‘Erdoğan kaynakta hakimiyet istiyor’

Yeni hükümette yer alacak isimler konusunda tartışmalar sürerken, devletin birçok kurumuna istikrar indeksi hazırlayan düşünce ve araştırma kuruluşu S Bilişim, kurulacak 64. Hükümet’e ilişkin dikkat çeken bir rapor hazırladı.

‘Erdoğan kaynakta hakimiyet istiyor’
24 Kasım 2015 Salı 11:57

Yeni hükümette yer alacak isimler konusunda tartışmalar sürerken, devletin birçok kurumuna istikrar indeksi hazırlayan düşünce ve araştırma kuruluşu S Bilişim, kurulacak 64. Hükümet’e ilişkin dikkat çeken bir rapor hazırladı. Yeni kabinenin, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında paylaşımını analiz eden raporda, “Gelinen evrede Erdoğan için kaynak temin edici bakanlıklara tam hâkimiyet, şart halini almıştır” değerlendirmesi yapıldı. “Hükümet Kurarken Al-Ver, İşlevsel Öncelikler” başlığını taşıyan raporda dikkat çeken noktalar şöyle:
- 64. Hükümet’in işlevsel öncelikleri ve buna göre nasıl çatılacağı ve işletileceği açısından gerek Erdoğan gerekse Davutoğlu için işlevsel öncelikler ön planda olacaktır. Erdoğan cihetinden öncelikli konular; oy üretiminin vazgeçilmezi olarak gördüğü bürokratik hizmet üretiminin / kamu harcama yeteneklerinin kontrolüdür. Davutoğlu için bunlar, netameli ve mesafeli olunması gereken alanlardır.
- Bunların pratikte karşılığı, harcamacı bakanlıkların ve uygulamacı birimlerin ve taşrada valiliklerin Erdoğan kontrolünde olmasıdır. Önceki kabinelerde harcamacı bakanlıkların sınırlarına geldikleri, kamu hizmet arzını miktar bakımından artıramayacakları, maliyet kontrolüne hassaslaştıkları biliniyordu. Harcamacı bakanlıklarla (Ulaştırma, Sosyal Yardım, Enerji, Sağlık, Çevre-Şehircilik gibi) kaynak temin eden bakanlıklar (Hazine-Maliye) arasında gerginliğin arttığı ortamda Hazine garantisi borç güvencesi fiyat-tarife sabitleme şeklinde işleyişe sıklıkla müracaat edilmişti.
- Gelinen evrede Erdoğan için kaynak temin edici bakanlıklara tam hâkimiyet, şart halini almıştır. Küresel finansla mutabakat içinde kaynak temin edici bakanlıklara hâkimiyetin ehven yolu, bölmektir. Maliye’de vergi denetiminin tam merkezileştirilmesi, kapsayıcılığının azaltılıp değiştirilebilir uygulama yeteneklerinin artırılması, vergide müteahhitlere göre farklılaşmanın kontrolü, kritiktir. Hazine ve harcamacı büyük KİT’lerde kontrol, Erdoğan elinde kalacaktır. Erdoğan için artık sınırsız-kesintisiz kaynak şart. Değil Hazine, kamuyla etkileşim içinde büyük şirket ve ithalatın denetimi dahi gündemdedir.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.