Erdoğan kabinesi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yeni hükümeti onayladı. Yeni hükümette uluslararası finans kurumlarıyla yakın ilişkisi bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yerini korurken Erdoğan’ın danışmanlığını da yapmış olan Yalçın Akdoğan’ın hükümet dışında kalması dikkat çekti

Erdoğan kabinesi
25 Mayıs 2016 Çarşamba 15:01

Aydınlık / Ankara
Başbakan Binali Yıldırım dün yeni hükümeti Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sundu. Yıldırım görüşme sonrasında Erdoğan tarafından onaylanan yeni bakanlar kurulu listesini açıklandı. Listede parti içi ve bölgesel dengelerin öne çıktığı, partide ortaya çıkabilecek kırılmaların da hesaplandığı görüldü. Kulislerde görevden alınacağı konuşulan Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yerini koruması ekonomide izlenen politikalara devam edileceği şeklinde yorumlandı.

AKDOĞAN SÜRPRİZİ
Yeni hükümette Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen Yalçın Akdoğan’ın yer almaması sürpriz oldu. Kulislerde Akdoğan’ın kamuda bir göreve atanacağı bu nedenle AKP’deki ve hükümetteki görevlerinden ayrıldığı yorumları yapıldı. Ancak AKP kulislerinde son dönemde Akdoğan’ın Davutoğlu’na yakınlaştığına vurgu öne çıktı. Akdoğan ise Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:
“65. Hükümetimize başarılar dilerim, milletimiz ve kabineye giren bakanlarımız için hayırlı olsun, Allah utandırmasın. Şerefle yaptığımız görevi yeni bakanımıza yine şerefle devrediyorum. Bu görevleri nasip eden Allah’a hamdolsun, tensip edenlere teşekkür ederim.”

O BAKAN GİTTİ
Karaman’da Ensar Vakfı’na bağlı evlerde 45 erkek çocuğa cinsel istismar olayı ile ilgili olarak, “Buna bir kere rastlanmış olması hizmetleri ile ön plana çıkmış bir kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz” diyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu yeni hükümette yer almadı.

DOLMABAHÇE EKİBİ
Yeni Bakanlar Kurulunda dikkat çeken bir başka nokta da HDP ile Dolmabahçe’de basın toplantısı düzenleyen ekibin durumu. Dolmabahçe toplantısında AKP’yi temsilen bulunan Yalçın Akdoğan ve Mahir Ünal yeni hükümette yer almazken o fotoğraftan bir tek İçişleri Bakanı Efkan Ala kaldı. Başından beri Habur ve açılım sürecini yürüten Beşir Atalay daha önce hükümet dışı kalmıştı.

ESKİ BAKANLAR GÖREVE
Yeni hükümette daha önce bakanlık görevinde bulunan Recep Akdağ Sağlık Bakanı olurken, Davutoğlu Hükümetinde görev verilmeyen Nihat Zeybekçi yeniden Ekonomi Bakanlığına, daha önce Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yapan Nurettin Canikli de Başbakan yardımcılığına getirildi.

GÖREVİ DEĞİŞENLER
Lütfi Elvan Başbakan Yardımcılığından ayrıldı, Kalkınma Bakanı oldu. Nabi Avcı Milli Eğitim Bakanlığı’ndan ayrıldı, Kültür ve Turizm Bakanı oldu. İsmet Yılmaz Milli Savunma Bakanlığı’ndan ayrıldı, Milli Eğitim Bakanı oldu. Fikri Işık Bilim sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan ayrıldı, Milli Savunma Bakanı oldu.

GÖREV VERİLMEYENLER
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Çevre ve Şehircilik Bakanı Güldemet Sarı, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu

YENİ GİRENLER
Başbakan Yardımcıları Nurettin Canikli ve Veysi Kaynak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan, Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhasaki, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybetçi, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Faruk Özlü

YENİ BAKANLAR KURULU
Başbakan Yardımcıları: Nurettin Canikli, Mehmet Şimşek, Numan Kurtulmuş, Tuğrul Türkeş, Veysi Kaynak
Adalet Bakanı: Bekir Bozdağ
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı: Fatma Betül Sayan Kaya
Avrupa Birliği Bakanı: Ömer Çelik
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Faruk Özlü
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Süleyman Soylu
Çevre ve Şehircilik Bakanı: Mehmet Özhaseki
Dışişleri Bakanı: Mevlüt Çavuşoğlu
Ekonomi Bakanı: Nihat Zeybekci
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Berat Albayrak
Gençlik ve Spor Bakanı: Akif Çağatay Kılıç
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı: Faruk Çelik
Gümrük ve Ticaret Bakanı: Bülent Tüfenkci
İçişleri Bakanı: Efkan Ala
Kalkınma Bakanı: Lütfi Elvan
Kültür ve Turizm Bakanı: Nabi Avcı
Maliye Bakanı: Naci Ağbal
Milli Eğitim Bakanı: İsmet Yılmaz
Milli Savunma Bakanı: Fikri Işık
Orman ve Su İşleri Bakanı: Veysel Eroğlu
Sağlık Bakanı: Recep Akdağ
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı: Ahmet ArslanDostlarımızın sayısını artıracağız

