Erdoğan'dan 'kriz' itirafı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomik krizi itiraf etti. Yaşanan durumu ‘patinaj’ olarak değerlendiren Erdoğan krizin başkanlık sistemiyle aşılacağını iddia etti

Erdoğan'dan  'kriz' itirafı
20 Nisan 2015 Pazartesi 09:53

Aydınlık / Ankara
ERDOĞAN ekonomide yaşanan krizi itiraf etti. Prof. Dr. Aziz Konukman krizin nedeninin Erdoğan'ın başında olduğu AKP iktidarı olduğunu belirtirken, Prof. Dr. Oğuz Oyan Erdoğan'ın kendi yarattığı krizden 'Başkanlık sistemi' çıkarmaya çalıştığını bildirdi. Erdoğan Kocaeli'de toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada ekonomide yaşanan sorunları ilk kez "kriz" olarak niteledi. Döviz kurlarının yükselmesi nedeniyle milli gelirin 800 milyar dolara düştüğünü belirten Erdoğan,  yaşanan sıkıntının aşılacağını bildirdi. Erdoğan, "Ekonomide şu andaki bu geçici kriz aşılacaktır. Analiz şirketleri hedefleri farklı bir şekilde ortaya koyuyorsa da Türkiye sıçramasına devam edecektir. Türkiye iki trilyon dolarlık Gayrisafi Yurtiçi hasılaya ulaşacaktır" dedi. 
EKONOMİ PATİNAJ YAPIYOR
Ekonomideki son dönemde yaşanan durumu  "patinaj" olarak değerlendiren Erdoğan,  bu patinajın uzun sürmeyeceğini iddia etti. Erdoğan konuşmasında yaşanan krizin başkanlık sistemiyle aşılacağını ifade etmesi dikkat çekti.  
KRİZİN NEDENİ PARLAMENTER SİSTEM DEĞİL
Prof. Dr. Oğuz Oyan Erdoğan'ın ekonomide yaşanan durumu "kriz" olarak nitelemesini Aydınlık'a değerlendirdi. Oyan, "Krizin Erdoğan tarafından kriz olarak değerlendirilmesi  önemli. Erdoğan ilk kez krizden söz etti. Bu durum 13 yıldır izlenen  ve kendisinin de başında olduğu AKP politikalarının sonucudur" diye konuştu.
AKP'nin  iktidara geldiği günden bu yana ekonomiyi borçla yürüttüğünü kaydeden Oyan, "Bu politika uzun süre sürdürülemezdi. Şimdi tıkandı. 2008-2009 yıllarında yaşanan bir uyarı idi. Ama hükümet işi geçiştirdi. 2010-2011 yıllarında sıcak para ile geçici bir rehavet sağlandı. Bunun nasıl aldatıcı bir durum olduğu bugün net şekilde ortaya çıktı. Yabancı sermaye girişinin yavaşlaması bile çarkları döndürülemez hale getirdi. Şimdi sermaye hareketleri yön değiştirmiş durumda. Sermaye çıkışı başladı.  Önümüzdeki günlerin daha da sıkıntılı olacağı açıkça görülüyor" ifadelerini kullandı.
ERDOĞAN ARTIK KRİZİ GİZLEYEMİYOR
Türkiye'nin yüksek miktarda kısa vadeli borcu ve yüksek cari açığı olduğunu vurgulayan Oyan şunları söyledi: "Türkiye'nin her yıl 220-230 milyar dolar dış kaynağa ihtiyacı var. Türkiye'nin brüt döviz rezervi  bunun yarısı kadar. Bugünkü durumun aynen devam ettirilmesi mümkün değil. Bu durumu Erdoğan'ın başında olduğu AKP'nin politikalarıdır. Erdoğan kendi suçunu gizlemek için yeni bir suçlu buldu. Parlamenter sistem. Şimdi krizi aşmak için Başkanlık Sistemi istiyor. Bu ekonomi bilimine  aykırı. Suçlu parlamenter sistem değil. Suçlu AKP politikalarıdır." 
