Emine Erdoğan’a TGB’den kırmızı kart

TGB üyeleri, ‘Türkiye’nin 90 yıllık enkazını kaldırdık’ diyen Emine Erdoğan’a kırmızı kart gösterdi. Gençler, ‘Asıl enkaz AKP’nin temsil ettiği gerici zihniyettir. Biz Atatürk gençliği olarak enkazı kaldırmaya hazırız’ dedi

Emine Erdoğan’a TGB’den kırmızı kart
28 Şubat 2016 Pazar 13:36

Aydınlık / Ankara
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Ensar Vakfı tarafından düzenlenen “Ensar Gönüllüleri Buluşması”nda yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin 90 yıllık enkazını kaldırdık” dedi. Erdoğan’a ilk tepki Türkiye Gençlik Birliği’nden (TGB) geldi.
Ankara Yeni Sahne’de bir araya gelen yüzlerce TGB üyesi Emine Erdoğan’a kırmızı kart gösterirken Cumhuriyet ve kadın düşmanı zihniyete karşı TGB’nin 10 maddelik çözüm programı da açıklandı. Basın açıklamasını yapan TGB Genel Başkan Yardımcısı Elif İlhamoğlu, Emine Erdoğan’ın açıklamalarını hatırlattı.

KORKUYORLAR
İlhamoğlu, “Ortada bir enkaz olduğu doğrudur. Fakat o enkaz Cumhuriyet değil, bugün AKP’nin temsil ettiği gerici zihniyettir. Biz Atatürk gençliği, o enkazı kaldırmaya hazırız. Enkazı kaldırırken Emine Erdoğanlara da Cumhuriyetin kazanımlarını öğreteceğiz. Kendisine o kürsüde özgürce konuşma hakkı veren de yine enkaz dediği Cumhuriyetin kazanımlarıdır” dedi.
Enkazın en belirgin göstergelerinden birinin de bugün artan kadın düşmanlığı, şiddet, taciz ve tecavüz ortamı olduğunu belirten İlhamoğlu şunları söyledi:

YENİ ANAYASAYA İZİN VERMEYECEĞİZ
“Biz bu gerici zihniyetin kadını neden toplumsal şiddetin hedefine oturttuğunun farkındayız. Korkuyorlar. Cumhuriyet devrimini omuzlayan, 60’ları hareketlendiren, büyük emekçi eylemlerinin en önünde saf tutan, Cumhuriyet mitinglerini örgütleyen, Silivri zindanlarına dayanan, barikatları yıkan, Gezi’de TOMA’ya göğüs geren kadınlardan korkuyorlar. Çok iyi biliyorlar, o kadınlar Cumhuriyet devrimlerinin güvencesi, laikliğin güvencesidir. Mehmet Görmez bu yüzden aşağılıkça fetvalar veriyor. Mehmet Eygiler, Ali Bulaçlar bu yüzden alçakça kadına saldırıyor. Tayyip Erdoğanlar bu yüzden eşitsizliğin temelini fıtrata dayandırıyor. Bu gerici, yobaz zihniyetin iktidardaki temsilcilerinin kadın düşmanı politikaları toplumda kadına şiddet, taciz, tecavüz, cinayet ve sapkınlık olarak karşılık buluyor” diye konuştu.
Vatansever ve devrimci gençler olarak; Cumhuriyet ve kadın düşmanı, gerici zihniyete karşı kararlı bir mücadeleyi görev olarak belirlediklerini bildiren İlhamoğlu bu kapsamda oluşturdukları 10 maddelik mücadele planlarını şöyle açıkladı:
“Kadın ve erkek Cumhuriyetin yurttaşlarıdır. Kavgamız bu eşitliği bozmaya çalışanlarladır.
Laiklik, kadının ve eşitliğin güvencesidir. Vahşice öldürülen Özgecanların, Cansellerin hesabını bu gerici zihniyetten sormak bizim görevimizdir.
Katledilen kadın arkadaşlarımızın hukuki davalarının da takipçisi olacağız. Kadınları toplumsal yaşamdan koparıp eve kapatmaya çalışan iktidarın gerici politikalarına karşı, biz kadınlar toplumun her alanında en önde mücadele edeceğiz. Tarikatlara, cemaatlere kapıları açan, laikliği ortadan kaldırmaya çalışan, yurttaşlık tanımını silen yeni anayasaya izin vermeyeceğiz.
Kadınları toplumsal yaşamdan soyutlayıp, gericiliği yeniden üreten pembe taksi, pembe metrobüs gibi sistem içi uygulamalar yerine kadınların özgürce ve korkusuzca yaşamını sürdürebileceği bir toplum yaratma görevi bizlerin önündedir. Aile içerisinde kadın ve erkeği eşit haklara sahip kılan Medeni Kanun’a sahip çıkıyoruz. Medeni Kanun derhal uygulamaya sokulmalıdır.
Bizleri yeniden milletten ümmete, vatandaştan tebaaya, yurttaştan kula döndürmeye çalışan gerici saldırılara karşı Cumhuriyet mevzisinde ısrarla direneceğiz. Emperyalizmin yarattığı insanı ayaklar altına alan, çürümüş kültür yerine, Cumhuriyet devriminin kültür ve felsefesini yaşatacağız.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.