Aydınlık / Ankara
Başbakan Binali Yıldırım dış politikada değişiklik sinyali verdi. Yıldırım, “Dostlarımızın sayısını arttıracağız, düşmanlarımızın sayısını azaltacağız” dedi.
Binali Yıldırım genel başkan olarak ilk kez katıldığı grup toplantısında yaptığı konuşmada yeni döneme ilişkin mesajlar verdi. Konuşmasında sık sık Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bağlılığını yineleyen Yıldırım, “Yeni Anayasa ve Başkanlık” için çalışmaları hemen başlatacaklarını belirtti. “Gelin bu yeni Anayasa’yı hep birlikte yapalım. İpe un sererseniz, biz ne yapacağımızı biliyoruz” diyen Yıldırım muhalefete hem çağrı yaptı hem de tehdit etti.

PKK VE FETÖ’YLE MÜCADELE SÜRECEK
Konuşması sırasında zaman zaman sesi kısılan Yıldırım, PKK ve F tipi örgütle mücadele konusunda şunları söyledi: “Önümüzde önemli konular var ama önem sırasına göre dizdiğimizde birinci konu terördür. Buradan bir kez daha ilan ediyorum. Türkiye’yi bu terör belasından mutlaka kurtaracağız. Bana soruyorlar. Bu operasyonlar ne zaman bitecek? Cevap çok kısa ve nettir. Kanlı terör örgütü sivillerimize karşı silahlı saldırıları tamamen sonlandırıncaya kadar devam edecek. Mutlak surette vatandaşımızın can ve mal güvenliği sağlanıncaya kadar devam edecek. Bir yandan bölücü terör örgütüyle amansız mücadelemiz devam ederken bir yandan da devlet içinde devlet kurmaya heveslenen, bu anlamda güvenlik güçlerimizin, yargı mensuplarımızın, eğitim camiamızın, sivil toplum örgütlerimizin, cemaatlerin içine sızarak, paralel bir yapılanma oluşturan paralel örgüte karşı da mücadelemiz hiç ama hiç kararlılıktan taviz vermeden devam edecek.”

DIŞ POLİTİKA
Yıldırım’ın konuşmasında en dikkat çeken konu dış politika ile ilgili oldu. Yıldırım izleyecekleri dış politika konusunda da şu bilgileri verdi: “Türkiye’nin birçok sorunu var. Bölgesel sorunlarımız var. Avrupa Birliği, Kıbrıs, Kafkaslar ve coğrafyamızda yaşanan karışıklıklar Türkiye’nin bölgedeki konumunu ve önemini daha da artırıyor. Bunun bilincindeyiz. Bu bilinçle yapacağımız çok basit. Dostlarımızın sayısını artıracağız, düşmanlarımızın sayısını azaltacağız.”

YATIRIMCININ ÖNÜNE TURKUAZ HALI SERECEĞİZ
Binali Yıldırım önümüzdeki dönemde ekonomide yapacaklarını da şöyle açıkladı: “Yeni dönemde diğer önemli bir konumuz da ekonomi. Ekonomi demek, banka demek, para demek değil. Ekonomi demek, üretmek demek. Yatırımların artması için, üretimi, istihdamı tüm gücümüzle teşvik edeceğiz, destekleyeceğiz. Adeta yatırımcının önüne turkuaz halı sereceğiz. Çünkü üretmeyen, iş, aş oluşturmayan, ürettiğini satamayan; ekmeğini büyütemez. Birinci ve vazgeçilmez önceliğimiz üreterek büyüyen ekonomi olacak. Üreterek büyüye, iş, aş oluşturarak büyüyen bir ekonomi olacak.”

İLK BAKANLAR KURULU AK SARAY’DA
Binali Yıldırım Hükümetinin ilk Bakanlar Kurulu toplantısı Saray’da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılacak. Yeni hükümetin ilk toplantısını Erdoğan başkanlığında yapmasının, “Başkanlık ya da Partili Cumhurbaşkanlığı” konusunu topluma kabul ettirme ve yasallaştırma amacı taşıdığı ifade ediliyor.
Öte yandan Erdoğan’nın yeni kabine ile ilgili ilk yorumu şöyle oldu:
“Kabinede 9 arkadaşımızın değişimi söz konusu oldu. Kurucusu olduğum bir partide bu arkadaşlarımla beraber yürüdük. Şu anda bazı arkadaşlarımız çok farklı görevlerde istihdam ediliyor. Partinin çeşitli kademelerinde yer alır, parlamentoda da yer alır. Yeter ki olaya sıradan bir parti mensubu, bir hükümet yetkilisi değil, bir dava adamı olarak baksın. Buradaki anlayış da adama iş değil işe adam mantığıyla yaklaşmaktır. Yarın (bugün) ilk Bakanlar Kurulu toplantısını da Beştepe’de gerçekleştireceğiz. Orada da hükümet programını birlikte değerlendirme imkanımız olacak. İç, dış, terörle mücadelede neler yapacağımızı, ekonomide nasıl adımlar atacağımızı değerlendirme imkanımız olacak.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.