Cumhuriyete silah çektiler

AKP Hükümeti ile HDP’nin temsil ettiği Öcalan, Atatürk’ün tarihi mekanı Dolmabahçe’de bölünme sürecindeki ittifaklarını ortak basın toplantısıyla duyurdu. Ortak hedef, bölünme sürecini yeni anayasayla resmileştirmek!

Cumhuriyete silah çektiler
01 Mart 2015 Pazar 15:03

Haber Merkezi

İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile Dolmabahçe’de bir araya gelen HDP heyeti, Abdullah Öcalan’ın İmralı’dan gönderdiği metni okudu. Başbakanlık çalışma ofisindeki toplantıda, Öcalan’ın PKK’ya yönelik çağrı metnini Sırrı Süreyya Önder canlı yayında açıkladı. Önder, Öcalan’ın İmralı’dan şu çağrıyı yaptığını duyurdu: “PKK’yı bahar aylarında olağanüstü kongreyi toplamaya davet ediyorum. Bu davet silahlı mücadelenin yerini demok-ratik siyasetin almasına yönelik tarihi bir niyet beyanıdır.”

ÖNDER AÇIKLADI

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve İçişleri Bakanı Efkan Ala, HDP grup başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken, HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nde bir araya geldi. Saat 11.00 sıralarında başlayan ve 45 dakika süren görüşme sonrası ortak açıklama yapıldı.

Görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Önder, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bugüne kadar süregelen demokratikleşme sorunları ve son 30 yılda 40 binden fazla insanın yaşamına mal olan Kürt meselesinin çözümüyle ilgili yürütülen çözüm süreci çalışmalarında tarihi bir karar sürecinin eşiğinde bulunduklarını iddia etti.

TARİHİ BİR NİYET BEYANI’

Muhtevası gereği çok hareketli ve dinamik bölgesel koşullar gözönüne alındığında sürece de dinamik bir yaklaşım gerektiğini iddia eden Önder, şöyle devam etti: “Bütün bu belirlemelerin ışığında zaman zaman aksamalar ve kırılmalarla yürütülen diyalog süreci resmi, ciddi ve sorumlu bir aşamaya gelmiş bulunmaktadır. Süreçte gelinen aşamaya ilişkin Öcalan’ın temel belirlemesi de şudur: ‘Bu 30 yıllık çatışma sürecini kalıcı barışa götürürken demokratik bir çözüme ulaşmak temel hedefimizdir. Asgari müştereğin sağlandığı ilkelerde silahlı mücadeleyi bırakma temelinde stratejik ve tarihi kararı vermek için PKK’yı bahar aylarında olağanüstü kongreyi toplamaya davet ediyorum. Bu davet silahlı mücadelenin yerini demokratik siyasetin almasına yönelik tarihi bir niyet beyanıdır’.”

SÜREÇLE İLGİLİ 10 MADDE

Önder, süreçle ilgili 10 maddelik şartları da şöyle sıraladı:

Demokratik siyaset; tanımı ve içeriği.

Demokratik çözümün ulusal ve yerel boyutlarının tanımlanması.

Özgür vatandaşlığın yasal ve demokratik güvenceleri.

Demokratik siyasetin devlet ve toplumla ilişkisi ve bunun kurumsallaşmasına dönük başlıklar.

Çözüm sürecinin sosyoekonomik boyutları.

Çözüm sürecinde demokrasi-güvenlik ilişkisinin kamu düzenini ve özgürlükleri koruyacak şekilde ele alınması.

Kadın, kültür ve ekolojik sorunların yasal çözümleri ve güvenceleri.

Kimlik kavramı, tanımı ve tanınmasına dönük çoğulcu demokratik anlayışın geliştirilmesi.

Demokratik Cumhuriyet, ortak vatan ve milletin demokratik ölçütlerle tanımlanması, çoğulcu demokratik sistem içerisinde yasal ve anayasal güvencelere kavuşturulması.

Bütün bu demokratik hamle ve dönüşümleri içselleşleştirmeyi hedefleyen yeni bir anayasa.

BÖLÜNMEYE YENİ ANAYASAYLARESMİYET KAZANDIRACAKLAR

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Sırrı Süreyya Önder’in ardından sözü aldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında Çözüm Süreci Kurulu’nda, gelinen aşamayı tüm boyutlarıyla kapsamlı olarak ele aldıklarını ifade eden Akdoğan, “Silahların bırakılmasına yönelik çalışmaların hız kazanması, tam anlamıyla bir eylemsizliğin hayata geçmesi ve demokratik siyasetin bir yöntem olarak öne çıkartılması konusundaki açıklamayı önemli görüyoruz” diye konuştu.

SESSİZ DEVRİM YAPMIŞLAR

AKP iktidarı olarak 12 yıldır, sessiz devrim niteliğinde adımlar attıklarını vurgulayan Akdoğan, demokrasinin, sorunları konuşabilecek, tartışabilecek, çözüm yoluna koyabilecek imkan ve kabiliyete ulaştığını iddia ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Demokrasimizin daha ileri noktalara ulaşması için bütün toplum kesimlerinin, siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının el birliğiyle gayret göstermesi gerektiği de açıktır. Silahların devre dışı kalması, demokratik gelişime hız katacaktır. Bir kısım konu başlıkları uzun yıllardır konuşuluyor, tartışılıyor. Bundan sonra da özgüven içinde, tartışmaktan, konuşmaktan geri durmamamız gerekiyor. Aslında gök kubbenin altında konuşulmadık bir şey kalmadı. Demokrasilerde halkın desteğini alan düşünceler, görüşler, politikalar değer kazanır. Biz de milletimizin hayır duası ve desteğiyle süreci nihai sonuca ulaştırmakta kararlıyız. Yeni anayasayı birçok köklü ve kronik sorunun çözümünde önemli bir fırsat olarak görüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi, uygulama önem taşımaktadır.

Sürecin ete kemiğe bürünmesi, somut gelişmelerin yaşanması önemlidir. Bu çerçevede iyi niyetli, samimi, kararlı bir şekilde sürece sahip çıkılması, tüm kesimlerin katkıda bulunmak için taşın altına elini koyması, zorlukları kolaylaştıracaktır.”

AKŞAMDAN SABAHA BİTMEZ’

Akdoğan, temel sorunlarını geride bırakan Türkiye’nin, bölgesel ve küresel bir güç haline geleceğini belirterek, çözüm sürecinin zor, meşakkatli, “akşamdan sabaha” bitmeyecek bir süreç olduğunu bildiklerini söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.