‘Darbeciler’ darbeyi anlattı

Darbe yapacakları gerekçesiyle Balyoz kumpasında hedef alınan kara, hava ve denizci komutanlar 15 Temmuz darbe girişimini yorumladılar

‘Darbeciler’ darbeyi anlattı
17 Temmuz 2016 Pazar 11:47

Tevfik Kadan
TSK içine yuvalanmış Fethullahçı Terör Örgütü mensubu bir grup askerin 15 Temmuz gecesi gerçekleştirdiği darbe girişimine ilişkin tartışmalar devam ediyor. Darbecilerin bazılarının isimlerinin, Gülen ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle, daha önce Balyoz kumpasında yargılanan komutanlar tarafından dile getirilmesi dikkat çekiyor. Balyoz sürecinde darbeci olmakla suçlanan pek çok komutan, aslında kendilerine kumpas kuranların bugün darbe girişiminde bulunanlar olduğunu belirtiyor. Kumpas davalarda yargılanan komutanlar Em. Hava Tümg. Beyazıt Karataş, Em. Tüma. Ali Semih Çetin ve Em. Tümg. Ahmet Yavuz ile 15 Temmuz gecesini konuştuk:

BU BİR İNTİHAR SALDIRISI
Balyoz kumpasında 16 yıl hapse mahkum edilen Em. Hava Tümgeneral Beyazıt Karataş, 15 Temmuz darbe girişimini bir intihar saldırısı olarak niteliyor. TSK içindeki FETÖ’cüleri temizlemeye yönelik yaklaşan operasyonlar sonucu cemaat mensuplarının köşeye sıkıştığını belirten Karataş, bomba atma işinin de bir ekip işi olduğunu ifade ediyor. Karataş’a göre FETÖ’nün arkasındaki beyin ise ABD ve onun istihbarat örgütü CIA.
“Uzun zamandır gündeme getirdiğimiz, isimleri belli olan, haklarında suç duyurusunda bulunduğumuz ve artık herkesin bildiği bir hale gelmiş olan FETÖ’cülerin son çare olarak, bir kamikaze misali, yaptıkları darbe girişimiydi. Bu bir intihar saldırısıdır, çünkü artık kaçacak yerleri kalmadı, kendilerine operasyonlar yaklaştı. Tabi FETÖ derken, onun beyni Amerika ve operasyonlardaki rolüyle ABD’nin derin devleti denilebilecek istihbarat teşkilatı CIA ekibinin yaptığı bir girişimdir.
Burada can alıcı nokta, Hava Kuvvetleri’nin bomba atabilmesi için bir ekip çalışması gerekiyor. Öyle pilot, kalkıp elini kolunu sallayarak bombayı uçağa, bagaja çantasını koyar gibi yükleyemez. Dolayısıyla bir ekip çalışması gerekiyor. Bu ekibin de ya biat etmesi gerekiyor ya da kandırılması gerekiyor. Çünkü birçok tatbikat oyunları oynanır, denetleme provaları yapılır, yükleme emirleri verilir. Şimdi bu şekilde yönlendirilip uçaklar yüklenirse, orada çalışan 20-30 astsubay uçakları gelir yüklerler. Bilmez ki onlar nereye gittiğini, en fazla 2’si bilir. Fakat bir jet uçağına bomba yükleyip uçurmak için mutlaka bir senaryoya dahil olmak lazım. Yani alarm verilecek, bombalar yüklenecek, toplu kalkış yapılacak gibi bir kandırmaca emir de verilmiş olabilir.

MERKEZ ÜSSÜ: AKINCI
Burada çok derin bir yapılanma var. Bu da nerede oluşmuş, Akıncı’da oluşmuş görünüyor şuan. Zaten Akıncı herzaman bu tür darbe girişimlerinde merkez üstür. Daha önceki darbe girişimlerinde de vardır Akıncı’nın görevleri. Alçak uçuşlar vs. yapmıştır bu üsten kalkan uçaklar. Genelkurmay Başkanı’nı oraya aldıklarına göre kıdemli komutan orada gözüküyor. Yani üs rütbeli, bu işin içine parmağını sokmuş olan komutan orada gözüküyor. Çünkü Genelkurmay Başkanı’nı yanına almış.

ABD PKK’YA DESTEĞİNİ ARTIRACAK
Em. Tümgeneral Ahmet Yavuz da 15 Temmuz darbe girişimini F tipinin son çaresi olarak değerlendiriyor. “Ellerinde son koz olarak Silahlı Kuvvetler’in hamlesi kalmıştı” diyen Yavuz, komuta kademesinin Fethullahçı askerleri zamanında tasfiye etmediğini belirtiyor. Ahmet Yavuz’a göre darbeciler, önümüzdeki YAŞ’ta tasfiye edileceklerdi. Onlarda karşı darbeye maruz kalmamak için önce biz vuralım dediler. Yavuz’un değerlendirmeleri şöyle:
“Amerika Fethullah’ı besleyip Türkiye’ye teslim etmediğine göre onunla bir hesabı vardır. Ancak kesinlikle böyle birşeyi üstlenmeyecektir. Ve artık tasfiye olduklarını da gördüğü için kartları farklı oynamaya çalışacaktır. ABD kaderine razı olacak ve mevcut yönetimle geçinecek ama Türkiye’nin güneyinde, Suriye’de girişimlerine devam edecek, PKK’ya destek verecektir. Türkiye’de terör hareketlerinde de Suriye’nin kuzeyinde de hareketlenme olabilir.”

