Erdoğan’ın ofisindeki evrak imha makinesi

Cumhurbaşkanlığının yasal olarak devletin resmi evrakını imha etme yetkisinin olmamasına rağmen tayyip erdoğan’ın ofisinde evrak imha makinesi olduğu ortaya çıktı. Erdoğan’ın çalışma ofisinde bulunan evrak imha makinesi Cumhurbaşkanlığı’nın basınla paylaştığı fotoğraflarda da yer aldı.

Erdoğan’ın ofisindeki evrak imha makinesi
22 Ocak 2016 Cuma 14:25

Aydınlık / Ankara

Cumhurbaşkanlığının yasal olarak devletin resmi evrakını imha etme yetkisinin olmamasına rağmen tayyip erdoğan’ın ofisinde evrak imha makinesi olduğu ortaya çıktı. Erdoğan’ın çalışma ofisinde bulunan evrak imha makinesi Cumhurbaşkanlığı’nın basınla paylaştığı fotoğraflarda da yer aldı.

İMHA YÖNETMELİĞİ VAR
Aydınlık, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Beştepe’deki sarayında bulunan ofisinde, bugüne kadar hiç gündeme getirilmemiş, dikkat çeken bir ayrıntıya ulaştı. Erdoğan’ın ofisinde evrak imha makinesinin bulunduğu anlaşıldı. Erdoğan’ın yasal olarak devletin resmi evrakını imha etme yetkisinin bulunmuyor olması, “Cumhurbaşkanını ofisinde evrak imha makinesi ile hangi devlet evrakını imha ediyor” sorusunu da gündeme getirdi. Türkiye Cumhuriyeti’nde devlet evrakının genel statüsünde imha işlemi; ayıklama, sınıflama, imha edilecek evrakın komisyon ya da kurul kararıyla kesinlik kazanması, imhanın gerçekleştirilmesi ve tutanaklara bağlanması yönetmelikle düzenlenmiş bulunuyor.
Devlet evrakının hukuki statüsü önceden belirlenirken, ayrıntılı olarak da yapılandırılmış olduğu biliniyor. Hangi kurumca ne tür evrakın arşive gideceği, ya da gitmeyeceği, kurumda ne şartlarda ne yetkilerle hangi sürelerle tutulacağı, imhası, imhada görüş alınması gereken evraklar, başta 3473 sayılı kanun ile diğer mevzuatla düzenlenmişti. Devlet geleneği içinde devlet evrakını her türlü riske karşı korumak, statüsüne uygun saklamak, kamu görevlileri için asli görevleri arasında yer alıyor.
Devlet evrakının genel statüsü düzenlenirken; Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Genelkurmay, MSB, İçişleri Bakanlığı, MİT bakımından istisna hükmü de bulunuyor. Bu kurumların evrak, evrak saklama ve imha vasıflarıyla statüleri farklı düzenlemeler içinde yer alıyor. Ancak, Cumhurbaşkanının evrak bakımından genel yükünün, son derece sınırlı olduğu da biliniyor. Çünkü, parlamenter sistemde devletin her bir işleminin Parlamento önünde hesap verilebilir kılınması bakımından izlenebilir olması, bunun temin edilmesi için de, “imzalanması” gerekiyor. Cumhurbaşkanının siyasi sorumluluğu olmadığından kendi iç yazışmaları dışında kendine ait bir resmi evrakının da olmaması gerekiyor.

TAKDİRİNİ HANGİ EVRAKLAR İÇİN KULLANDI?
Anayasa’ya göre Cumhurbaşkanının tek başına imza edebileceği işlemler için dava dahi açılamyor. Dolayısıyla bu işlemlerden sorumluluk söz konusu olmuyor. Cumhurbaşkanının şahsen evrak tutması, tutmaması, sekreterliğinde tutturması, imha ettirmesi, imhayı devlet evrak imha sistemine göre yürütmesi mevzuata uygun olmasının dışında sadece Erdoğan’ın takdirinde bulunuyor. İşte şimdi Erdoğan’ın bu takdirini hangi evrakın imhası yönünde kullandığı merak konusu oldu. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.