Cin olmadan adam çarpmışlar

Salih Yaşar (Küçük Salih) İsmailağa Cemaatinde yetişmiş. Bir kuyumcuda çalışıyor. Salih Kurter’in evine 1999 yılından beri gidip geliyor. Kendisini ‘Hafız’ olarak tanımlıyor.

Cin olmadan adam çarpmışlar
17 Mayıs 2016 Salı 11:27

Hikmet Çiçek
[email protected]

Salih Yaşar (Küçük Salih) İsmailağa Cemaatinde yetişmiş. Bir kuyumcuda çalışıyor. Salih Kurter’in evine 1999 yılından beri gidip geliyor. Kendisini ‘Hafız’ olarak tanımlıyor. Salih Kurter’in asistanı gibi hareket ediyor. Süleyman Esen’i Kurter’in yanına götüren kişi. Danıştay cinayetinden önce 1,5 sene içerisinde Süleyman Esen ile aralarında bin 500 telefon görüşmesi yapıldığı kanıtlandı. Şeyh Salih’in yazdığı muskaları isteyen kişilere veriyor. Bu muskalardan Alparslan Arslan ve arkadaşı Teoman Ekşioğlu’na da vermiş. Alparslan Arslan’ın arkadaşı Recep Özkan’ı da evine giderek “okuma seanslarına” tabi tutuyor.

‘OKUMA SEANSI’
Sorgusunda kabul etmemekle birlikte, telefon baz kayıtlarından ve diğer tanıkların beyanlarından anlaşıldığı üzere, Danıştay cinayetinden önceki 7 Mayıs ve 14 Mayıs tarihlerinde Alparslan Arslan’ın evine giderek “okuma seansı” gerçekleştirmiş. Bu sırada Alparslan Arslan yatırılmış ve elleri ve ayakları tutulmuş. Aslında bu “cin çıkarma” seanslarının, Alparslan Arslan’ın cinayete hazırlama seansları olduğu anlaşılıyor.
Birinci Ergenekon davasının 167’inci duruşması 6 Aralık 2010 günü yapıldı. Duruşmada Salih Kurter’in öğrencisi olduğu söylenen ve “Küçük Salih Hoca” olarak anılan Salih Yaşar tanık olarak dinlendi.

İNKAR ETTİ
Salih Yaşar, tutuklu sanık Kemal Kerinçsiz’in sorularını yanıtladı. Kemal Kerinçsiz, Yaşar’a, Danıştay saldırısından üç gün önce 14 Mayıs 2006’da Alparslan Arslan’ın evine Süleyman Esen ile birlikte gitmelerine ve cin çıkartma iddialarına ilişkin sorular yöneltti. Kerinçsiz’in Alparslan Arslan’ın arkadaşı tanık Orhan Kadı’nın “Alparslan Arslan’a evinde Salih Yaşar, sert bir şekilde okuyormuş. Cin çıkarıyorlarmış, üzerine çıkmışlar, ellerini, ayaklarını tutmuşlar” şeklindeki ifadelerini anımsattı. Salih Yaşar, “cin çıkartma” seanslarını inkar etti. “Cin çıkartma diye bir şey yok. Ben Alparslan’ın üzerine nasıl çıkayım? Genç adam, spor yapmış, boks yapmış. Ben sadece Kuran okudum” dedi.

ESEN’İN TELKİNİYLE OKUMUŞ
Salih Yaşar’ın bu sözlerin üzerine Mahkeme Başkanı Şengün, “Alparslan kalk bakalım, bunlarla ilgili ne diyorsun” dedi.
Alparslan Arslan, “Beni ilk Salih Kurter okudu, kendi isteğimle okumuştur. İlk 2005 yılının kışı ya da ilkbaharın başıydı. Sonra Salih Yaşar kendi isteği üzerine başladı. Benim evimde Süleyman Esen’in telkiniyle okumuş olabilir. Zorlama değil. Ben de kendisini kırmamak için, Salih Yaşar yaşı büyük, kırmamak için” diye konuştu. Başkan Şengün’ün “Üzerine çıktı mı” sorusu üzerine Arslan “Uzan diyor. Ayıp olmasın diye uzanıyorsun ama nefes alamıyorsun. Yanınızdaki yargıç bey de size bir Fatiha okuyabilir. Reddedemezsiniz, kırmamak açısından” diye konuştu.
“Neden okuyor” sorusunu ise Arslan “İnsanda bir hal vardır. Morali bozuktur, kafası takılmıştır” diye yanıtladı.

‘BAĞIMSIZ DEĞİLİZ’
Moralinin neden bozuk olduğunu soran Başkan Şengün’e Arslan “Baskı altındaydım o dönemde” yanıtını verdi. Başkan Şengün’ün “Kimden bu baskı” sorusuna “Baskı altındaydım. Neticede pişmanım. Uzun zamandır pişmandım da söylemiyordum. Siz şimdi bir yere gitmek istemezsiniz de baskı altında gidersiniz ya” diye yanıt verdi.
İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in “Sizi kim baskıyla götürdü” sorusuna Arslan “Sayın Başkan, Doğu Bey, bağımsız varlıklar değiliz. Bazı şeyleri irade dışı istemeyerek yapabiliriz” diye karşılık verdi.

‘ÇOK BÜYÜK GÜÇ ODAKLARI’
Alparslan Arslan’ın babası İdris Arslan’ın “Oğlumun can güvenliği tehlike altında” şeklindeki beyanlarının ardından Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’na konuyla ilgili ifade verdi. Oğlunun pişman olduğu yönündeki beyanlarını hatırlatan İdris Arslan ifadesinde, “Danıştay saldırısının arkasında çok büyük güç odaklarının olduğunu düşünüyorum. Bu güç odaklarının Alparslan’ın konuşmasını önlemek için Alparslan’a zarar vereceğini düşünüyorum. Alparslan’ın son dönemdeki ifadeleri nedeniyle can güvenliğine daha fazla dikkat edilmesi gerekir” diyordu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.