Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin İşçi Partisi'ne katıldı

Eski Genel Kurmay İstihbarat Başkanı Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin İşçi Partisi'ne katıldı.

Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin İşçi Partisi'ne katıldı
10 Şubat 2015 Salı 13:25

Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı E. Korgeneral İsmail Hakkı Pekin İP’ye üye oldu. Pekin ulusun birliğine sahip çıktığı için İşçi Partisi’ne üye olduğunu söyledi. İşçi Partisi Genel Başkanı Perinçek de ‘Vatanda birleştik’ dedi

Aydınlık / Ankara

İşçi Partisi’nin 15 Şubat’ta Ankara Arena Salonu’nda yapacağı olağanüstü kurultay öncesinde partiye önemli katılımlar devam ediyor.

Önceki gün Abdullah Öcalan’ı yargılayan mahkeme başkanı Turgut Okyay’ın İşçi Partisi’ne katılımının ardından dün de E. Korgeneral İsmail Hakkı Pekin İşçi Partisi’ne üye oldu.

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek,Turgut Okyay, parti yöneticileri ve üyelerinin katıldığı basın toplantısında Pekin’in üyeliği açıkladı.

KUMPASLA MÜCADELE EDEN PARTİ OLDUĞU İÇİN’

Pekin’in Mehmetçiğin özüne uyan bir karar vererek İşçi Partisi’ne üye olduğunu söyleyen Perinçek, “Bu aynı zamanda Türkiye tarihinde Türk milletiyle TSK arasındaki sarsılmaz bağı ifade eden bir duruştur. Biz önümüzdeki dönem milli güvenlik ve milli savunma açısından partimizi şimdi daha yetenekli, daha birikimli ve milletimize hizmet etmeye daha hazır hissediyoruz” dedi.

TSK’YI YENİDEN YAPILANDIRACAĞIZ’

Türkiye’nin gülümseyen yüzü ve Türk milletinin umudu olan İşçi Partisi’ne katıldığı için çok mutlu olduğunu kaydeden Pekin, “Ulusun bütünlüğüne, bağımsızlığına, Atatürk Türkiyesine, devrimlerine, cumhuriyetin temel felsefesine, 6 Ok’a sahip çıktığı için İşçi Partisi’ndeyim. Kemalist Devrimi tasfiye etmeye çalışan karşıdevrime karşı, Ergenekon, Balyoz gibi milli orduyu zayıflatmayı hedefleyen kumpaslarla mücadele ettiği için İşçi Partisi’ndeyim” diye konuştu. Milli güvenlikle ilgili hedeflerini ve yapılacak çalışmaları da anlatan Pekin, “Caydırıcı ve milli çıkarlarımızı koruyan bir milli güvenlik anlayışı öngörüyoruz. BOP ve bunun gibi projelerin karşısında olan bir milli güvenlik stratejisi öngörüyoruz. Yurtta sulh, cihanda sulh şiarını milli güvenli politikamızın temel prensibi yapmayı düşünüyoruz. Milli sorunlarımıza emperyalistlerin müdahalesine mani olacak bir milli güvenlik politikası düşünüyoruz. Bölgesel ittifaklar kurmayı, Avrasya ile yakın olmayı politikamızın bir unsuru olarak belirleyeceğiz. Milli güvenliğimizi ve politikamızı milletimize, milli güçlerimize dayanarak ve komşularımızla ittifak yaparak yeniden belirleyeceğiz. TSK’yı milli güçlere ve Türk milletine dayandırılması anlamında yeniden yapılandıracağız” ifadelerini kullandı.

MİLLİ GÜVENLİK POLİTİKAMIZIN ÖZÜ’

Konuşmasında Milli Güvenlik ile ilgili hedeflerine de değinen Pekin, “Caydırıcı ve milli çıkarlarımızı koruyan, Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) ve diğer paravanların karşında duran, milletine dayanan ve yurtta barışı, cihanda barışı temel felsefesi haline getiren bir politika” izleyeceklerini belirtti. Pekin, milli güvenlik politikasının özünü maddeler halinde sıraladı:

- Bölgesel ittifaklar kurmayı ve Avrasya ile yakın olmayı politikamızın bir unsuru olarak belirleyeceğiz.

