‘Çözüm Süreci’ bildiriden çıktı

MGK’nın olağan toplantısında yurtiçi ve yurtdışındaki gelişmeler ele alındı. Açılım sürecinden bu yana açıklamalarda destek verilen “Çözüm Süreci” ifadesinin bildiride yer almaması dikkat çekti

‘Çözüm Süreci’  bildiriden çıktı
29 Haziran 2015 Pazartesi 20:06

Ceyhun Bozkurt
Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının ardından yapılan açıklamada, Suriye’deki son duruma ilişkin “Demografik yapının değiştirilmesine yönelik eylemler” nitelemesi yapıldı, bunun endişe verici olduğu vurgulanarak “ Alınacak tedbirler hassasiyetle değerlendirilmiştir” denildi. MGK açıklamasında en dikkat çeken bölüm, 26 Haziran 2014 tarihinden itibaren sürekli atıf yapılan “Çözüm Süreci”nin bildiriden çıkmış olması, bu ifadenin aksine örgüt ismi verilmeden PKK ile mücadele vurgusu yer alması oldu. Güvenlik uzmanları da bu değişikliğin önemli olduğuna dikkat çekerek, “Uludere’de yaşanan çatışmayı ve Karayılan’ın açıklamasını da bu çerçeveye oturtabilirsiniz” tespitinde bulundu.t
PKK İLE MÜCADELE 
Haziran ayı MGK toplantısı dün Beştepe Sarayı’nda gerçekleşti. Yaklaşık 4 saat süren toplantıda ardından yayınlanan bildiride, toplantıda ele alınan konu başlıkları ve yapılan değerlendirmelere yer verildi. Bildiride, MGK toplantısında iç güvenlik konularının etraflıca ele alındığı, özelliklede seçim öncesi  ve seçim günü yaşanan güvenlik olaylarının üzerinde durulduğu kaydedilerek “Milletimizin kardeşlik duygularını ve bir arada yaşama iradesini zayıflatarak ülke genelinde vatandaşlarımızın güvenliğini ve hayat hakkını ortadan kaldırmayı hedef alan terör örgütlerine yönelik mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğinin altı çizilmiştir” denildi. 
‘Kırmızı Kitap’ olarak da adlandırılan Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’nin güncellenmiş halinin hükümetçe onaylanmasıyla birlikte, toplumun huzur ve barışına katkı sunulacağı da ifade edilen bildiride, devlet içindeki paralel yapılanmalara karşı mücadele konusundaki kararlılık da tekrarlandı.
‘DEMOGRAFİK YAPI DEĞİŞTİRİLİYOR’ UYARISI
MGK’da ağırlıklı olarak Suriye konusunun ele alındığı, toplantı sonrasında yapılan yazılı açıklamaya da yansıdı. Suriye’de yaşanan olayların toplantıda kapsamlı biçimde değerlendirildiği, muhtemel tehditlerin ele alındığı ve ilave güvenlik tedbirleri üzerinde durulduğu vurgulanan açıklamada şöyle denildi:
“Bölgede yaşayan sivil halkı hedef alan terör saldırıları ile bölgenin demografik yapısının değiştirilmesine yönelik eylemlerden duyulan endişe dile getirilmiştir. Uluslararası kamuoyunun bölgede yaşanan insan hakları ihlallerine karşı sürdürdüğü duyarsız tutumuna dikkat çekilerek, ülkemize sığınan insanların mağduriyetinin giderilmesi için bugüne kadar yapılan insani çalışmaların kararlılıkla devam ettirileceği ifade edilmiştir.”
Irak’ın, terör örgütleri ile mücadelesi kapsamında yaşanan son gelişmelerin de gözden geçirildiği kaydedilen açıklamada “ülkemizin ve bölge ülkelerinin Irak ile olan ilişkileri ele alınmış, Irak sınırları içerisinde yaşayan soydaş ve akraba toplulukların durumları hassasiyetle değerlendirilmiştir” ifadeleri yer aldı. Yemen, Libya ve Mısır başta olmak üzere Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da yaşanan gelişmelerin de toplantıda ele alındığı bildirilen açıklamada Ukrayna’daki gelişmeler için de “çatışmaların sona erdirilerek Minsk önlemler paketinin uygulanmasının önemi vurgulanmıştır” denildi.
SON BİR YILDIR BİLDİRİDEYDİ
PKK terör örgütünün İmralı Cezaevinde tutuklu bulunan lideri Abdullah Öcalan’la yapılan görüşmelerle başlatılan ve adına “Çözüm Süreci” denilen açılım, MGK’nin o tarihten itibaren gündeminde yer almıştı. Çözüm Süreci, Nisan ayındaki toplantıdan öncesine doğru MGK bildirilerinde şuyla yer almıştı:
- 29 Nisan 2015: Çözüm sürecine yönelik gelişmeler değerlendirilmiş, terörün sona erdirilmesi için verilen mücadelenin kararlılıkla sürdürülmekte olduğu bir kez daha vurgulanmıştır. 
- 26 Şubat 2015: Çözüm sürecinde gelinen aşama değerlendirilmiş ve terörün sona erdirilmesi için verilen mücadelenin kararlılıkla sürdürülmesi hususu vurgulanmıştır.
- 30 Aralık 2014: Terörün sona erdirilmesi ve çözüm sürecinde gelinen aşama ele alınmıştır.
- 30 Ekim 2014: Terörle çok boyutlu mücadele kapsamında sürdürülen çözüm süreci ele alınmış; sürecin oluşturduğu olumlu atmosferi ve huzur ortamını bozmaya yönelik provokatif olaylara karşı kamu düzen ve güvenliğini koruma konusundaki kararlılık teyit edilmiştir.
- 13 Ağustos 2014: Devam eden çözüm sürecinin sahadaki yansımaları da değerlendirilmiştir. 
- 26 Haziran 2014: Halkımızın huzur ve güvenliğini tehdit eden eylemler ile bunlara karşı alınan ve alınması planlanan tedbirler ayrıntılı olarak görüşülmüş;çözüm sürecinde gelinen aşama değerlendirilmiştir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.