Erdoğan: ‘Güvenlik bölgesi hayata geçecek’

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla AKsaray’da öğretmenlere verdiği resepsiyonda, Rus uçağının düşürülmesine ilişkin konuştu.

Erdoğan: ‘Güvenlik bölgesi hayata geçecek’
25 Kasım 2015 Çarşamba 13:53

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla AKsaray’da öğretmenlere verdiği resepsiyonda, Rus uçağının düşürülmesine ilişkin konuştu. “Bayırbucak Türkmenlerinin olduğu bölge DAİŞ terör örgütünün olduğu bölge değildir, kimse kimseyi kandırmasın. Orada sadece Bayırbucak Türkmenleri vardır, soydaşlarımız vardır, akrabalarımız vardır” ifadelerini kullanan Erdoğan, “DAİŞ terör örgütünü vuruyoruz” diyenlerin o bölgede Bayırbucak Türkmenlerini vurduğunu iddia etti.
Bayırbucak Türkmenlerinin topraklarını savunmanın gayreti içinde olduğunu savunan Erdoğan “Esed rejimi ve onu destekleyen ülkelerin Bayırbucak Türkmenlerini hedef alan saldırılarının gerisindeki amacını gayet iyi biliyoruz. DAİŞ’in hemen hiçbir varlığının olmadığı bu bölgedeki saldırılar doğrudan Esed rejimini ayakta tutma amacına yöneliktir. Türkiye, Cerablus’tan başlayıp Akdeniz’e kadar uzanan hattı tüm terör örgütlerinden arındırmak kararındadır. Türkiye olarak bu bölgede yaşayan kardeşlerimize eskiden beri her türlü desteği veriyoruz, vereceğiz” şeklinde konuştu.
MİT tırlarının Bayırbucak Türkmenlerine yardım götürdüğünü söyleyen Erdoğan “Bazıları diyor ki ‘Başbakan Erdoğan diyordu ki onların içinde silah yok’. Varsa ne olacak, yoksa ne olacak? Ne diyoruz biz, ‘oraya insani yardım götürüyoruz’. Kim onlar? Mağdur, mazlum bizim Bayırbucak Türkmen kardeşlerimiz, biz bunu yaptık” diye konuştu.

‘ÖNÜNE GEÇMEYE ÇALIŞTIK’
Rus uçağının düşürüldüğünü söyleyen Erdoğan “Biz buna şahit olmak istemeyiz ama böyle bir durumla karşı karşıya bırakılmanın ıstırabını yaşıyoruz. Bu hadise angajman kuralları çerçevesinde gerçekleşmiştir. Türkiye’nin komşularıyla başka bir ülkeye karşı düşmanlığı söz konusu değildir. Bu son hadisenin önüne geçmek için de elimizden gayreti gösterdiğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Türkiyenin kendi sınırlarını koruma hakkında herkes saygı göstermelidir” şeklinde konuştu.
“Türkiye’nin çok yakında Cerablus-Akdeniz hattındaki insani güvenlik bölgesi uygulamasını müttefik ülkelerle birlikte hayata geçireceğini” belirten Erdoğan, “Türkiye’nin bu çabasına destek vermeyen veya engel çıkarmaya çalışan herkes, Suriye’de hayatını kaybeden 380 bin masuma eklenecek her yeni canın sorumluluğuna ortak olacaktır” dedi.

DAVUTOĞLU: MESAJIMIZ AÇIK
Başbakan Ahmet Davutoğlu da konuya ilişkin yaptığı ilk açıklamada “Sınırlarımızın güvenliği için her türlü tedbiri alacağımızı cümle alemin bilmesini isteriz” dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, olaya ilişkin ilk açıklamasını Çankaya Köşkü’nde öğretmenlere verdiği yemekte yaptı.
“Kimse şüphe duymasın, Türkiye sınırlarına dönük tehdit söz konusu olduğunda gerekli adımı atar” diyen Davutoğlu, şöyle devam etti:
“Sınırlarımızın güvenliği, ülkemizin bu ateş çemberi içinde bekası, vatandaşlarımızın hayatı ve izzeti söz konusu olduğunda her türlü fedakarlığı yapacağımızı ve her türlü tedbiri alacağımızı da cümle alemin bilmesini isteriz. Bugün Türk hava sahasını ihlal eden uçaklara dönük olarak silahlı kuvvetlerimizin anında gösterdiği tepkiyi de bu çerçevede ele almak lazım. Biz hiçbir şekilde herhangi bir ülkenin toprağında gözü olan bir yaklaşımı benimsemiyoruz. Ama herkesin de bilmesi lazım ki defaatle uyarılara rağmen, geçen pazar günü Çankaya’da yaptığımız güvenlik zirvesinde bir kez daha teyit etmemize rağmen hava ve kara sınırlarımızı kim ihlal ederse ona karşı her türlü tedbiri almak hem uluslararası hakkımızdır hem de ulusal görevimizdir.” Suriye’de son dönemde yaşanan gelişmelere de değinen Davutoğlu, “Azaz’daki Türklere, Araplara, Kürtlere, Türkmenlere ateş yağdıran kim olursa olsun, ister Suriye rejimi ister terör örgütleri isterse dışarıdan müdahale eden unsurlara karşı da mesajımız açıktır” ifadelerini kullandı. Başbakan, şöyle devam etti:
“Suriye halkı da diğer bütün halklar gibi barış ve onur içinde yaşamayı hak eden bir halktır. Arap, Kürt, Türkmen, Sunni, Hristiyan, Müslüman hepsi bizim kardeşimizdir. Bu çerçevede Türkiye ve çevresinde barışı ikame etmek, bütün ateş çemberi içinde ülkemizin demokrasisini huzurunu, güvenliğini teminat altına almak için ne gerekiyorsa yapacağımızdan bütün dünyanın haberdar ve emin olması lazım.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.