- Türkiye’nin güvenliğinin ve bekasının komşu ülkelerin bekasıyla yakından ilgili olduğunu bilerek güvenlik politikalarını geliştireceğiz.

- Milli güvenliğimizi ve politikamızı, milletimize, milli güçlerimize dayanarak ve komşularımızla ittifaklar yaparak yeniden belirleyecek ve yapılandıracağız.

- Ülkemizin bekasını emperyalist ülkelerin projelerine ve planlarına teslim etmeyeceğiz.

- Milli güçlerimizi ve milletimizi başkalarının taşeronu olarak kullandırtmayacağız.

- Yurtta sulh ve cihanda sulh milli güvenlik politikamızın temeli olacaktır.

- Milli güvenliğimiz, adında da olduğu gibi milli olacaktır. Milli güçlere ve millete dayanacaktır.

MİLLİ MENFAATLERE HİZMET ETTİM’

Basın toplantısının ardından soruları yanıtlayan Pekin, “İşçi Partisi’ne üye olmanız ordu içindeki arkadaşlarınız tarafından nasıl karşılandı?” sorusu üzerine, şimdi olduğu gibi ordu içindeyken de yaptığı işlerin hep milli menfaatlere hizmet ettiğini, bunun da komuta kademesi ve diğer ordu mensupları tarafından tasvip edildiğini söyledi. Pekin’in açıkladığı milli güvenlik ve savunma politikalarının bir hükümet programı olduğuna dikkat çeken Perinçek, “Biz Milli Hükümeti kurmaya talibiz ve Milli Hükümeti kurma talebimizi, milletimizin ihtiyaçlarına dayandırıyoruz. Somut programlarımızı bir bir milletimize sunuyoruz. Komutanımızın bu açıklamaları göreceksiniz hayata geçecek ve bu program yarının Türkiye’sini kuracak programdır. Perinçek, “Vatanda birleşme devam edecek” sözleriyle partiye katılımların devam edeceğinin mesajını verdi.

İSMAİL HAKKI PEKİN KİMDİR?

1951 yılında Bursa’nın İznik ilçesinde doğdu. 1972 yılında Kara Harp Okulundan, 1973 yılında Piyade Okulundan mezun oldu. 30 Ağustos 1998’de Tuğgeneralliğe terfi etti. 1998-2000 yılları arasında Kara Kuvvetleri Plan Harekat ve Teşkilat Daire Başkanlığı, 2000-2002 yılları arasında 66. Zırhlı Tugay Komutanlığı görevlerini yaptı.

LİYAKAT MADALYASI SAHİBİ

30 Ağustos 2002’de Tümgeneralliğe terfi etti. 2002-2005 yılları arasında Kara Kuvvetleri Personel Başkanlığı, 2005-2006 yılları arasında 4. Kolordu Komutan Yardımcılığı ve 1. Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı görevlerini yaptı. 30 Ağustos 2006’da Korgeneralliğe terfi etti. 2006-2007 yılları arasında 8. Kolordu Komutanlığı görevini yaptı. Ağustos 2007’de Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı görevine atandı. Kıbrıs Bronz Liyakat madalyası sahibidir.

ERGENEKON’DAN HAPİS YATTI

Ergenekon kumpasında 7,5 yıl ceza alan İsmail Hakkı Pekin, 5 Eylül 2011’den 5 Ağustos 2013’e kadar tutuklu kaldı. Nevin Pekin ile evli, iki çocuk sahibidir. İngilizce, Fransızca ve Arapça bilmektedir. Pekin’in, Ahmet Yavuz’la birlikte yazdığı ‘Asker ve Siyaset’ adlı kitabı bulunuyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.