Devletsiz milletin iradesi olmaz

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, çıkardığı torba yasa ile devlet kurumlarının satılmasının yolunu açan AKP’yi, ‘Kamu ekonomisi olmazsa milli irade olmaz’ sözleriyle uyardı

Devletsiz milletin iradesi olmaz
18 Ağustos 2016 Perşembe 11:25

İstihbarat Servisi
Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, TBMM’de kabul edilen ve 100’den fazla devlet kurumunun varlıkları ile ticari hisselerinin özelleştirilmesinin yolunu açan torba yasanın Türkiye’yi devletsizleştirme girişimi olduğunu belirterek, “Bir yandan ordunun temelleriyle oynayan KHK’lar bir yandan özelleştirmeler. Vatan Partisi olarak bunlara kesinlikle dur diyoruz” dedi.
Perinçek, Devlet Tiyatrolarından, Bilimler Akademisine kadar birçok kurumun varlık ve hisselerinin satılmasını öngören torba yasayı, partisinin İstanbul il başkanlığında düzenlediği basın toplantısı ile değerlendirdi.

AKP EKONOMİSİ İFLAS ETTİ DEVLETİ SATIYOR
Perinçek özetle şunları söyledi: Görüldüğü gibi, devlet satılıyor. Aslında Türk milletinin devlet birikimi satılıyor. Çünkü kamu mülkiyeti olmadan devlet olmaz. Aslında Cumhuriyet satılıyor. Cumhuriyetin Batı dillerindeki karşılığı “Respublica”, kamu malı anlamına gelir. Olay meydanda: AKP ekonomisi iflas etmiştir. Turgut Özal’dan başlayıp, Tansu Çiller ve Tayyip Erdoğan’la bugünlere sürüklenen borçlanma ekonomisi çökmüştür. Türkiye’nin kapıya dayanan acil borcu 250 milyar doları bulmuştur. AKP yönetimi, borç batağında çırpınıyor. AKP Hükümeti çözümsüzlüğe saplanmıştır. Bu hükümet artık Türkiye’yi yönetemiyor. Ekonominin çarkını çeviremiyor. Devletin ve Cumhuriyetin satılmasına komisyonda onay vererek CHP ve MHP de ortak olmuştur. Borçlanma Ekonomisi iflas etmiştir. Sistem, iktidar ve muhalefetiyle çaresizdir ve çırpınmaktadır.

DEVLETSİZ MİLLETİN İRADESİ OLMAZ
Millî irade deniliyor. Millî irade, hava gazı değildir, devlettir. Borç içinde yüzen bir devletin iradesini millet değil, küresel merkezler belirler. Mülksüz devlet, devlet değildir. Devlet mülksüzleştirilirse, millî irade diye bir şey kalmaz. Dünyanın her yerinde neo-liberal ekonomi çıkmaza girmiştir. Herkes ekonomide kamunun payını artırmanın yollarını arıyor. AKP hükümeti ise devleti küçültmenin de ötesinde yok etmek peşindedir. Milli irade kamu ekonomisiyle olur. Devletsiz milli irade olmaz. Buradan ilan ediyoruz: Devleti, cumhuriyeti sattırmayacağı. Milletin devletsiz kılınmasına izin vermeyeceğiz.

MİLLİ DİRENME EKONOMİSİNİ İLAN EDİYORUZ
Çözüm, borç batağında değil, Üretim Ekonomisindedir. Çözüm, Millî Direnme Ekonomisindedir. Çözüm, Üretim Ekonomisini kuracak Millî Hükümettedir. Türkiye, güney sınırımızdaki Amerikan-İsrail Koridorundan gelen tehdide ve Küresel merkezlerin ekonomik darbelerine Millî Direnme Ekonomisiyle karşı koyabilir ve üretim ekonomisine geçebilir. Planlı ve karma ekonomi uygulanmalı. Özelleştirmelere son verilmeli, KİT’ler verimli kılınmalı. Türkiye’de yeterince üretilebilecek mallar dışardan alınmamalı, yerli üretim desteklenmeli. Çiftçi faizsiz kredi, ucuz gübre, ucuz tarım ilacıyla desteklenmeli. Yabancıya toprak satışı yasaklanmalı. Kamu hizmeti kamu eliyle yerine getirilmeli.

HER ALANDA ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
FETÖ’nün eğitim ve sağlık kurumları kamu mülkiyetine geçirilmeli, ataması yapılmayan 150 bin öğretmen bu kurumlarda istihdam edilmeli. Enerji üretim, iletim ve dağıtımında kamuculuk şarttır. İç borçlar ertelenmeli, dış borçlar için yeni takvim oluşturulmalı.Türk Bayrağı altında Türk Lirası! Ülke içinde ticaret yabancılara bırakılamaz! Türk tüccarı ve esnafı desteklenmeli. Paranın giriş ve çıkışı denetlenmeli. Borsa İstanbul yeniden düzenlenmeli. Nereden Buldun Kanunu getirilmeli. Vergi Reformu yapılmalı. Ortaçağ kalıntılarının temizlenmesi için toprak reformu yapılmalı.Tarımda kooperatifleşme desteklenmeli ve kamu hizmeti örgütlenmeli. Demiryolları ve deniz yollarını esas alan toplu taşımacılığa ağırlık verilmeli. Turizmde doğaya, tarihe ve sağlığa yatırım yapılmalı. Emek seferberliği, işsizliğe son. Yeterli ücret, maaş ve taban fiyat. Batı Asya ve Avrasya ülkeleriyle ekonomi ve güvenlik alanında işbirliği geliştirilmeli.”

OKULLARI DEĞİL AKP’Yİ KAPATIN
Askeri okulların kapatılmasına da değinen Perinçek, FETÖ’nün devlete AKP eliyle yerleştirildiğini hatırlatarak şunları vurguladı: “Kuleli Lisesi’ni kapatacağım diyorlar. Niçin, içinden 15 Temmuz darbesine katılanlar çıktı diye. Peki, FETÖ asıl sizin içinizden çıktı. Fetullahçı Terör Örgütü’nü bu devletin içine AKP yerleştirdi. FETÖ’cülerin hepsi AKP’li, AKP’ye oy veren, AKP teşkilatlarından insanlar. Ordunun içine de bu FETÖ’cü generalleri, subayları AKP yerleştirdi. Ergenekon, Balyoz süreçlerinde AKP iktidarı Fetullah efendiyi Yüksek Askeri Şura’nın başına oturttu. Sonuç itibariyle ordunun sistemini bozarak, sözüm ona subayları yüksek mevkilere getirtti ve onlar darbeyi düzenledi. O zaman Kuleli Lisesi’ni kapatacağınıza AKP’yi kapatın. Çünkü bu FETÖ’yü siz yarattınız.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.