Çoban Sülü’ydü Reisicumhur oldu

Türkiye’nin en renkli ve en çok konuşulan politikacısı Süleyman Demirel, bütün eksikliklerine rağmen çok sevildi çünkü o Cumhuriyetin ‘Çoban Sülü’süydü

Çoban Sülü’ydü Reisicumhur oldu
18 Haziran 2015 Perşembe 10:03

Ercan Dolapçı
[email protected] 

1 Kasım 1924 günü Isparta’nın Atabey ilçesine bağlı İslamköy’de, Hacı Yahya Demirel’in oğlu olarak doğdu. Ona “Çoban Sülü” diyorlardı. Isparta ve Afyonkarahisar’da başladığı eğitim hayatını İTÜ İnşaat Yüksek Mühendisi olarak tamamladı. 31 yaşında DSİ Genel Müdürü oldu. 40 yaşında  siyasete girdi. Adalet Partisi’nin Genel Başkanı seçildi. 1965 seçimlerinde de Başbakan oldu. 1993’e kadar 7 ayrı hükümette 12 yıl Başbakanlık yaptı. Özal’ın ölümünden sonra tartışmasız Cumhurbaşkanı adayıydı. En çok mizaha konu olan siyasi liderdi. Hicveden sanatçıları “gardaşım” diyerek kucakladı. Hafızasındaki rakamlarla konuşmayı çok sevdi. Hesap adamıydı. Gittiği yerde tanıştığı insanları kolay kolay unutmadı. Hal hatır sormak onun işiydi... 
SOL’DA BIRAKTIĞI YARA
1960’tan 1980’e kadar süren sosyal olaylar ve gelişmeler karşısında istikrarsızlaşan Türkiye’nin sorunlarını çözemedi. Ama kıt imkânlara rağmen dünyanın sayılı projesi olan GAP’ı başlattı ve kimsenin kredi vermediği bu projeyi sürdürdü. “Barajlar kralı” olarak ün saldı.  
Kimi zaman “Borçlar kralı” da dendi. “Borç yiğidin kamçısıdır” diyerek dış borçları savundu. Ancak borçları bütçe açıklarını kapatmak için değil, yatırım için kullanldı. Montaj sanayiyle ünlendi. Dağa taşa elektrik götürdü, yol yaptı... 12 Mart 1971 muhtırasına maruz kaldı. Şapkasını alıp gitti. Ardından gelen faşist müdahaleyle gelişen 68 gençlik ve işçi hareketine darbe vuruldu. Deniz Gezmişlerin idamına karşı çıkmayarak sol kesimde “yürek yarası” bıraktı...  1977 seçimleri öncesi Ecevit’e yapılacak olan Taksim suikastini haber verdi. 
'ILIMLI İSLAM'IN YOLU AÇILDI
ABD onu çok sevmedi. 1977-80 arası darbeyi onun döneminde tezgâhladı. 24 Ocak 1980 kararlarına sopa lazımdı. Kenan Evrenleri buldu. Demirel bir kez daha şapkasını alıp gitmek zorunda kaldı. 12 Eylül 1980 darbesiyle Türkiye’ye darbe vuruldu. Cumhuriyet’in Türkiyesi adım adım “İlımlı İslâm’a dönüştürüldü. Bu süreçte Demireller en önemli engeldi. Onlar da siyasetten yasaklanarak silinmeye çalışıldı. O dönem “Bir bilen”di. Özal’a inat 1991 seçimlerinde iktidara geldi. Herkes ona “Kurtar bizi Baba” dedi. Erdal İnönü’nün SHP’siyle ortak hükümet kurdu. Mumcu, Bitlis gibi suikastlar, Madımak ve Başbağlar gibi katliamlar onun döneminde gerçekleşti. Özal’ın ölümünün ardından 16 Mayıs 1993 günü Cumhurbaşkanı oldu... 
28 ŞUBAT DÖNEMİ
28 Şubat 1997 döneminde Cumhuriyet’i savunan tutumuyla dikkat çekti. Erbakan-Tansu Çiller Hükümeti’nin toplumu rahatsız eden tutumundan, o da rahatsız oldu. Susurluk’un üzerine gidilmesini istedi. Darbe heveslilerine yüz vermedi. Cumhuriyet’in değerlerinin paspas edilmesine engel oldu. Erbakan’ın istifasından sonra Çiller’in çok istemesine rağmen hükümeti kurma görevi vermedi. ‘Kızı’ denilen Çiller’e yüz vermedi. 28 Şubat kararlarının uygulanmasını istedi.  
TÜRKİYECİ
