Erken seçim koalisyonu

AK-Saray’da kurulan ‘koalisyon ekibi’nin uzun süreli olmayacağını düşünen Erdoğan’ın zaman kazanıp erken seçimin koşullarını arayacağı ifade ediliyor

Erken seçim koalisyonu
22 Haziran 2015 Pazartesi 11:32

Aydınlık / Ankara
Ankara’da koalisyon pazarlıkları hızlanırken Tayyip Erdoğan koalisyon görüşmelerini bizzat yönetiyor. Davutoğlu ve ekibinin çalışmalarını da yakından takip eden Erdoğan’ın işi Davutoğlu’na bırakmamakta kararlı olduğu vurgulanıyor. Aydınlık’ın edindiği bilgilere göre, Erdoğan koalisyon görüşmeleri ile ilgili olarak AK Saray’da bir ekip kurdu. Ekibin başına eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ı getirdi. Doğrudan kendisine bağlı ekip koalisyonla ilgili gelişmeleri izliyor, her partiden kişilerle görüşmeler yapıyor ve AKP’ye talimat veriyor.
WASHİNGTON VE LONDRA TEMASLARI
Erdoğan’ın koalisyon için aceleci olmadığı ifade ediliyor. TBMM Başkanı seçilmeden Davutoğlu’na hükümet kurma görevi vereceği iddialarını da hemen yalanlayan Erdoğan, Davutoğlu ekibinin aceleci davranmasına ise sert tepki veriyor. Özellikle kendi bilgisi dışında kurulan temaslardan ciddi bir şekilde rahatsız olduğu ifade ediliyor. Erdoğan’a yakın bir kaynak yaşananlarla ilgili olarak Aydınlık’a, “Seçim sonrası AKP yönetimindeki bazı kişiler dans etmeye başladı. Ekonomideki sıkışıklığı gerekçe göstererek Washington ve Londra ile temasa geçenler oldu. Akılları sıra ilişkileri normale döndürecekler. Tayyip Bey ilişkileri bozdu, onlar Tayyip Bey’den kurtulup yeniden ilişki kuracaklar. Koalisyonu da bunun  için bir fırsat olarak kullanacaklar. Ama onlar hala Tayyip Bey’i tanıyamamışlar. Tayyip Bey her şeyden haberdar. Kendine karşı kurulacak bir kumpasa izin vermez. Çok sıkışırsa Özal’ın yapamadığını yapar. Cumhurbaşkanlığını bırakır, partinin başına geçer” dedi.
ERDOĞAN-BAYKAL, DAVUTOĞLU-KILIÇDAROĞLU
Davutoğlu ekibinin Kılıçdaroğlu yönetimi ile dolaylı yoldan temasta olduğunu da kaydeden kaynak, “CHP yönetiminde devlet adamı sıkıntısı var. Tayyip Bey, Deniz Baykal’la görüşerek bir nabız yokladı. Türkiye’nin önümüzdeki dönemi için işbirliği olanağı olup olmadığını test etti. Bu konuları Kılıçdaroğlu ile konuşmak istemedi. Davutoğlu kanadından da Kılıçdaroğlu kanadından da itiraz geldi. Çok ilginç bir durum. Kılıçdaroğlu, Baykal Meclis Başkanı olur diye telaşlandı. Konu bu değildi ama Baykal Meclis Başkanı olsa CHP bundan niye rahatsız oluyor ki! Asıl sorun başka. Kılıçdaroğlu da bizimkiler de Türkiye milli bir politikaya yönelir diye korkuyor. Telaş bundan” diye konuştu.
ERKEN SEÇİM!
Bu arada Erdoğan’ın erken seçim dahil birçok konuda yeni araştırma yaptırttığı öğrenildi. Şu anda hemen bir erken seçimin zor olduğunu, AKP içinden de buna sert direniş geleceğini düşünen Erdoğan’ın zaman kazanma taktikleri izleyeceği bildirildi. Hem Erdoğan, hem Davutoğlu ekibiyle temasları olan bir kaynak şu görüşleri aktardı:
