Eski büyükelçi Korutürk: Eğit-donat meşru değil

Eski büyükelçi Korutürk: Eğit-donat meşru değil
18 Ocak 2015 Pazar 08:02

Aydınlık / Ankara

ESKİ büyükelçi CHP Milletvekili Osman Korutürk, Suriye’deki muhaliflerin “eğit donat” projesi çerçevesinde Türkiye’de eğitilecek olması ile ilgili kaygılarını TBMM gündemine taşıdı. Korutürk, Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle ile TBMM Başkanlığına verdiği önergede Tayyip Erdoğan’ın, gerek başbakanlığı sırasında gerek cumhurbaşkanı olduktan sonra, Suriye’deki muhaliflerin “eğit donat” şeklinde tanımlanan bir proje çerçevesinde Türkiye’de eğitilip donatılarak Suriye’deki rejime karşı mücadeleye hazırlanacağını açıkladığını hatırlattı. Projenin imza aşamasında olduğuna ilişkin  haberler çıktığını belirten Korutürk, “Bilindiği gibi Suriye rejimine karşı uluslararası planda askeri önlemler alınması hususunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nce alınmış herhangi bir karar mevcut değildir. Bu durumda böyle bir operasyonun uluslararası meşruiyete sahip olmayacağı da açıktır” dedi. Korutürk Ahmet Davutoğlu’na şu soruları yöneltti:

ŞAM YÖNETİMİ MEŞRU

Birleşmiş Milletler Antlaşması, bir üye ülkenin başka bir ülkenin toprak bütünlüğüne ve siyasi bağımsızlığına yönelik kuvvet kullanmasını ya da kuvvet tehdidinde bulunmasını yasaklamaktadır. Mevcut Şam yönetiminin Birleşmiş Milletler tarafından meşru hükümet olarak tanınarak Birleşmiş Milletler Teşkilatı nezdinde temsil edilmekte olduğu bir ortamda Suriye’deki silahlı muhalif gruplara askeri eğitim verilmesi hükümetinizce hangi uluslararası hukuk ilkelerine dayandırılmaktadır?

TBMM ONAYI

 “Eğit-donat” projesi kapsamında Türkiye’ye gelecek yabancılar, hangi ulusal ya da uluslararası hukuk mevzuatına tabi olacaklardır? Bunların Türkiye’ye gelmesi ve ülkemizde bulundurulması için anayasanın 92. maddesi uyarınca TBMM’nin onayı alınacak mıdır?

TÜRKİYE’YE TERÖR SUÇLAMASI

 Türkiye’de eğitilip donatılacak yabancıların karışabilecekleri adli olaylarda hangi hukuk uygulanacaktır? Türkiye’de eğitilenlerin eğitim dönemlerinin sonunda kendi ülkelerine ya da başka ülkelere gittiklerinde oralarda katılabilecekleri terör ya da başka yasadışı eylemlerden dolayı Türkiye Cumhuriyetinin sorumlu tutulması nasıl önlenecektir?

Türkiye’nin “eğit-donat” projesine bağlı gelişmeler sonucunda uluslararası hukuk çerçevesinde davalara, hatta yaptırımlara muhatap olma riski hesaplanmakta mıdır?

TERÖRİSTLER NASIL AYIKLANACAK

“Eğit-donat” projesi çerçevesinde ülkeye girecek grupların içinde IŞİD, El Kaide, El Nusra ya da diğer terör grubu mensuplarının olup olmadığı nasıl saptanacaktır? Yoksa bu gruplara mensubiyet araştırılmayacak mıdır? Bu tür kişilerin Türkiye’de kalıp terör eylemlerine ve yasadışı faaliyetlere girişmeleri, devlet güçlerine, kurumlarına ya da sivillere yönelik silahlı eylemlerde bulunmaları nasıl önlenecektir?

TSK EĞİTİM VEREMEZ

“Eğit-donat” projesi kapsamındaki askeri eğitimler Türk Silahlı Kuvvetleri’nce mi verilecektir? Öyle ise söz konusu projede görev alacak olan Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin, bu tip hukuki meşruiyeti tanımlanmamış silahlı örgütlere eğitim vermesi hangi yasal mevzuata dayandırılacaktır?

SABOTAJ, SUİKAST PUSU EĞİTİMİ

Aydınlık, İstanbul’daki SADAT’ın faaliyetlerini 3 Eylül 2012 günü yayımlanan haberle duyurmuştu. Haberde, 28 Şubat sürecinde ordudan atılmış askerler tarafından kurulan SADAT’ın Suriye’de iç savaş çıkaran eylemcileri eğittiği belirtilmişti. Başında kıdemli özel harpçi emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi’nin bulunduğu SADAT’ın, resmi internet sitesinde verdiği “eğitim hizmetleri” şöyle sıralanıyor: “Sabotaj, suikast, pusu, baskın, adam kaçırma, tedhiş (terör), gerilla harekatı, tahrip, sokak hareketleri ve gizli etkinlikler.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
eşitlik - 6 yıl önce
Eğit Donat, sanki geometri öğretip gönye veriyorlar ellerine...