Esad'a dönüşün tam zamanı

Rusya’yla ilişkilerin düzelmeye başlamasını AYDINLIK’a değerlendiren uzmanlar dış politikadaki bu değişikliğin hükümetin Suriye’yle ilişkilerini de etkileyeceğini söyledi. Siyasetçilere göre Şam’a doğru olumlu adım atmanın koşulları olgunlaştı

Esad'a dönüşün tam zamanı
29 Haziran 2016 Çarşamba 11:34

Aydınlık / Ankara
Rusya ile düzelmeye başlayan ilişkileri değerlendiren çok sayıda siyasetçi, diplomat ve aydın hükümetten Suriye politikasını da değiştirmesini istedi. Daha önceki Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlıktan alınmasının bir fırsat olduğunu kaydeden siyasetçi, diplomat ve aydınlar Rusya ile yaşanan yumuşamanın Suriye politikasında yapılacak değişiklikle desteklenmesi gerektiğini söyledi. ABD, AB ve İsrail’in Suriye’yi bölme planları ile uğraştığını ifade eden konunun uzmanları, Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve birliğini korumasının, Türkiye’nin güvenliği için şart olduğunu vurguladılar.
Siyasetçi ve diplomatlar Rusya ile yaşanan yumuşama ve izlenen Suriye politikasında değişikliğe gidilmesi konusunda şunları söylediler:

‘TÜRKİYE BU GERÇEĞİ GÖRMELİ’
Eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener: Komşularla ilişkilerin düzeltilmesi için anahtar Suriye politikası. Türkiye, Suriye politikasını değiştirirse başta Rusya, İran ve Irak olmak üzere komşularımızla ilişkiler normalleşir. Hatta Batılı ülkelerle de daha iyi ilişkiler kurarız. Suriye’de destek verdiğimiz grupların hiçbirinin devleti yönetecek gruplar olmadığı artık netleşti. Bunlar terörist, müptezel örgütler. ABD bile bunu gördü. Hem Ortadoğu’da, hem de bütün bölgede huzur için tek seçeneğin Esad olduğu anlaşıldı. Rusya bunu başından gördü. BM’nin tavrı da bu. Türkiye bu gerçeği görüp ona göre davranmalı. Aksi halde Rusya ile de İran ile de diğer komşularımızla da sıkıntımız bitmez. Yapılacak ilk iş Türkiye’nin sınırlarını terör gruplarına kapatması ve terör gruplarına desteği kesmektir.

‘SINIRLAR HEMEN KAPATILMALI’
Emekli Büyükelçi Onur Öymen: Binali Yıldırım Hükümeti kurulduğu zaman dış politikayı değiştireceklerinin işaretini vermişti. Belli ki Davutoğlu döneminde yapılan hataları anlamıştı. Şimdi İsrail’le yapılan görüşmeler bir sonuca bağlandı. Ama asıl görüşülmesi gereken konular masaya yatırılmadı. İsrail, Irak’ın kuzeyinde bağımsız bir Kürt Devleti istiyor. Bu konu gündeme bile getirilmedi. Rusya ile yapılan görüşmelerde PYD’nin Moskova’da büro açması konuşulmadı. Şimdi bir noktaya gelindi. Rusya içinde olsa da olmasa da Suriye politikasının değişmesi şart.
Suriye’de büyük yanlış yapıldığını artık herkes söylüyor. Suriye’de silahlı gruplara silah sevkiyatı kabul edilebilir değil. Şimdi hemen sınırların terör gruplarına kapatılması gerekiyor. Hatadan dönülmesi ve Suriye yönetimi ile temas kurulması lazım. Bunları yaparsak bölgede dostlarımız artar. Muhalefet de gelişmelere Türkiye’nin çıkarları çerçevesinde bakmalı.

‘TOPTAN DEĞİŞİKLİK LAZIM’
Emekli Büyükelçi Nüzhet Kandemir: Dış politikamızın toptan değişmesine ihtiyaç var. Şimdi başta Rusya olmak üzere aramız açık olan ülkelerle ilişkilerimizin iyileştirilmesi sürecine giriliyor. Ama dış politika karşılıklı itimada dayanır. Maalesef bu konuda kötü bir sicilimiz var. Ama zararın neresinden dönsek kardır.
Şu anda gündemimizin ilk sıralarında Suriye politikamızın değiştirilmesi olmalı. Bu hem Rusya, hem Ortadoğu, hem de Batı ile ilişkilerimiz için gerekli. İlk başta Suriye’de faaliyet gösteren ve dünyanın terörist olarak kabul ettiği gruplara hamiliği bırakmamız gerekiyor. Rusya ile gelinen nokta Türkiye için hayırlıdır. Tarım ve turizm açısından, ekonomik açıdan yaşadığımız felaketi hafifletebilir.

‘ANAHTAR ÜLKE’
CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz: Rusya politikasında değişiklik görülüyor. Suriye politikası da değişmeli “Esed” tekrar “Esad” olmalı. Suriye’nin birliği, toprak bütünlüğü Türkiye’nin de güvenliğidir. Bu anlayışla hareket edilmeli. Dış politika, iç politikaya malzeme yapılmamalıdır. Komşularımızla ilişkilerin normalleşmesi için Suriye’nin anahtar olduğu bilinciyle hareket edilmeli, vakit geçirmeden gerekenler yapılmalıdır. Rusya, İran, Suriye ile işbirliği Türkiye’nin çıkarınadır.

‘SURİYE İLE ACİLEN GÖRÜŞÜLMELİ’
Vatan Partisi Genel Sekreteri Osman Yılmaz:
Rusya, İran başta olmak üzere komşularımızla ilişkilerimizin bozulma nedeni AKP Hükümetinin izlediği Suriye politikasıdır. Türkiye terörle mücadelede başarı kazanmak, ABD-İsrail planlarını boşa çıkarmak için Suriye ile ilişkilerini acilen düzeltmek zorundadır. Türkiye halkın mücadelesi ile bu rotaya girmiştir. Rusya ile gelinen nokta olumludur. Bu konunun nihai sonuca ulaşması için Suriye politikasının değişmesi gerekir. Bu yapılırsa komşularla birlik sağlanır. Hükümet yaptığı hataları bir kenara bırakmalı ve Suriye’de Esad yönetimi ile temasa geçmelidir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.