F tipinin partilere sızma planı

F tipi örgüt 2004’te ‘imam’ların katıldığı toplantıda aldığı kararlar doğrultusunda muhalif gazete ve televizyonlara, diğer tarikatlara ve sivil toplum kuruluşlarına sızma kararı aldı. CHP, AKP ve MHP’de de Fethullahçı vekiller olduğu doğrulandı.

F tipinin partilere sızma planı
25 Ocak 2016 Pazartesi 13:14

Aydınlık / Ankara

F tipi örgütte operasyonların ardından yaşanan çözülme, örgütün birçok faaliyetiyle ilgili bugüne kadar bilinmeyen ayrıntıları su yüzüne çıkardı. Örgütün AKP iktidarı ile birlikte özellikle emniyet ve yargı içinde yoğunlaşarak, bu iki kurum sayesinde sürekli hareket alanını genişlettiği öğrenildi. Örgütün 2004 yılında yaptığı ve bütün kritik merkezlerde görev yapan “imamlar”ın katıldığı toplantıda hedef yukarı çekildi. “Cemaatten camiaya” diye özetlenen yeni durum için bir dizi karar alındı.

SIZMA KARARI
Aydınlık’a bilgi veren bir İçişleri Bakanlığı yetkilisi, “Örgütte üst düzeyde görev yapan elemanların verdiği bilgilere göre, 2004 yılında alınan karar uyarınca çalışmalar başlatılmış. Örgütün kadrolarının bulundukları partilerde yükselmesi için maddi manevi her türlü desteği vermişler. Milletvekili listelerine konulmaları, kongrelerde yönetime girmeleri için hiçbir fedakarlıktan kaçınılmamış. Hatta yeri gelmiş emniyet ve yargıdaki elemanlar eliyle tehdit ve şantaj da yapmışlar. Örgütün elemanlarının bulundukları partilerde yükselmeleri sağlanmış. AKP içinde kendileri ile birlikte hareket eden milletvekillerinin bakan olması için çabalamışlar” dedi.

İSİM İSİM BELLİ
Alınan kararla, “AKP’de Fethullahçılar”, “CHP’de Fethullahçılar”, “MHP’de Fethullahçılar” iddialarının yoğunlaşmasının uyum içinde olduğunu vurgulayan bakanlık yetkilileri, bu kişilerin kim olduklarının isim isim belli olduğunu ancak şu anda isim veremeyeceklerini bildirdi. Ortaya çıkan isimlerle, basının verdiği isimlerin birbirine çok yakın olduğunu belirten yetkililer, soruşturmaların ilerlemesiyle yeni bilgilerin de ortaya çıkabileceğini söyledi.

BASINA SIZMA
Benzer bir yöntemin gazete ve televizyonlarda da izlendiğini kaydeden yetkililer şu bilgileri verdiler: “Karardan sonra muhalif birçok gazete ve televizyona adam yerleştirmişler. TRT’ye ve AA’ya özel önem verilmiş. Özellikle Samanyolu ve Zaman’da yetiştirilen gazeteciler buralara yönlendirilmiş. Eli kalem tutan akademisyenler de benzer çabalarla yazar yapılmış. Kimin nereye gideceğine merkez karar vermiş. Zaman zaman ilgili gazete ve televizyonun patronlarıyla, zaman zaman yöneticileriyle görüşülüp pazarlık yapmışlar. Genellikle hem İstanbul merkezlerinde üst düzeyde, hem de Ankara bürolarında kadro istemişler. Hükümetle yakın ilişkiyi de kullanarak amaçlarına ulaşmışlar. Bu durum zaman zaman az sayıdaki yayın organı ve köşe yazarı tarafından eleştirilmiş. Bu arada eş zamanlı olarak Türkiye’den Pensilvanya’ya Fethullah Gülen’le görüştürülmek için basın turları da organize edilmiş. Gülen tarafından bu kişilere kıymetli hediyeler verilmiş.

DİĞER TARİKATLAR
Örgüt, diğer tarikatları da ihmal etmemiş. Özellikle eli kalem tutan, akademisyen elemanlarını diğer tarikatlara yönlendirmiş. Onların gittikleri tarikatta sivrilmesi ve öne çıkması için destek vermiş. O tarikatları istedikleri gibi yönlendirirken, zamanla kendi saflarına kaymalarını sağlamışlar.

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ
Çok sayıda sivil toplum örgütü kuran F tipi, kamu kurumu özelliği taşıyan sivil toplum örgütlerini de ele geçirmek için özel bir taktik izlemiş. Kendi kurdukları örgütlerin üyesi işadamlarını TOBB, TESK, DEİK gibi örgütlere de yönlendirmişler. Büyük ve ekonomik olanakları bulunan örgütleri ele geçirmek ve o kuruluşların ekonomik olanaklarını örgütün etkinliği için kullanmayı amaçlamışlar.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.