Cumhurbaşkanlığı'ndan Perinçek’li savunma

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Alman Meclisi’nin, ‘soykırım’ olarak nitelendiren karar tasarısını ‘skandal’ olarak değerlendirdi. Doğu Perinçek’in davasından alıntı yapan Kalın ‘AİHM’in pozisyonunu açıkça ortaya koyduğu bir ortamda Berlin’in 1915 olaylarını soykırım olarak gösterme çabası, ancak siyasi körlükle açıklanabilir’ dedi

Cumhurbaşkanlığı'ndan Perinçek’li savunma
07 Haziran 2016 Salı 11:11

Aydınlık / Ankara
Cumhurbaşkanlığı Alman Parlamentosunda onaylanan “1915 soykırım” kararına karşı Doğu Perinçek’in AİHM’de kazandığı davadan alıntı yaparak eleştirilerde bulundu.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Alman Federal Meclisi’nin, 2 Haziran’da yapılan oylama aile 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak nitelendiren karar tasarısını “hukuksuz” ve “mesnetsiz” olarak değerlendirerek, tasarının desteklenmesinin Türk-Ermeni ilişkilerinde olumlu adımlar atılması ihtimalini zora soktuğunu belirtti.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Alman gazetesi Frankfurter Allgemeine Zeitung ve El Cezire’ye yazdığı makalelerde Alman Federal Meclisi’nin 2 Haziran’da 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelendiren tasarıyı kabul etmesini “skandal” olarak değerlendirdi.
İbrahim Kalın, siyasi güdülerle hareket eden bazı Alman siyasetçilerin, “hukuksuz” ve “mesnetsiz” bir kararı destekleyerek Türk-Ermeni ilişkilerinde olumlu adımlar atılması ihtimalini zora soktuğunu bildirdi. Kalın makalesinde özetle şu görüşlere yer verdi:

AİHM KARARI İHLAL EDİLDİ
Alman siyasetçiler, hukukun temel prensipleri ile Avrupa Birliği İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını ihlal etmek pahasına siyasi bir tavır ortaya koydu. Alman parlamentosu aldığı kararla, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını da ayaklar altına aldı. 1915 olaylarının 1948’de kabul edilen bir tanıma istinaden ‘soykırım’ olarak değerlendirilmesi, hukukun temel kaidelerinden olan ‘kanun yoksa suç yoktur’ ilkesine aykırıdır.

PERİNÇEK KARARI
AİHM, 2015 yılında sonuçlanan Perinçek-İsviçre davasının gerekçeli kararında soykırım iddialarının ‘tartışma açık’ ve ‘tartışma konusu’ olduğunu ifade ederek mahkemenin ‘1915 olaylarının uluslararası hukuka göre soykırım olarak tanımlama yetkisinin olmadığını’ vurgulamıştır. AİHM’nin pozisyonunu açıkça ortaya koyduğu bir ortamda Berlin’in 1915 olaylarını soykırım olarak gösterme çabası, ancak siyasi körlükle açıklanabilir.

VİZYONSUZLUK
Karar yalnızca hukuk ihlali değil, aynı zamanda siyasi “basiretsizlik” ve “vizyonsuzluk”tur. Türkler ve Ermeniler arasında barış ortamı oluşturmak bahanesiyle tarihi siyasallaştıran Almanya Federal Meclisi, 11 yıldır devam eden bu süreci çıkarlarına uymadığı için göz ardı ederken, Ermenistan’ı uzlaşmaya yanaşmadığı için ödüllendirmiş oldu. Türkiye ve Almanya için kritik önemde olan Kafkaslar bölgesinde mevcut sorunların çözümüne yanaşmayan Ermeni liderlerle saf tutan Berlin, böylece kendi güvenliğini ve bölgenin geleceğini tehlikeye attı.

TÜRK-ALMAN İLİŞKİLERİNE DARBE
Almanya Federal Meclisi’nin kabul ettiği tasarı, Türkiye-Almanya ilişkileri açısından büyük sorunlar yaratabilecektir. Almanya Federal Meclisi’nin kabul ettiği tasarı, küçük hesaplar uğruna tarihi siyasallaştıranların faydadan çok zarar üreteceğini bir kez daha ortaya koydu. Eğer Alman liderler 1915 olayları konusunda samimi bir çaba içerine gireceklerse bunu Türkiye’yi bir takım mesnetsiz iddialar ile yıpratmaya çalışmak yerine Ermenistan yönetimine çözüm yönünde baskı yaparak gerçekleştirebilir.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.