Erken seçim, CHP’yi zora soktu

AKP ve CHP erken seçimde yaşanacak sıkıntıyı gidermek için yapacakları tüzük değişikliğini yasal düzenleme ile aşmayı planlamıştı. Ancak AKP’nin 12 Eylül’de kongre kararı alması CHP’nin hesaplarını karıştırdı.

Erken seçim, CHP’yi zora soktu
23 Ağustos 2015 Pazar 12:07

Aydınlık / Ankara

AKP ve CHP erken seçimde yaşanacak sıkıntıyı gidermek için yapacakları tüzük değişikliğini yasal düzenleme ile aşmayı planlamıştı. Ancak AKP’nin 12 Eylül’de kongre kararı alması CHP’nin hesaplarını karıştırdı.
Erken seçimin gündeme gelmesi özellikle AKP ve CHP’de sorunları da beraberinde getirdi. AKP’de “3 Dönem Kuralı” nedeniyle 7 Haziran seçimlerinde aday olamayanlar yapılacak bir erken seçimde aday olmak için harekete geçerken, 7 Haziran seçimlerinde milletvekili olan 27 milletvekili de “3 Dönem Kuralı” nedeniyle aday olamama durumuyla karşı karşıya kaldı.
Erken seçim CHP’de de ciddi sıkıntı yarattı. CHP tüzüğü milletvekili adaylarının yüzde 85’inin ön seçimle, en fazla yüzde 15’inin de merkez yoklamasıyla atanmasını öngörüyor. Ön seçimden yeni çıkmış ve milletvekili seçilmiş olanlar yeniden ön seçime girmelerinin kendilerine haksızlık olacağını savunuyor ve ön seçimle milletvekili seçilen adayların listelerdeki yerlerinin koruması için önlem alınmasını istiyor.

FORMÜL BULUNMUŞTU AMA ...
AKP ve CHP içinde bulundukları sıkıntıyı gidermek için yasal düzenleme yapılması konusunda görüş birliğine varmışlardı. Siyasi partiler ve seçim yasasında bir değişiklik yapılarak sadece bir seçim için geçerli olacak tüzük değişikliği için partinin yetkili organlarının kararı ile yapılabilmesinin önü açılacaktı. AKP’de MKYK, CHP’de Parti Meclisi kararı ile yapılacak tüzük değişikliği ile sorun çözülecekti. Bunun için 1995 ve 1999 seçimleri öncesinde çıkarılan yasalar emsal alınacaktı.
Ancak AKP’nin 12 Eylül’de kongre kararı alması ve tüzük değişikliğini kongrede yapmayı uygun görmesi CHP’yi sıkıntıya soktu. TBMM’de yapılacak bir yasal düzenleme ile sorunu çözmeyi hesaplayan CHP yönetimi şimdi sıkıntıda. Seçimlerin 1 Kasım’da yapılması durumunda zaman sıkışıklığı yaşayacak olan CHP yönetimi sıkıntıya çözüm bulmak için çabalıyor.

SORUN CİDDİ
Konu ile ilgili olarak Aydınlık’a bilgi veren bir CHP yöneticisi şunları söyledi: “Sorun ciddi. Ön seçimden geçerek milletvekili seçilen arkadaşlar haklı. Tekrar aynı yollardan geçerek listelere girmeye çalışmaları zor. Bu arkadaşları bir formülle aynı sıralara koymak lazım. AKP kongre kararı almasaydı bu 1995 ve 1999 seçimleri öncesinde olduğu gibi yasal düzenlemelerle gerçekleştirilebilirdi. Gerçi TBMM’de komisyonlar oluşmadığı için bu formülde de sorunlar vardı ama yine de aşılabilirdi. Şimdi AKP kongre kararı alınca bu seçenek ortadan kalktı. Şimdi tüzük kurultayı yapmak gerekiyor. Ama orada itirazların olacağı ve seçim sürecinin yeniden başlamasını isteyenlerin bulunduğu da bir gerçek.”

PARTİ MECLİSİ’NDE GÖRÜŞÜLECEK
CHP’de yaşanan sorunlar bugün yapılacak Parti Meclisi’nde masaya yatırılacak ve krizin nasıl aşılacağı tartışılacak. Seçim tarihinin Kasım ayı başına alınması durumunda zamanın çok sıkışacağını kaydeden CHP yöneticileri ellerinde sadece ‘yönetmelik değişikliği’ seçeneği kaldığını belirtiyorlar. Seçimlerin yenilenmesinin “olağanüstü bir durum” olduğunu ifade eden parti yönetimi, önerisini bugün yapılacak Parti meclisi’ne sunacak. Parti Meclisi yönetmelik değişikliğini kabul ederse, bu değişikliğin önce Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, ardından YSK tarafından onaylaması gerekiyor. Şayet yönetmelik değişikliği formülü YSK engeline takılırsa, CHP’nin tüzük değişikliği için kurultay toplamasına zaman kalmayacağı, bu nedenle de Eylül ayının ilk haftasında önseçimlerin yapılması gerekebileceği tartışılıyor.
CHP, 7 Haziran seçiminden önce 29 Mart 2015’te YSK’nın belirlediği hâkimlerin gözetiminde 55 seçim çevresinde önseçim yapmış, 550 milletvekili adayından 364’ünü örgütün oylarıyla belirlemişti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.