F tipi, MİT TIR'ları davasını yönlendiriyor

Tümgeneral İbrahim Aydın’ın avukatı Aydınlık’a yaptığı açıklamada, ‘Müvekkilimin bu davaya sanık olarak sokulması ve tutuklanması kesinlikle Cemaat’in etkisidir. Gizli tanık ifadesi Cemaat’in bir tuzağı. İlgili ilgisiz herkesi işin içine çektiler’ dedi

F tipi, MİT TIR'ları davasını yönlendiriyor
03 Aralık 2015 Perşembe 11:23

Gamze Çınlar
[email protected]

MİT’e ait TIR’ların Ocak 2014’te Adana ve Hatay’da durdurulmasına ilişkin soruşturmada tutuklanan subaylardan dönemin Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanı olan Ankara Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral İbrahim Aydın’ın avukatı Ramazan Bulut Aydınlık’a konuştu. Avukat Bulut, Tümgeneral Aydın ve eşinin Cemaat tarafından usulsüz şekilde dinlendiğini açıkladı. Balyoz davasında 18 askere avukatlık eden Ramazan Bulut, İbrahim Aydın’ın MİT TIR’larından tutuklanmasında Cemaat’in etkisi olduğunu öne sürdü.

‘CEMAATÇİ YAFTASINI BÜNYESİ KABUL ETMEZ’
Tümgeneral İbrahim Aydın’ın Cemaat’le bağlantılı olduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirten avukat Bulut şöyle konuştu:
“Müvekkilimin üzerine plaket olarak ‘Cemaatçi’ diye çiviyle çakmaya çalışsanız bünyesi çiviyi söker atar. Yaklaşık 1980’den beri tanıyorum kendisini. ‘Paralel’in kendini aklama girişimi olarak, hiç ilgisi olmayan, bir noktada geçmişte ‘paralel’le mücadele etmiş kişileri de bu işin içine sokarak olayı sulandırmaya, kendilerini de masum hale getirmeye çalıştıkları net bir şekilde ortada artık.”

PARALEL HÂLÂ YARGIYI KULLANIYOR’
Bulut, “Ben ‘paralel yapı’nın tasfiye edilmediğini düşünüyorum. İbrahim Aydın’la ilgili tek bir somut suçlama yok. Bu davaya sanık olarak sokulması ve tutuklanması kesinlikle Cemaat’in etkisidir. Paralel hâlâ yargıyı kullanıyor. Bir kısım yargı mensubu bu oyunu görmüyor” diye konuştu. Müvekkili Tümgeneral İbrahim Aydın’ın Cemaat tarafından usulsüz şekilde dinlendiğini açıklayan Bulut, “Paralel yapı tarafından eşi ve kendisi dinlenmiş. Kendisi Cemaat mağduru olmanın ötesinde Cemaat’le mücadele eden bir adam. Cemaat burada çok güzel oynamış oyununu” dedi. Gizli tanık ifadelerine dikkat çeken avukat Bulut, Balyoz ve Ergenekon davalarındaki gizli tanıkları hatırlatarak “Bu gizli tanık tuzağı Cemaatin ortaya koyduğu bir tuzaktı, şimdi ilgili ilgisiz yine herkesi işin içine çektiler” dedi.

MUSTAFA ÖNSEL: İBRAHİM AYDIN’A KEFİLİZ
Balyoz davasından beraat eden emekli Kurmay Albay Mustafa Önsel, MİT TIR’ları soruşturmasıyla ilgili sosyal medya üzerinden açıklama yaptı. Önsel, soruşturma kapsamında tutuklanan Tümgeneral İbrahim Aydın, Tuğgeneral Hamza Celepoğlu ve emekli albay Burhanettin Cihangiroğla’yla ilgili şu paylaşımda bulundu:
MİT TIR’ları soraştauması kapsamında tutuklanan İbrahim Aydın benim arkadaşımdır. Ben Balyoz’dan cezaevinde yatarken çok büyük desteklerini gördüm. Bu Ciamaatçi alçaklarla beraber olamayacak kadar vatanseverdir, onurludur. Herşeyine kefiliz... Tabi diğer ikisine de değiliz... Biline...

SUÇLAMA ‘ASKERİ CASUSLUK’
“Selam Tevhid’de Kumpas” soruşturması kapsamında, MİT’e ait TIR’ların durdurulmasıyla ilgili Ankara Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral İbrahim Aydın, Tuğgeneral Hamza Celepoğlu ve emekli Albay Burhanettin Cihangiroğlu tutuklanmıştı.
Tümgeneral İbrahim Aydın ve emekli Albay Burhanettin Cihangiroğlu’na yöneltilen suçlamalar şöyleydi: “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasi veya askeri casusluk amacıyla temin etme, devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, silahlı terör örgütü kurma veya yönetme.” Tuğgeneral Hamza Celepoğlu ise “Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme” suçlarından tutuklanmıştı.

CİHANGİROĞLU’NUN AVUKATINDAN GARİP AÇIKLAMA
MİT TIR’ları soruşturmasında tutuklanan dönemin Jandarma Kriminal Daire Başkanı emekli Albay Burhanettin Cihangiroğlu’nun avukatı Harun Taşkın dün yazılı bir basın açıklaması yaptı.
Ergenekon’da olduğu gibi bu soruşturmayla jandarmanın dizayn edilmesi gayesiyle hareket edildiği öne sürülen açıklamada, gizli tanık ifadesiyle 250 jandarma subayının hedef tahtasına oturtulduğu belirtildi.
Açıklamada, “Anılan delilin kuruma intikal ettiği gün, yüksek önem derecesine haiz bir askeri mühimmat olması nedeniyle konu, müvekkilim tarafından sıralı komutanlarına arz edilmiş, yapılan bu arz sonrasında yine müvekkilime amirleri tarafından verilen emir kapsamında konu 22 Ocak 2014’te dönemin İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Seyfullah Hacımüftüoğlu’na müsteşarın makamında bizzat müvekkilim tarafından iletilmiştir” denildi. Açıklamada, TSK’ya yönelik kumpasın cemaat sosuyla sürdüğü, MİT TIR’ları tutuklamasıyla Ergenekon tutuklamalarının birbirinden farklı olmadığı öne sürüldü: “Ordumuzu hedef alan Ergenekon-Balyoz-MİT TIR’ları tertibi davalarının üçünde de müşteki AKP, atılı suç ise ‘AKP hükümetine darbe’dir. Bu tertipte yapılmak istenen şudur: ‘TSK, kendi içinde FETÖ’yü bile temizleyemiyor’.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.