Prof. Dr. Aziz Konukman da Erdoğan'ın "kriz" itirafını Aydınlık'a şöyle yorumladı: "Erdoğan krizi itiraf etmek zorunda kaldı. Zaten artık 'kriz yok' deme şansı da yok. Her şey ortada. Erdoğan krizi kabul ediyorsa krizdeki kendi sorumluluğunu da kabul etmesi lazım. Çünkü Türkiye bu krize Erdoğan'ın başında bulunduğu hükümetin politikaları sonucu geldi. Krizin sorumlusu Erdoğan'ın kendisi. Bu işler hep böyledir. Erdoğan Atatürk Orman Çiftliği'ne o sarayı yapmaya karar verdiği anda sonunu ilan etti. Milyarlarca liraya malolan o saray Erdoğan'ın bitişinin simgesi. Aynı Dolmabahçe Sarayı gibi. O da borçla yapılmıştı ve bitişin simgesiydi."
İŞSİZLİK YÜZDE 11,3
TÜİK'in 2015 Ocak dönemine ilişkin açıkladığı verilere göre son 1 yılda işsiz sayısı 500 bine yakın arttı.
İŞSİZLİĞİN SUÇLUSU KOALİSYONMUŞ
Tayyip Erdoğan dünkü Levent-Rumeli Hisarüstü Mini Metro Hattı açılış töreninde de "kriz" kelimesini kullandı, 13 yıldır tek başına iktidar olmasına rağmen koalisyonu suçladı: Ne diyorlar "Biz koalisyon kurmaya hazırız" diyorlar. Biz başkanlık sistemine ihtiyacımız olduğunu söylüyoruz. Koalisyon; kriz, işsizlik, fakirlik ve iflas demektir. Koalisyon, IMF kapılarına da para dilenmek demektir. Koalisyon demek, işçinin ve memurun kaybetmesi demektir. 
BABACAN: HERKES MERKEZ'İ DİNLEMELİ
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları ve G20 oturumları kapsamında geldiği Washington'da yaptığı açıklamada döviz kurlarındaki artışla ilgili olarak şunları söyledi:
"Benden, 12,5 yıllık iktidarlık dönemimizde kurlarla alakalı bir açıklama duymadınız. Çünkü, serbest kur rejimi uyguluyoruz. Ama ben hep şuna da vurgu yapıyorum: Eğer, kurlarla ilgili dikkat edilmesi gereken bir açıklama varsa, o da Merkez Bankamızın yaptığı açıklamalardır ve açıklamalarından öte Merkez Bankamızın yaptıklarıdır. Serbest kur rejimi uyguluyoruz, ancak kurdan enflasyona geçişgenlik olduğu için Merkez Bankası tabii ki kur konusunda kayıtsız kalmıyor, kalamıyor. Ben, herkese, Merkez Bankamızın dediklerini ve yaptıkları yakından takip etmesi tavsiye ediyorum."
VATAN PARTİSİ: AKP KRİZE TESLİM OLDU
Vatan Partisi  MKK üyesi Bülen Esinoğlu  Erdoğan'ın kriz itirafı ile ilgili olarak, "Üretmeyen, borca dayalı ekonominin sonuna gelindiğini Erdoğan da, Hükümet de kabullenmiş durumda"  diye konuştu. Erdoğan'ın krizi "geçici" olarak nitelemesinin aldatıcı olduğunu vurgulayan Esinoğlu şu görüşleri savundu:
"Krizin geçici olduğunu söylemeleri  durumu kurtarmıyor. Ucuz doların geldiği günlerde, üretim ekonomisinin gereklerine göre tedbir almayanlar, borçlar 426 milyar dolara, cari açık 50 milyar dolara, enflasyon iki haneli rakamlara ulaşınca, büyüme küçülünce bir şeyleri kabullenmek zorunda kaldılar. Olay, doların değer kazanmasının ötesinde, ekonominin tıkanmasındandır. 
Oysa üretmek için alınacak tedbirler çok açıktır. Ulusal pazarlarımızı gümrüksüz ya da çok az gümrükle kullanan Batı tekellerinin pazarı olmaktan çıkarmaktır. Merkez Bankası'nın uluslararası tekellerin verdiği kararlara bağlı kalmasını ortadan kaldırmaktır. Gümrük Birliğinden derhal çıkmak, üretim için alınması gerekli en beli başlı tedbirlerdir."

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Abuzettin - 5 yıl önce
ekonomiyi de jöleliden ögrendiyse yandi türkiyem...