Dışarıdan değil bölgesel çözüm

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ‘Hiçbir yabancı ülke bir ülkenin geleceği için karar veremez’ dedi. ‘Bölgesel krizlere karşı birlikte çalışmalıyız’ diyen Ruhani ve Erdoğan, ‘dışarıdan değil bölgesel çözüm’ vurgusu yaptı

Dışarıdan değil bölgesel çözüm
17 Nisan 2016 Pazar 10:56

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ankara’da bulunan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yi resmi törenle karşıladı. Törende 10 bakan da hazır bulundu. Erdoğan ve Ruhani, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki baş başa görüşmeleri ve Türkiye-İran 3. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) Oturumu’nun ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
Türkiye-İran ilişkilerinin son yıllarda gerileme içerisinde olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 22 milyar dolara kadar çıkmış olan iki ülke arasındaki ticaret hacminin yaptırımlar nedeniyle, yaklaşık 10 milyar dolara düştüğünü kaydetti. Erdoğan’ın da, Ruhani’nin de krizlere “bölgesel çözüm” vurgusu yapması dikkat çekti.

BİRLİKTE ÇALIŞMAMIZ ŞART
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:
“Şimdi bunu yeniden toparlayıp asıl hedefimiz olan ilk etapta biliyorsunuz 30 milyar dolardı, bu hedefi inşallah en yakın zamanda atacağımız adımlarla gerçekleştireceğimize inanıyorum. Bugün yaptığımız görüşmelerde karşılıklı yatırımlarımızı artırma yönünde kararlılığımızı teyit ettik. Atacağımız adımlarla Türk-İran ilişkilerinin özünün herhangi bir komşuluk ilişkisinin çok ötesinde olduğu yönündeki kanaatini somut çıktılara dönüştürmekte kararlıyız.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Türkiye ve İran küresel ve bölgesel düzeyde önemli ülkeler. Dolayısıyla hali hazırda bölgemizi sarsan terörizm ve mezhepçilik sorunlarıyla bunlara bağlı olarak ortaya çıkan insani krizlerin üstesinden gelinmesi için birlikte çalışmamız gerekiyor.

SURİYE VE IRAK’IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ
Ülkelerimizin Suriye ve Irak başta olmak üzere bölgemizde akan kanın ve yaşanan krizlerin durdurulması için gereken çalışmalara öncülük etmesi şart. Cumhurbaşkanı Sayın Ruhani’yle bu çerçevede görüş ve değerlendirmelerimizi baş başa paylaşma fırsatı bulduk.”
Terörle mücadelede özellikle uluslararası işbirliğine ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu çerçevede teröre karşı sıfır tolerans uygulanarak, iyi terörist, kötü terörist ayırımı yapılamayacağı anlayışını paylaşıyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Erdoğan, Suriye ve Irak’ın toprak bütünlükleri ve siyasi birliklerinin mutlaka korunması gerektiği konusunda da Ruhani ile görüş birliği içinde bulunduklarını memnuniyetle gördüklerini ifade etti. Erdoğan, şunları söyledi: “Bu şekilde davrandığımızda bölgemizdeki sorunlara dışarıdan değil, yine bu bölge içinden çözümler geliştirilmesini özellikle sağlamamız halinde biran önce netice alacağımıza inanıyorum. Çalışmalarımızı inşallah bu bilinçle sürdüreceğiz.”

7 METİN İMZALANDI
Ruhani’nin başkanlığında Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi 3. Toplantısı, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapıldı. Toplantının ardından düzenlenen ortak basın toplantısı öncesinde, Erdoğan ve Ruhani’nin huzurunda, iki ülke arasında varılan 7 mutabakat metni imza altına alındı.

RUHANİ: BİR ÜLKENİN KADERİNİ HALKI BELİRLER
Erdoğan’ın ardından konuşan İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Türkiye ile aralarındaki görüş farklılıklarının doğal olduğunu belirterek “Ülkelerin sınırları sabit bir şekilde kalmalıdır. Parçalanmayı hiçbir ülkede kabul etmiyoruz. Ülkelerin istikrarına vurgu yapıyoruz. Ölümler ve savaşlar bir an önce durdurulmalıdır. Terörizmle her ne isim adı altında olursa olsun ve her ne şekilde olursa olsun ciddi anlamda mücadele etmeliyiz. Ülkelerin geleceğini, kaderini o ülkelerin halkı belirliyor. Biz bu konularda hemfikiriz. Hiçbir yabancı ülke bir ülkenin geleceği için karar veremez. Biz bunlarda hemfikir. Çok cüzi konularda belki farklılıklarımız olabilir. Farklı düşünebiliriz. Bu da çok doğal bir şeydir” diye
konuştu.