ÇAKMA DARBE DEĞİL
“Bu çakma darbe filen değildir. Başarılı olsaydı Tayyip Erdoğan da kalmazdı. Bu gerçek bir darbe teşebbüsüdür. Fakat Silahlı Kuvvetler’in değil bir kliğin, geçmişte Ergenekon, Balyoz, Casusluk davalarında gördüğümüz gibi, uzun menzilli bir hareketin son aşamasıydı.
Bu Fethullahçılar temizlendikten sonra çok daha güvenilir bir Türk Silahlı Kuvvetleri olur. Ordu bu çeteden temizlenirse güçlenir. Çetenin, darbecinin silahlı kuvvetlerde işi yok. Abisinden, tarikat şeyhinden, cemaat önderinden emir alan adamın millete saygısı olmaz.
Bu gerçek anlamda temizlenirse ve masum insanlarda bu işin kurbanı edilmezse Silahlı Kuvvetler yarasını sarar.
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin çok daha duyarlı olması gerekirdi. En azından Ergenekon’da, Balyoz’da, Casusluk’ta yargılanmış insanları alırlardı yanlarına, konuşurlardı. Biz bu işi kendi içimizden nasıl temizleriz diye sorarlardı. Bizde yol gösterirdik. Bu ortaya çıkan manzara ağırdan almanın sonucudur.”

BALYOZ İDDİANAMELERİNE YAPACAKLARINI YAZMIŞLAR
Kumpas mağdurlarından Em. Tümamiral Ali Semih Çetin ise 15 Temmuz gecesi yapılanların Balyoz iddianamelerine yazılanlar olduğunu söylüyor. “Sözde kendi uçağımızı düşürecektik, kendi camimizi bombalayacaktık. Böyle demişti şerefsizler. Yapacaklarını yazmışlar” diyen Çetin, ilk tutuklandıkları günden itibaren TSK içindeki Fethullahçılar konusunda komuta kademesini uyardıklarını belirtiyor. Çetin’e göre dün Fethullahçılarla mücadele için ellerinde belge olması gerektiğini söyleyenler, şimdi 161 tane şehide sahipler. Tümamiral Çetin’in 15 Temmuz görüşleri şöyle:
“Üretilmiş belgelerle, yalanlarla, iftiralarla, açılan sözde darbe davalarıyla binlerce insanı mağdur edenler; Don Kişot’un yel değirmenleriyle savaşmasına benzeyen bu hayali yargılamalarla devletin enerjisini boş yere tüketirken, bu süreçte kendilerinden sandıkları ve tam destek verdikleri gerçek darbeciler yavaş ama emin adımlarla devleti ele geçiriyordu. 15 Temmuz’da yaşananlar, tam olarak bunun sonucudur.
Biz Balyoz tertibiyle ilk tutuklandığımızdan beri, Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki Fethullahçı yapılanmayı ve bunun tehlikelerini bütün komutanlara anlattık. Hani baştan ne olduğunu bilmiyorlardı, hukuk çözer dediler ama daha sonra tahliye olduk. Herşey ortaya çıktı. Bu dönemden sonra bile bu TSK içindeki Fethullahçı yapılanmanın temizlenmesine yönelik herhangi bir işlem yapmadılar. Neden yapmadılar? İşte belge yok dediler. O zaman belge arıyorlardı, belgeyi bulamadılar, şimdi ellerinde 161 tane şehit var.”

ALTERNATİFİ GÜLEN DEĞİL
“Bunların şu ana kadar ordudan çoktan temizlenmesi gerekiyordu. Bunun bedelini can kaybıyla ödedik. Devlet içerisinde devlet olmaz, devlete isyan olmaz. Bugünkü AKP iktidarını eleştirmek başka bir şey, devleti ele geçirmek için yıllardır çalışan bir ideolojik yapılanmaya karşı çıkmak başka bir şey. Biri diğerinin alternatifi değildir.
Balyoz ve Ergenekon tertibini Fethullahçılar planlamıştır ve o zaman “ne istediler de vermedik” demiştir Cumhurbaşkanı. O zaman bizlerin ordudan tasfiye edilmesini kendisinin lehine bir durum olarak yorumlamış olabilir. Ama ben buna rağmen bütün söylediklerimde bu konuyu farklı bir yana koydum, ordunun Fethullahçı yapıdan temizlenmesini farklı bir yere koydum. AKP’nin alternatifi Fethullah Gülen değildir.”

GENELKURMAY İSTİFA ETMELİ
“Genelkurmay Başkanımız bütün bilgiler elinde olmasına rağmen, kendisine gerekli uyarılar yapılmasına rağmen, çünkü biz tutuklandığımızda 3. Kolordu Komutanı’ydı ve korgeneralliğinden itibaren süreci çok iyi takip etti, kendi karargahında bizim tehdit olarak gösterdiğimiz ama kendilerinin, tedbir almadıklarına göre, öyle görmedikleri bu Fethullahçı yapı tarafından esir alınmıştır. Ben bir Türk askeri olarak bundan büyük üzüntü duyuyorum.
Benim tahminim, Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları görevlerine devam edemezler, istifa etmeleri gerekir diye düşünüyorum.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.