Doğalgaz için KKTC feda mı edilecek?

AKP’nin Kıbrıs müzakerelerine ‘doğalgaz’ nedeniyle destek verdiği ortaya çıktı. AKP, Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından İsrail gazını gerçekçi bir seçenek olarak görmeye başladı. Ancak bunun için Kıbrıs sorununun bir an önce çözülmesi gerekiyor

Doğalgaz için KKTC feda mı edilecek?
20 Aralık 2015 Pazar 11:00

Aydınlık / Ankara

AKP hükümetinin, Kıbrıs’ta “çözüm” için bastırmasının arka planında, AB’ye üyelik ile ilgili siyasi kaygıların yanı sıra doğalgaz hesabı var. Kıbrıs’ta AB’nin ve ABD’nin istediği gibi bir çözüm olmaması durumunda, İsrail’in Doğu Akdeniz’den çıkardığı doğalgazın deniz altından Türkiye’ye getirilmesi ve sonra da Avrupa’ya gönderilmesi mümkün olmayacak.

SÖZDE ÇÖZÜM İÇİN ATILAN ADIMLAR
Kıbrıs’ta taraflar arası yapılan görüşmelerde sessiz sedasız sona yaklaşılırken Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, sözde çözüm için attığı her adım, AKP hükümetinden destek bulmaya başladı. Diplomasi kulislerine yansıyan bilgilere göre, bunun iki önemli nedeni var. İlk neden Rusya, Suriye, Irak ve İran’la ilgili sıkıntı yaşayan hükümetin Kıbrıs nedeniyle Batılı ülkelerle de karşı karşıya gelmek istememesi. Diğer yandan Kıbrıs’ta sözde çözümü destekleyip AB ile ilişkileri de yeniden canlandırma çabasında olan AKP, Türk vatandaşlarına AB üyesi ülkelerde vize serbestisi görüntüsü sağlayıp, bunu iç politikada “Başkanlık” propagandasında kullanmak istiyor. İkinci neden ise Rusya ile yaşanan gerilim nedeniyle ortaya çıkan doğalgaz krizi. İsrail doğalgazı AKP için önemli bir seçenek. Ankara, İsrail’den gelecek doğalgazı “rasyonel bir seçenek” olarak değerlendirmeye başladı.
Ancak, bu seçeneğin yaşama geçirilmesi için, “Kıbrıs pürüzünün” giderilmesi gerekiyor. Çünkü, İsrail’in çıkardığı doğalgazın, Lübnan ve Suriye üzerinden getirilmesi, bu ülkelerin özel koşulları nedeniyle çok fazla mümkün değil. Şu durumda hattın güzergâhının mutlaka denizin altından geçirilmesi gerekecek. Bu hattın da önce Güney Kıbrıs Rum yönetiminin sonra da KKTC’nin karasuları ya da münhasır ekonomik bölgesinden geçirilmesi zorunlu.

TÜRKİYE’Yİ BEKLEYEN TEHLİKE
Ama Batılılar ve İsrail, KKTC’yi tanımadığı için, boru hattının KKTC’nin karasuları ya da münhasır ekonomik bölgesinden geçirilmesi mümkün görünmüyor. Ancak, Kıbrıs AB üyesi tek bir devlet olursa, İsrail’den uzanacak boru hattının yapımı mümkün olabilecek. AKP de bu hesap üzerinden, Kıbrıs’ta ABD’nin ve AB’nin istediği çözüme sessiz sedasız ama güçlü bir destek veriyor. Buna karşılık, KKTC’nin münhasır ekonomik bölgesi iddiası tamamen ortadan kalkacağı için Türkiye’nin Kıbrıs’ta çıkarılacak doğalgaz konusunda tasarruf imkanı kalmayacak. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.