’ları davasında Hamza Celepoğlu’nun avukatlığını üstlenmem istendi. Kendilerine bu davanın cemaatle ilişkisinin olup olmadığını araştıracağımı söyledim. Ahmet Zeki Üçok’a ve tanıdığım askerlere sordum. Hepsinin düşüncesi aynıydı. Teklifi reddettim.” Ülgen’e göre Cemaat, kamuoyu önündeki görünümünü, avukatlar aracılığıyla değiştirmek için böyle bir yöntemi tercih ediyor.
Gene Ergenekon davası avukatlarından Hüseyin Ersöz, “O kadar çok davaya müdahil oldum ve haklarında o kadar çok suç duyurusunda bulundum ki, bana teklif etmeye cesaret edemezler” diyor. Ersöz’e göre de Cemaat, avukatlar aracığıyla kendisini legalize etmeye çalışıyor.

‘HUKUK HERKESE LAZIM’!
Bir de teklifi kabul edenler var.
İstanbul Barosu avukatlarından Ömer Kavili liberal bir solcu olarak tanınıyor. Kavili, Gezi eylemlerinde yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş’ın ailesinin avukatlarındandı. Birçok büyük dava da yer almış, Çarşı davasında sanıkları savunmuştu. Şimdi eski İstanbul TEM Şube Müdürü Ömer Köse ve eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı’nın avukatı.
Yine İstanbul Barosu’ndan avukat Müşir Deliduman, 28 Şubat davasında “suçtan zarar görenlerin” müdahil avukatlığını yapıyor. ‘Hukuk herkese lazım’ diyorlar!

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.