ABD’nin Irak işgaline “hayır” dedi. Erdoğan döneminin uygulamalarından rahatsız oldu, rahatsızlığını söylemekten geri durmadı... Erdoğan da onu hiç sevmedi. Türkiye’nin en renkli politikacısıydı... Hakkında en çok konuşulan ve eleştirilendi. 
“Sağ”ın ve “Sol”un ayrı ayrı Demirel’i vardır kuşkusuz; ama bütün eksiklik ve hatalara rağmen Türkiyeciydi. Çünkü Cumhuriyet’in “Çoban Sülüsü’ydü.”
SİYASAL LİTERATÜRDE DEMİREL FARKI
Demirel, sadece siyasal yaşamıyla değil, sarf ettiği sözlerle de Türk siyasal tarihinde izler bıraktı. Hangi konuda olursa olsun, kendisine yöneltilen hiçbir soruyu yanıtsız bırakmamasıyla bilinen Demirel, bazı “tehlikeli” sorulara ise hiç kimsenin anlayamayacağı yanıtlar üretmekle de nam salmıştı. İşte bunlardan bazıları:
Kıbrıs sorunu yüzünden İngiltere ile Türkiye arasında gerilimin tırmandığı yıllarda Demirel İngiltere’ye ziyarete gider. Dönüşte gazeteciler “Efendim, neden İngiliz Dışilişkiler Bakanı’nın elini sıktınız?” diye sorunca Demirel şu yanıtı verir: “Neresini sıkacaktım kardeşim?”
Demirel’in Başbakanlığı döneminde Yunanistan ile 12 ada konusunda yine sorun yaşanmış, iki ülke arasında art arda karşılıklı sert mesajlar yayınlanıyor. O günlerde yapılan bir bakanlar kurulu toplantısının ardından gazeteciler Demirel’e “Yunanistan Ege Denizi’nin bir Yunan gölü olduğunu iddia ediyor. Cevabınız ne olacak?” sorusunu yöneltiyor. Demirel’in bu soruya verdiği yanıt şöyle: “Ege bir Türk gölü değildir. Ege bir Yunan gölü de değildir. Ege zaten bir göl de değildir!”
Demirel hatırlara kazınan en çarpıcı sözü ise gazetecilerin benzin yokluğu ile ilgili sorusuna verdiği yanıttı. “Benzin vardı da biz mi içtik?” diye başlayan Demirel şöyle devam etti: “Su mu daha değerlidir benzin mi? Tabii ki su, benzin içilmez ama su içilir.”
Yine aynı yıllarda, dış ticaret açığındaki artış ve döviz darboğazının ülke ekonomisini nasıl etkilediğini tasvir etmek için Demirel, “70 sente muhtacız” sözünü kullanmış, kendisinden sonra gelen neredeyse bütün siyasetçilere de bu sözüyle ilham kaynağı olmuştu.
Başbakanken bir programda kendisine “Sizi o bulunduğunuz yerden altı defa indirdiler, hala orada nasıl duruyorsunuz?” diyen soran gazeteciye Demirel şu yanıtı verir: “Ben altı kere gittiysem yedi kere geldim.”
Demirel, 8 Kasım 1968’de AP Ankara İl Kongresi’nde sokaklara dökülen halk için “Yollar yürümekle aşınmaz”  ifadelerini kullandı. Demirel bu sözlerini daha sonra ise “Kimse beni yanlış çıkarmak için, bakalım yollar yürümekle eskir mi diyerek daha fazla yürümemiştir” şeklinde geliştirmiştir.
Demirel’in hafızalara kazınan diğer sözleri ise şunlar olmuştu:
- Demokrasilerde çare tükenmez.
- Dünkü güneşle bugünkü çamaşır kurutulmaz.
- Çaya yapılan zam değildir. Kalite ayarlaması yapıldı. Çayın kalitesi yükseltildi.
- Bize plan değil, pilav lazım. (CHP’nin planlı kalkınma önerisine karşı)
- Binaenaleyh, Türkiye’nin altı çürüktür, Türkiye’nin altı çürüktür diye bırakıp gidecek değiliz, bununla yaşamasını öğreneceğiz. (17 Ağustos depremi sabahı)
- Açım diyene geber diyemezsiniz.
- Enflasyon düşüyor, domatesten biberden buluyorlar. Çıkıyor benden buluyorlar.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.