Deliller gizlendi, iddia ve savunma makamı eşit olmadı

Anayasa Mahkemesi (AYM) İstanbul Askeri Casusluk davasındaki 'hak ihlali' kararının gerekçelerini açıkladı. Yüksek Mahkeme, yargılama sırasında delillerin savunmadan gizlenmesi, mahkemenin bilirkişi incelemesi taleplerini reddetmesi, iddia makamı ile savunmanın eşit şartlara sahip olmaması gerekçesiyle “silahların eşitliği ilkesi”ne aykırı davranılarak sanıkların haklarının ihlal edildiğini bildirdi.

Deliller gizlendi, iddia ve savunma makamı eşit olmadı
15 Nisan 2015 Çarşamba 15:52

Gamze Çınlar
ANAYASA Mahkemesi Genel Kurulu, İstanbul Askeri Casusluk davasında, sanıkların yaptıkları bireysel başvuruları birleştirerek geçen 9 Ocak'ta karara bağladı. Yargılamada sanıkların haklarının ihlal edildiğine oy birliği ile karar veren AYM, 19 sayfalık gerekçeli kararını açıkladı.

'İDDİA VE SAVUNMA MAKAMI EŞİT İMKANA SAHİP OLMALI'
Yargılama esnasında sanıkların dijital deliller üzerinde bilirkişi incelemesi talebinin reddedilmiş olması AYM'ye göre adil yargılanma hakkının temel unsurlarından biri olan 'silahların eşitliği' ilkesine aykırı kabul edildi. Kararda, “İlke gereği savunma ile iddia makamı eşit şartlarda davasını hazırlama ve sunmada aynı imkânlara sahip olmalıdır. Silahların eşitliği ilkesi, ceza yargılamasında asgari olarak, iddia makamı tarafından gösterilen ve edinilen maddi bilgilerin açıklanmasını, dava dosyasının incelenmesi konusunda iddia makamıyla savunma arasında bir farkın gözetilmemesini gerekli kılar” denildi.

'SADECE SAVCILIĞIN İNCELEMELERİNE İTİBAR EDİLDİ'
Yerel mahkemenin başvurucular tarafından duruşmada hazır edilip dinletilen uzman görüşüne itibar etmediği, buna karşılık Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma sırasında kolluk mensuplarına yaptırılan inceleme raporlarının tümüne itibar ederek karar verdiğine dikkat çekildi.

'DELİLLER GİZLENDİ'
Buna ilişkin gerekçeli kararda “Mahkemece delillerin bu şekilde gizlenmiş olması, özellikle de devlet sırrı gerekçesiyle delillerin savunma makamına açılmaması ve incelettirilmemiş olması, başvurucuların, dijital delillerin sıhhati konusundaki iddialarını tam olarak ileri sürmesini imkânsız kılmıştır. Oysa mahkeme, bu dijital delillere göre bir değerlendirme yaparak mahkûmiyet kararı vermiş ve Yargıtay tarafından aynı nedenlerle verilen hüküm onanmıştır. Bu koşullarda mahkemece izlenen usul ve yöntemin, silahların eşitliği ilkesinin gereklerine uygun olmadığı ve başvurucunun menfaatlerini yeterince koruyan bir güvence içermediği açıktır” ifadelerine yer verildi.
Yüksek Mahkeme, “silahların eşitliği ilkesi”nin ihlal edilmesiyle Anayasa'nın 36. maddesinde güvence altına alınan adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.