Dünyanın gençleri Şam’da toplandı

Baas Partisi’nin gençlik örgütleri, 20 ülkeden gençleri, başkent Şam’da ağırladı. Türkiye’yi TGB ve TLB’li heyet temsil etti. Gençler, 5 yıldır ateş altındaki komşunun destansı direnişini yüreklerinde hissetti, kader ortaklıklarına tanık oldu

Dünyanın gençleri Şam’da toplandı
05 Ekim 2015 Pazartesi 13:54

Füsun İkikardeş
Suriye’de, Baas Partisi’nin üniversitelerdeki gençlik örgütü Suriye Öğrenci Birliği ve ilkokuldan lise sona kadar öğrenci gençlerin örgütlendiği Devrimci Gençlik Birliği, 19-24 Eylül günlerinde Şam’da uluslararası bir etkinlik düzenledi. Davetliler arasında Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ve Türkiye Liseliler Birliği (TLB) de vardı. İstanbul, Ankara ve Almanya’dan temsilcilerin olduğu 9 kişilik TGB/TLB heyetinde TLB Genel Başkanı Bora Çelik, TGB Genel Başkan Yardımcısı Elif İlhamoğlu’nun yanı sıra 7 genç yer aldı. Çevirmenleri Çimen Filiz Paşa da grubun eli, ayağı ve dili olarak yanlarındaydı.

TGB 5 YILDIR YANLARINDA
Şam ziyareti, TGB’nin Suriye’ye ilk gidişi değil. İlk kez savaşın başladığı 2011 yılında Şam’a gittiler. Daha sonra 2013 ve 2014 yıllarında da Suriyeli arkadaşlarının yanında oldular. TGB Genel Başkan Yardımcısı Elif İlhamoğlu, duygularını “Her gidişimizde aynı heyecanı hissettik. Heyecanımızın en önemli sebebi de her sene emperyalizme karşı daha da artan bir direnç, kararlılık ve azimle karşılaşmamız” diye özetledi. İlk ve son gidiş arasındaki farkı ise İlhamoğlu şöyle ifade etti: “Zorlaşan savaş koşulları halkı yoksullaştırıyor, eğitimden ekonomiye bir çok yaşam alanını verimsiz hale getiriyor. Ama buna rağmen halkın mücadele azmi kırılmıyor. Halk büyük bir irade ile ordusu, devleti ve başkanı Esad etrafında birleşiyor. Vatan savunmasının, bağımsızlık bilincinin halkı nasıl motive ettiğini ve birleştirdiğini görüyoruz Suriye’de.”

SURİYE HALKI ESAD’DAN YANA KENETLENMİŞ
Gençlerin son ziyaretleri, Uluslararası İşçi Konfederasyonları Birliği ile Suriye İşçi Konfederasyonu’nun ortaklaşa düzenledikleri konferansla başladı, “Suriye için bir Adım” başlığı ile gerici ve bölücü teröre karşı Suriye ile dayanışma etkinlikleriyle devam etti.
TGB/TLB’li gençler konferanslara katıldı, hastaneleri, okulları ziyaret etti, sokaktaki Suriyelilerle sohbet etti, arkadaşlarıyla kucaklaştı. İzlenimlerini Aydınlık’a anlattılar.
TGB heyetine Almanya’dan katılan Cem Uluer, yolculuğun gayet güvenli olduğunu, rotanın IŞİD’in henüz ulaşmadığı yollardan geçtiğini söyledi. Başlıca sorun sınırlarda uzun süre beklemeleri oldu.
Şam’da geçen 6 günden geriye kalanlar ise gençlerin ağzından şöyle:
Can Çakır / TGB Almanya: Konferansın ana konusu IŞİD terörüydü. Batı’nın IŞİD’i yarattığı, Suriye halkına ve Beşar Esad’a karşı yürüttüğü operasyon konuşuldu. Şunu belirtmek gerekir ki, Suriye halkı çok güçlü bir şekilde Esad’dan yana. Hiç etnik ayrım gözetmeden halk emperyalizme karşı mücadelede kenetlenmiş durumda. Batı Asya’daki halkların birlikteliğini hiç kimsenin bozamayacağını gördük. Batı’nın ayrılıkçı politikalarına savaş açmış durumda.
Asya Banu Pehlivan / TGB Ankara: Suriye’de gözler bizim üzerimizdeydi. Mülteci olayları ve kayıplar konusunda Türkiye’ye sitemleri oldu. Fakat durumu topyekûn Türkiye Cumhuriyeti üzerinden değil özellikle Akdeniz ülkeleri ve Birleşmiş Milletler nazarında değerlendiriyorlar. Suriye halkı Türk milletini ve Tayyip Erdoğan’ı birbirinden ayırıyor. Halkla sohbetlerde bizi dost gördüğünü ama hala Tayyip’i başımızdan atmadığımız için dargın olduğunu iletti.

