Diaspora’dan Türkiye’de ‘soykırım’ anması

Diaspora’dan Türkiye’de ‘soykırım’ anması
07 Ocak 2015 Çarşamba 11:05

Ermeni soykırımı iddiasının 100. yılı nedeniyle, başta ABD’de olmak üzere Batı metropollerinde kapsamlı etkinlikler hazırlanıyor. 100. yıl dolayısıyla yaklaşık 2 yıldır hazırlıklar yürüten ABD, İngiltere, Fransa ve diğer Avrupa ülkelerindeki Ermeni örgütleri, soykırım iddiası nedeniyle bulundukları devletler nezdinde girişimlerini artırıyor. 2015 yılı Nisan ayına doğru, Türkiye’nin Batı ile ilişkilerinde Ermeni soykırım iddiaları nedeniyle sıkıntıların artması beklenirken, bazı diaspora örgütleri, “100. yıl anması” için Türkiye’de “Batı Ermenistan” olarak niteledikleri doğu ve güneydoğu Anadolu’da etkinliklere hazırlanıyor. 
TAKSİM’DE GECE NÖBETİ
Los Angeles Birleşik Ermeni Konseyi (UACLA) adlı kuruluş, 21 Nisan-3 Mayıs 2015 günlerini kapsayan bir “anma programı” için kamuoyuna duyuru yaptı. Kuruluşun etkinliği İstanbul’da başlıyor ve Doğu Anadolu ziyaretiyle devam ediyor. İlan edilen programa göre etkinlik,  23 Nisan 2015 günü ermeni Patrikhanesi’ni ziyaretin ardından Agos gazetesini gidiş ve Hırant Dink’i anmayla devam edecek. Aynı günün akşamı Taksim Meydanı’nda mumlarla nöbet tutulacak.
Örgüt, etkinliği, “Hayat boyunca bir defa İstanbul ve Tarihi Batı Ermenistan’a Hac ziyareti” başlığıyla duyurdu. Etkinlik programı, İstanbul’un ardından Erzurum’la devam ediyor. Programda, Erzurum Gezköy’de Surp Minas kilisesini ziyaretten sonra, 26 Nisan’da Kars ve Ani harabelerine gidiş yer alıyor. Programda yer alan en dikkat çekici etkinlik ise, 28 Nisan’da “Ağrı Dağı’na sembolik tırmanış” başığlıyla yer alıyor. 29 Nisan’da Van ve 30 Nisan’da Diyarbakır ve Bitlis’e gidişin ardından 1 Mayıs’ta Harput’ta program sona eriyor. 
DİYARBAKIR’DA 100. YIL ANMASI 
Türkiye’de düzenlenmesi planlanan bir başka etkinliği, merkezi Londra’da bulunan Gomidas Enstitüsü, Türkiye’deki İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) desteğiyle Diyarbakır’da düzenleyeceğini duyurdu. Enstitü, yine İHD ile birlikte Nisan 2013’te Diyarbakır’da benzer bir etkinlik düzenlemişti. Etkinlik  Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Diyarbakır Barosu’nca birlikte düzenlenmişti.  Gomidas Enstitüsü’nce açıklanan programa göre, 19 Nisan’da once uçakla Elazıg’a gidilmesi planlanıyor. Enstitü duyurusunda, “1915’in ana tehcir guzergahlarından biri olan, Ermeniler ve soykırımla bağlantılı belli bas?lı yerlerden gec?en Diyarbakır yolunu izleyerek karayoluyla Diyarbakır’a ulas?ılması planlanıyor” deniyor. 
Açıklanan program şöyle: 
“23 Nisan sabahı, Diyarbakır 600 Ermeninin oluştudduğu iddia edilen yeri ziyaret. 
Oğleden sonra: Ermenilere soykırım yapılmasına karşo çıkan Kürt asiret reisi Mihemede? mezarını ziyaret. 
Akşam: Şehirde düzenlenen özel etkinlikleri ve sergileri ziyaret, insan hakları savunucuları ve aktivistleriyle Surp Giragos kilisesinde toplanma. 
24 Nisan: Sabah: Eski hapishane ve valiligi ziyaret. Oğlen: Surp Sarkis kilisesi kalıntılarında anma töreni, ardından İHD Diyarbakır Şubesi tarafından düzenlenecek, genel katılıma açık olan, konuşmacıların yer alacağı anma etkinligi. Etkinlik sonrasında 1915 kurbanlarının canı için helva dağııtılacak.”
Enstitü duyurusunda, anma etkinliği için neden belediyesini HDP’nin yönettiği Diyarbakır’ın seçildiği açıklanırken, dikkat çeken bir değerlendirme yer alıyor: “Diyarbakır Ermeni Soykırımı’nı şimdiden tanımış durumda. Şehrin belediye eşbaşkanları ve milletvekilleri Soykırım hakkında açık bir dille konuştular ve konuşuyorlar. Diyarbakır belediyesi, dünyanın en büyük Ermeni kiliselerinden biri olan Surp Giragos kilisesinin yeniden inşasını destekledi.”
704 MAHALLEDE ESKİ İSİMLERE DÖNÜLDÜ
Van Büyükşehir Belediyesi Meclisi, 704 mahallenin eski isimlerini iade etti. Belediye artık yazışmalarında bu isimleri kullanacak. İlçe belediyelerinin kendi mahallelerinde yaptıkları çalışmalar sonucunda 704 mahallenin eski isimleri tespit edildi. Mahallerin yaygın olarak bilenen Ermenice ve Kürtçe isimleri rapor haline getirilerek Büyükşehir Belediyesi’ne sunuldu. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmanın ardından isim değişikliği Kasım ayı sonundaki Van Büyükşehir Belediyesi Meclisi gündemine alındı. Mecliste yapılan oylama sonucunda 704 mahallenin isimleri geri iade edilmesine karar verildi. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.