Cumhuriyet'in kılavuzu Gülen’in maaşlı memuru

Eski MİT Kontr-Terör Dairesi Başkanı Mehmet Eymür’ün ‘Aydınlık hareketini solu bölmek için biz kurduk’ iftirası, Cumhuriyet gazetesi tarafından bir psikolojik savaş aracına dönüştürüldü

Cumhuriyet'in kılavuzu Gülen’in maaşlı memuru
13 Ağustos 2016 Cumartesi 11:06

Nadir Temeloğlu / Haber Analiz
Son yıllarda Cumhuriyet gazetesi, köklerinden hızlı bir dönüş yaptı. Bünyesine Aydın Engin gibi isimleri katan, Can Dündar’ın Genel Yayın Yönetmenliği görevine gelmesinden sonra ise PKK ve FETÖ aleyhtarı bir yapıya bürünen, Fetullah Gülen’in el konulan gazetesi Zaman ile de aynı manşetleri atması ile bilinen gazete, son olarak Gülen’in maaşlı memuru, eski MİT’çi Eymür’ün yalanlarına sarıldı. İsmi çok sayıda karanlık eylemle anılan ve tek uğraşı Aydınlık, Vatan Partisi ve Genel Başkanı Doğu Perinçek olan Eymür, katıldığı bir programda “Aydınlık hareketinin solu bitirmek için kurulduğunu ve Doğu Perinçek’in Abdullah Öcalan’la Bekaa’da çekilen fotoğraflarını kendisinin servis ettiği”ni söylemişti. Cumhuriyet gazetesi Mehmet Eymür’ün bu ifadelerine yer vermiş fakat aynı programda Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Nusret Senem’in Mehmet Eymür’ün asılsız ifadelerine verdiği yanıtı yayınlamamıştı.
Peki, aynı programda “Aydınlıkçılar beni 7 kalıba soktu” diyen Mehmet Eymür kim?

GLADYO HİZMETÇİSİ
MİT’e 1 Ocak 1966 yılında giren Eymür, ismini asıl 70’li yıllarda sol örgütlere ve aydınlara karşı yapılan operasyonlarda duyurdu. Ziverbey Köşkü işkenceleri, Mahir Çayan ve arkadaşlarının öldürüldüğü Kızıldere katliamı, Filistin’de 1973 yılında İsrail komandoları tarafından katledilen başta Bora Gözen ve arkadaşlarının olduğu TİİKP’li 8 Türk devrimciyi İsrail’e ihbar edilirken baş rol oynadı. Hatta bunları itiraf etti ve anılarında gururla anlattı.

EYMÜR’ÜN MAAŞI GÜLEN’DEN
Ergenekon’da “gönüllü” tanık olarak da dinlenen Mehmet Eymür, ifadesinde “Alanı olmamasına rağmen Aydınlıkçıların üzerinde çalışmalarının yoğunlaştırdığını” bildirmişti. Eymür yine Perinçek’in üç kez MİT’i paralize ettiği ve çalışamaz duruma getirdiğini söylemişti. Ergenekon tertibinde hedef alınan ve cezaevinde öldürülen MİT Dış Operasyonlar Daire Başkanı Kâşif Kozinoğlu, Eymür’ün, Gülen’in 50 bin dolarlık maaşlı elemanı olduğunu açıklamıştı. Kozinoğlu’nun bu el yazılı açıklamaları, 21 Kasım 2011 tarihli Aydınlık’ta yer almıştı.
Kozinoğlu, Eymür için şunları söylüyordu: “Mehmet Eymür, Fethullah Gülen’den maaş almaktadır. Gülen’in tüm faaliyetlerini iyi bilen diğer bir şahıs da halen ABD’de öğretim görevlisi olan Soner Çağaptay’dır. Çağaptay, Gülen’in tüm sırlarını bilmektedir. Ayrıca Mehmet Eymür’ün çok yüksek maaş aldığı (ayda 50 bin dolar) ABD’den, Ergenekon’u kurgulamak üzere Türkiye’ye geri döndüğü; hakkındaki tüm davalardan Gülen mensubu yargıçlarca sıyırdığı; İstanbul’da Fethullahçı polislerce sıkı sıkıya korunduğu; eski Ergenekon savcısı Zekeriya Öz ve Turan Çolakkadı ile her hafta mutlaka görüştüğüne dair MİT’in elinde belge ve bilgiler mevcuttur.”

CUMHURİYET’İN ‘SAMİMİ’Sİ
Ergenekon süreci, Tuncay Güney’ın savcılık tarafından “samimi” olarak ifade edilen iftiraları ile başlamıştı. Bu iftiralar üzerinden başta TSK olmak üzere Vatan Partisi (o zaman İşçi Partisi) Genel Başkanı Doğu Perinçek ve arkadaşları olmak üzere pek çok aydın tutuklanmıştı. Fakat o iftiraların gerçek olmadığı bugün gün yüzüne çıktı. Ama iftiralar ve iftirayı atanlar her zaman kendilerine bir “samimi” buluyor. Bugün Cumhuriyet gazetesi de başta Doğu Perinçek olmak üzere Aydınlıkçılar hakkında iftira atmak için kendine bir “samimi” bulmuş durumda. Eymür’ün iftiralarını o kadar samimi buluyor ki, günlerdir aynı yalanı sürdürmekten vazgeçmiyor. Anlaşılan o ki Cumhuriyet gazetesi; Taraf, Zaman gibi kapatılan Fetullahçı gazetelerden doğan boşluğu doldurma misyonunu üzerine alıyor...

ÖNCÜ GENÇLİK’TEN YANIT
Vatan Partisi Öncü Gençlik üyeleri, adı çok sayıda kirli eylemle anılan eski MİT’çi Mehmet Eymür’ün Vatan Partisi ve Aydınlıkçılara yönelik iftiralarını haber yapan Cumhuriyet gazetesini protesto etti. Öncü Gençlik Genel Başkanı Aykut Diş Cumhuriyet gazetesini Vatan Partisi’nden özür dilemeye çağırdı. Cumhuriyet gazetesinin Ankara temsilciliği önünde toplanarak “Kılavuzu Eymür olan Cumhuriyet’in burnu pislikten çıkmaz” pankartı açan Öncü Gençlik üyeleri, Eymür’ün çerçeveli resmini gazete yöneticilerinin duvarlarına asmaları için binanın önüne bıraktılar.
Aykut Diş, “Cumhuriyet gazetesinin yayın çizgisindeki anormal değişikliği şimdi daha iyi anlıyoruz. Amerikan emperyalizminin temsilcilerinden beyaz atlı prens yaratma heveslerini, bölücü terör örgütü PKK’dan ve onun partisi HDP’den ‘barış güvercini’ çıkarma girişimlerini, vakti zamanında ‘özgür basın’ edebiyatıyla FETÖ’yü masumlaştırma çabalarını, aylardır süren Doğu Perinçek ve Vatan Partisi düşmanlığını şimdi çok daha iyi anlıyoruz. Demek ki Cumhuriyet gazetesinin kılavuzu Mehmet Eymür olduğu için burnu bu kadar pisliğe batmış” dedi.

Etiketler; #Nadir Temeloğlu

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.