PKK HAKKINDA YALAN YANLIŞ BİLGİLER
Eray Kara / Ankara: “Kürt sorunu ile alakalı birçok soru soruldu. Kürtlerin Türkiye’deki durumu ile ilgili pek çok yanlış bilgiye sahiplerdi. Biz de Türklerin ve Kürtlerin kardeşçe yaşadığını, farklı etnik kökenlerden kaynaşmış bir millet olduğumuzu anlattık. PKK’nın Kürtlerin temsilcisi değil, Amerika’nın kara kuvveti ve taşeronu olduğunu vurguladık. Ayrıca AKP’nin ve Tayyip Erdoğan’ın geleceği merak edilen konulardan biriydi. En çok sorulan sorulardan biri ve endişe konusu da, Türkiye’deki mültecilerin durumu ve Türkiye’nin mültecilere tavrı oldu. Bu konuda Türk insanının elinden geleni yaptığını anlattık.
Uğurcan Yardımoğlu / TGB GYK Üyesi: PYD’nin IŞID çeteleri ile çatışmasına bakarak taktiksel hesap yapmanın stratejiyi göz ardı etmek olduğunun altını çizdik. Suriye’nin Baas Partisi liderliğinde sloganlaşan hedefi olan Bağımsızlık, Özgürlük ve Sosyalizm yolunda PYD ve PKK gibi örgütlerle mücadele etmesi gerektiğini konuştuk. Birçok kişi ve kurum temsilcisi de PYD’nin Suriye kuzeyindeki varlığının geçici olduğunu söylüyor ve ‘Biz Suriye’yi bir bütün olarak savunuyoruz. Milli devletini kararlılıkla savunan Suriye ve Türkiye’yi kimse bölemeyecek’ diyorlar. Hepimiz, ABD-İsrail cephesinin bu savaştan yenilerek ve bölgeden çekilerek çıkacağına eminiz.

MEZHEP KIŞKIRTMASINA PABUÇ BIRAKMAMIŞLAR
Nuray Kaya / TGB GYK Üyesi: Alevi-Sünni çatışması her türlü kışkırtmaya rağmen halk ve özellikle gençlik arasında itibar görmüyor. Sohbetlerde birlik ve kardeşlik vurgusu her zaman ön plandaydı. Suriyeli arkadaşlarımız bize dini inançların bir vicdan meselesi olduğunu, buradaki insanların birbirine hangi dinden ve mezhepten oldukları hakkında soru dahi sormadıklarını anlattılar. Suriye’nin Amerikan emperyalizmine karşı yıllarca dimdik durmasının en önemli sebeplerinden biri de bu birliği sağlayabilmiş olması.

DİRENİŞİN KAYNAĞI GENÇLİK
Elif İlhamoğlu / TGB Genel Başkan Yardımcısı: Suriye’de laikliğe, vatanın bağımsızlığına, milletin birliğine sahip çıkan bir gençlik var. 5 yıldır süren savaşta halkın en önemli direnç kaynağı gençlik. Gençler hem orduda hem milis olarak ellerinde silah savaşıyor. Diğer yandan da toplumun kültürel, sosyal, sanatsal her alanında çalışıyor.
Verdikleri savaş emperyalizme karşı vatan savunması. Dolayısıyla Türkiye’de 6. Filoları denize döken, Amerikan askerlerinin başına çuval geçiren gençlik hareketi ile aralarında pek çok ortak nokta var.

DİN DERSİ SINAVI YOK
Bora Çelik / TLB Genel Başkanı: Şam Üniversitesini öğrencilerle yaptığımız sohbetlerde eğitim dilinin Arapça olmasının Suriye’nin birliği için çok önemli olduğunu söylediler.
Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi ise lise dönemine kadar devam ediyor ancak öğrenciler herhangi bir sınava tabi tutulmuyor. Din dersleri ortalamaya etki etmiyor. Hıristiyan ve Müslüman öğrenciler din derslerinde kendi din tarihlerini öğreniyorlar. Ayrıca eğitim devlet okullarında parasız. Özel okulların sayısı ise oldukça sınırlı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.