Dengeler aleyhine bozuluyor

Bir yandan “Başkanlık” tartışması diğer yandan “Yeni Anayasa” için başlatılan çalışmalar sürerken, Beştepe’nin yaptırdığı saha çalışmaları, AKP içindeki dengelerin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan aleyhine bozulduğunu gösterdi.

Dengeler aleyhine bozuluyor
26 Ocak 2016 Salı 11:27

Aydınlık / Ankara

Bir yandan “Başkanlık” tartışması diğer yandan “Yeni Anayasa” için başlatılan çalışmalar sürerken, Beştepe’nin yaptırdığı saha çalışmaları, AKP içindeki dengelerin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan aleyhine bozulduğunu gösterdi.
Aydınlık’ın ulaştığı bilgilere göre 1 Kasım seçimlerinden sonra Erdoğan, özellikle “Başkanlık” ve buna bağlı olarak “Yeni Anayasa” konusunda saha çalışmalarının daha kapsamlı olarak yapılması ve bu çalışmaların analizlerinin günlük olarak kendisine iletilmesi talimatını verdi. Saha çalışmaları 2 ayak üzerine kurgulandı. Çalışmanın ilk ayağında, hükümetin 1 Kasım seçimleri sonrasında izlediği politikalar, başta ekonomi olmak üzere toplumun geniş kesimlerini ilgilendiren konu başlıkları üzerinde halkın nabzı tutuldu. Seçilen örnekler de AKP’nin doğal seçmeni ve 17 Haziran seçimlerinde AKP’den kaçan oylar ile 1 Kasım seçimlerinde AKP’ye giden oylar olarak 2 ayrı kapsamda değerlendirildi.
Saha çalışmasının ikinci ayağında ise özellikle, terörle, sığınmacılar konusu ve Suriye olarak belirlendi. Seçmenin bu konularda nabzı tutuldu. 3 haftalık çalışmanın ardından, dikkat çekici sonuçlara ulaşıldı.
Yapılan saha çalışmasında, Erdoğan’ın söylemlerine ve çıkışlarına olan destek, özellikle 7 Haziran seçimlerinde AKP’den kaçan, 1 Kasım seçimlerinde de AKP’ye dönmüş olan kitle dışında, önemli ölçüde sınırlı kaldı. Çalışma, bu kitle dışındaki kitleyi, “AKP’nin doğal tabanı” olarak nitelendirirken, diğer kitleyi de “heterojen yapı” olarak ele aldı. AKP’nin “doğal tabanı” olarak nitelendirilen kitle, Erdoğan’ın söylemlerine ve çıkışlarına mesafeli yaklaştı. Bunun genel endeks içindeki oranı 0,18 olarak belirlenirken, diğer “heterojen” kitle için bu oran 4, 6 olarak saptandı.

SURİYE VE ESAD ÇIKIŞLARI...
Çalışmada Erdoğan’ın Suriye konusundaki çıkışlarının AKP seçmenine etkisi de araştırıldı. Bu çıkışların özellikle Suriyeli sığınmacıların yoğun olduğu yerlerde AKP’nin seçmene sağlayacağı ekonomik ranta ve desteğe bağlı olarak etkili olduğu ortaya çıktı. Bunun içinde bölgedeki AKP’li belediyelere zaman yitirilmeden sosyal yardımların arttırılması talimatı verildi. Diğer bölgelerde ise Suriye konusunun seçmen davranışında önemli bir etkisinin olmadığı saptandı. Yani potansiyel AKP seçmeni bile Erdoğan’ın Suriye ve Esad konularındaki sert çıkışlarını dikkate almama eğilimi içine girdi.
Saha çalışmasının analiz bölümünde, özellikle Orta Anadolu’daki AKP’ye destek zeminin kaygan olduğu değerlendirmesi de yer aldı. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.