‘İSLAMOFOBİ TUZAKTIR’
İslamofobiyle mücadele edilmesi gerektiğine dikkat çeken Ruhani, “Biz hem daha fazla istişare yapmak için hem de daha fazla iş birliği yapmak için her zaman hazırız. Özellikle terörle mücadele konusunda ve İslam’ı dünyaya doğru bir şekilde tanıtmak konusunda. Çünkü islamofobi tuzaktır. Bir şekilde gerçek İslam’ın gerçek yüzünü tanıtarak İslamofobiyle mücadele edebiliriz” ifadelerini kullandı.

BİLDİRİ KRİZİ KONUŞULMADI
Dönem başkanlığını Türkiye’nin yaptığı ve önceki gün İstanbul’da toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) zirvesinin sonuç bildirgesinde İran’a yönelik sert ifadeler kullanılmıştı. Ruhani, İran’ı hedef alan ifadelerin bildiriden çıkartılması talebinde bulunmuş ancak öneri oy çokluğuyla reddedilmişti. Ruhani’nin Ankara temaslarında bildiri geriliminin gündeme gelmedi öğrenildi.
Önceki gün yayınlanan bildiride, “İİT, İran’ın, bölge ülkelerinin ve Bahreyn, Yemen, Suriye ve Somali gibi üye ülkelerin içişlerine müdahale etmesini ve terörizme devam eden desteğini kınar” denildi. Şii din adamlarının idam edilmesi üzerine İran’ın Suudi Arabistan’a gösterdiği sert tavır da eleştirildi. İran, BM, İİT ve uluslararası sözleşmelere açıkca ayıkırı bir şekilde Suudi Arabistan’ın içişlerine müdehalede bulunmakla suçlandı. Sonuç bildirgesinde Türkiye’nin hassasiyet gösterdiği PKK,PYD/YPG gibi örgütlere yer verilmedi. Buna karşılık Lübnan merkezli Hizbullah hedef alındı ve terörle suçlandı.

‘PKK VE UZANTILARI ORTAK DÜŞMANIMIZ’
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) zirvesine katılmak için İstanbul’a gelen İran Cumhurnbaşkanı Hasan Ruhani, toplantının ardından önceki gün Ankara’ya geçerek geç saatlerde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu kabul etti.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ruhani ile yaptığı görüşmede, PKK, PEJAK, PYD ve IŞİD gibi terör örgütleri ile mücadele konusunda Türkiye’nin kararlılığına dikkati çekti. Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Davutoğlu’nun Ruhani ile iki saat süren görüşmesinde ikili ilişkiler, bölgesel konular ve İstanbul’da gerçekleştirilen İİT Zirvesi başta olmak üzere birçok konu başlığı detaylı ele alındı. İran tarafından, Başbakan Davutoğlu’nun ülkelerine gerçekleştirdiği ziyaretin ilişkilerin ve iş birliğinin derinleştirilmesi açısından büyük önem taşıdığı ifade edilirken, Davutoğlu’nun da ziyarette kendisine gösterilen ev sahipliği için teşekkürlerini ilettiği bildirildi. Suriye ve Irak başta olmak üzere bölgesel konuların ele alındığı görüşmede, Suriye krizinin çözümü sürecinde ülkenin bütünlüğünün korunması ve insani dramın bir an önce sona erdirilmesi konusundaki gayretlerin sürdürülmesinin gündeme geldiği öğrenildi. İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin IŞİD, PKK ile tüm uzantılarının İran ve Türkiye’nin ortak düşmanı olduğuna işaret ettiği belirtildi. Görüşmede, iki ülke arasında üst düzey ziyaretlerin sıklaştırılması konusunda da fikir birliğine varıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.