“Erdoğan hemen seçim istiyordu. Hatta buna ‘tekrar seçim’ dedi. Ancak AKP dahil beklenen ilgiyi görmedi. Hatta tepki gördü. Yaptırdığı ilk anketler de onu heveslendirdi. Tek başına iktidar olmayı düşledi. Bunun birçok nedeni var. Örgüt yorgun ve isteksiz. Yeni seçilen milletvekilleri şiddetle karşı. Şimdilik bu seçenek rafa kaldırıldı. Ama kurulacak koalisyonun uzun süre gitmeyeceğinin farkında. Bu nedenle ‘erken seçim koalisyonu’ planlanıyor. Bu tabi sadece Erdoğan’ın kafasındaki model. Arkadaşlara zaman zaman yönelttiği sorulardan bu açıkça görülüyor. Öyle anlaşılıyor ki zaman kazanmaya çalışıyor. Şartların olgulaşmasını bekleyecek. Erken seçim ama ne kadar erken olacak belli değil. Partide buna sıcak bakmayan ciddi bir grup da var. Önümüzdeki dönem işlerin iyi gitmeyeceğini belirtiyorlar. Erdoğan’ın hesaplarının tutmayacağı ifade ediliyor. Bu nedenle de kurulacak koalisyonun kısa vadeli değil uzun vadeli düşünülmesini istiyorlar. Bu konuda ciddi sıkıntı var.”
CHP Mİ, MHP Mİ?
“Ekonomi, Açılım ve Suriye politikası” koalisyon için kritik konuların başında geliyor. Kurulacak koalisyonun bu konularda anlaşma sağlayamaması durumunda uzun sürmeyeceği hesaplanıyor. 
PKK’nın durumu, HDP’nin 80 milletvekili ile TBMM’ye girmesi, terör konusunda izlenecek yöntemler sadece siyasi partilerin değil devletin kritik birimlerinin de gündeminde. Koalisyonun hangi partiler arasında kurulacağını da yapılacak tartışmaların belirleyeceği vurgulanıyor. 
AKP’nin özellikle açılım ve Suriye politikasında koalisyon ortağını gerekçe gösterip manevra yapıp yapmayacağı da önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak.
SİYASİLER ÇÖZEMİYORSA MİLLET ÇÖZER
AKP ile birlikte koalisyon kurma konusunda şartlar ileri süren CHP ve MHP’yi isim vermeden hedef alan Erdoğan, “Siyasiler çözemiyorsa, millet çözecek tek merciidir” diyerek erken seçim tehdidinde bulundu.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Genel Kurulu’nda konuşma yapan Tayyip Erdoğan, koalisyonun mümkün olan en kısa zamanda kurulmasını istedi. Türkiye’nin, zaman kaybına tahammülü olmadığını savunan Erdoğan, “Eğer egolar öne geçerse bu süreç uzayacaktır. O zaman da Cumhurbaşkanı olarak üzerimize düşen görev vardır” dedi. Siyasiler krizi çözemiyorsa krizi çözecek merciinin millet olduğunu kaydeden Erdoğan, erken seçim imasında bulundu. Erdoğan, Türkiye’yi hükümet kurulamayan bir ülke durumuna düşürmenin vebalinin çok ağır olacağını ifade ederek “Cumhurbaşkanı olarak bu süreçte ben, milletimin arzusu konusunda yeni hükümetin bir an önce kurulmasını teşvik edeceğim” dedi. Daha önce bu konuda yapacağını söylediği görüşmeler konusunda da ısrarcı olduğunu ima etti.
CHP ve MHP’nin ön şartları arasında yer aldığı belirtilen, “Cumhurbaşkanı’nın Anayasal sınırlar içine çekilmesi” tartışmalarına da değinen Erdoğan, “Ben Anayasa’daki yerimi gayet iyi biliyorum. Ömrümün 40 yılı Anayasa’nın verdiği yükümlülükleri, bulunduğum her makamda kullanarak geçti. Şu anda da Anayasa’nın bana verdiği görev ve yetki neyse, bu yetkiyi gayet iyi kullanmasını bilirim. Bunun için de birilerinin talimatına ihtiyacım yok” şeklinde konuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.