Eşref Bitlis planı uygulanmalı

E. Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Suriye merkezi yönetiminin Türkiye sınırlarındaki kontrolü ele geçirmesi durumunda, buradaki terör gruplarının Türkiye için tehlike olmaktan çıkacaklarını söyledi. Pekin, Eşref Bitlis’in Irak için benzer bir planı savunduğu için suikastla öldürüldüğünü hatırlattı

Eşref Bitlis planı uygulanmalı
15 Şubat 2016 Pazartesi 14:00

Aydınlık / Ankara
Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Suriye ordusunun Türkiye sınırına kadar gelmesi halinde PYD ve diğer terörist grupların Türkiye için tehdit olmasının önleneceğini, ABD-İsrail Koridoru’nun da kesileceğini belirtti. Pekin çözüm için “Eşref Bitlis Planı”nı önerdi.
Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Pekin, geçmişte Irak’ın bölünmesinde izlenen yöntemin şimdi de Suriye’de tekrarlandığını belirterek, “Orgeneral Eşref Bitlis, PKK’nın Irak’ta rahatça faaliyette bulunabilmesinin nedeninin Irak’ın kuzeyinde yaşanan otorite boşluğu olduğunu tespit etmişti. Bu nedenle Irak hükümetinin Türkiye sınırını kontrol etmesini, Saddam’ın askerlerinin Türkiye sınırına kadar denetimi ele almasını istiyordu. PKK’nın Irak’ta barınmasını engellemeyi amaçlamıştı. Bu çerçevede Barzani-Talabani ikilisine baskı yaparak Saddam yönetimiyle anlaşmaya zorluyordu” dedi.
ABD’nin bu plandan rahatsız olduğunu kaydeden Pekin, “Önce Çekiç Güç helikopterleri Eşref Bitlis’in helikopterini taciz etti. Yakınından uçuş yaparak helikopteri zor durumda bıraktı. Sonrası malum. Bitlis, PKK’yı etkisizleştirme politikasının bedelini canıyla ödedi. Eğer Eşref Bitlis’in planı hayata geçseydi bugün PKK diye bir şey kalmazdı” diye konuştu.
1991 Körfez Savaşı sonrasında yapılanların şimdi de Suriye’de yapılmak istendiğini vurgulayan Pekin, aktörlerin yine ABD ve İsrail olduğunu ifade etti. Irak’ın bölünmesine yol açan planla Suriye’de uygulanan planın birbirinin aynısı olduğunu belirten Pekin şunları söyledi:

KORİDOR NASIL KESİLİR?
“2011 yılında düğmeye basıldı, Suriye’de isyan başlatıldı. Aynı Irak’ta olduğu gibi Suriye Merkezi Yönetiminin Türkiye sınırlarındaki kontrolü sıfırlandı. AKP Hükümeti’nin de desteğiyle sınır kapıları teker teker terör gruplarının eline geçti. PKK’nın Suriye kolu PYD Irak’ta olduğu gibi sınır bölgesinin bir bölümüne yerleşti. Şimdi Türkiye’nin yapması gereken Eşref Bitlis Planı’nın Suriye’de uygulanmasına yardımcı olmaktır. Türkiye, Şam yönetiminin Türkiye sınırına kadar olan bölgeleri kontrol etmesi için çalışmalıdır. Şam yönetimi 2011 öncesinde olduğu gibi Türkiye sınırını kontrol ederse Türkiye’nin güney sınırları tamamen güvence altına girer. Esad’ın ordusu sınırlarımıza kadar kontrolü ele geçirirse PYD’nin Türkiye’ye tehdit oluşturması önlenir. ABD-İsrail Koridoru kesilir ve gündemden çıkar.”

BÖLGESEL İTTİFAK
AKP’nin izlediği politikalarla Türkiye’yi çıkmaza soktuğunu, şu anda Türkiye’nin dört tarafının da çevrilmiş durumda olduğunu belirten Pekin şu görüşleri savundu:
“Türkiye acilen İran, Rusya Federasyonu, Irak ve Suriye Şam yönetimi ile işbirliğine girmelidir. Kurtuluş Savaşı sırasında Mustafa Kemal’in ‘Kafkas Seti’ stratejisi örnek alınmalıdır.”

İRAN: ŞAM GÜÇLENİRSE ENDİŞELERİNİZ BİTER
İran’ın Ankara Büyükelçisi Alireza Bikdeli Aydınlık’a yaptığı açıklamada, Suriye’de Şam yönetiminin güçlenmesi gerektiğini bildirdi. Bikdeli, “Şam’da güçlü bir yönetim olursa ve Suriye topraklarının tamamını kontrol altına alırsa Türkiye’nin terörle ilgili endişeleri de biter. Bu nedenle Şam yönetiminin zayıflaması değil, güçlenmesi için çaba gösterilmelidir” dedi.

‘ESAD’IN BAŞARISI TÜRKİYE’NİN GÜVENLİĞİDİR’
Eşref Bitlis’le birlikte aynı dönemde görev yapan emekli Orgeneral Necati Özgen sınırlarımızda otorite boşlukları yaratılmasının teröristlerin işine yaradığını belirterek, “Geçmişte Irak sınırında yaşananların şimdi Suriye’de yaşanıyor. Irak’ta yaratılan boşluk orada bir devletin doğmasına yol açtı. Suriye’de bu durum devam ederse benzer sonuçlar ortaya çıkabilir” dedi.
Esad yönetiminin ülkede toprak bütünlüğünü sağlamasının, sınırlarımıza kadar gelmesinin Türkiye’nin güvenliği açısından son derece önemli olacağını vurgulayan Özgen şunları söyledi: “Türkiye Suriye’de başından beri yanlış politika izliyor. Oysa ki Türkiye Suriye’nin toprak bütünlüğüne destek vermelidir. PYD terör örgütünün bertaraf edilmesi de bu yolla olur. Bu Türkiye’nin güvenliği için gereklidir. Irak’ta ve Suriye’de yapılması gereken merkezi yönetimlerin ülkelerinin toprak bütünlüğünü sağlaması ve eskisi gibi komşu ülkeler olmasıdır.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.