Çifte vatandaşlığı olanları deşifre etti

Davutoğlu’nun 1 Kasım seçimi öncesi Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarına gönderdiği mektup çifte vatandaşlığı bulunan yüz binlerce Türk’ü bu hakkını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı

Çifte vatandaşlığı olanları deşifre etti
19 Ekim 2015 Pazartesi 17:25

Haber Merkezi
Ahmet Davutoğlu, 1 Kasım seçimleri öncesi Almanya ve Hollanda’da yaşayan Türk vatandaşlarının evine mektup göndererek oy istedi. Gönderilen mektuplar nedeniyle, Almanya’da sayıları yüzbinleri bulan çifte vatandaşlar, Alman vatandaşlığından çıkarılma riskiyle karşı karşıya kalacak.
Almanya, 2000’den önce Alman vatandaşlığına geçen Türk vatandaşlarına çifte vatandaşlık hakkı tanımıştı. Ancak 1998-2002 yıllarında görev yapan Schröder-Fischer (SPD-Yeşiller) Hükümeti, yasada değişiklik yaparak, 2000 yılından sonra Alman vatandaşlığına geçen Türk vatandaşlarının çifte vatandaşlık hakkını ortadan kaldırdı. 2000’den itibaren yürürlüğe giren bu kısıtlamaya rağmen, sayıları yüzbinleri bulduğu tahmin edilen Türk kökenli Alman vatandaşları, Türk vatandaşlığından çıkmadı. Aydınlık’a konuşan bir yetkili gönderilen mektuplar nedeniyle, Almanya’nın hangi vatandaşının yasaya aykırı olarak Türk vatandaşlığına sahip olduğunu tespit edebilecek.

YÜKLÜ CEZALAR DA SÖZ KONUSU

Yetkili şu ifadeleri kullandı: “Almanya’daki vatandaşlarımızın oy kullanabilmesi için, Alman Hükümeti ve Türk Hükümeti arasında son derece yoğun bir görüşme trafiği yaşandı. Bu görüşmelerde Alman yetkililer, Türk Hükümeti’nden en çok Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olan vatandaşlarımızın isim listesini istedi. Almanların ısrarına karşı direndik ve listeyi vermeden vatandaşlarımızın yurtdışında oy kullanabilmelerini sağladık. 7 Haziran seçimlerinde YSK’dan aldığı listeyi değerlendiren HDP ise, Berlin’deki 120 bin seçmene mektup göndererek oy istedi. Bu mektuplar yüzünden Alman yetkililer, 2000 yılından sonra Alman vatandaşlığına geçen ancak Türk vatandaşlığını iptal etmeyen, yani Alman yasalarına aykırı olarak çifte vatandaş olan insanları tespit edebilecek. Almanlar beklerler ve uygun zamanda müdahale ederler. ”
1 Kasım’da yapılacak seçim nedeniyle bu kez Davutoğlu imzalı mektupların sadece Berlin ile sınırlı kalmaması, Avrupa’daki bütün vatandaşlarımıza gönderilmesi ileride telafisi mümkün olmayan sorunlara neden olacak.
HDP’nin Berlin’deki seçmenlere mektup göndermesini örnek alan AKP, vatandaşların evine mektup göndererek, fiilen kendi vatandaşını ihbar etmiş oluyor. Aydınlık’a açıklamalarda bulunan yetkilinin de belirttiği gibi, gönderilen mektuplar nedeniyle Avrupalı vatandaşlar şu sorunlarla karşı karşıya kalacak:
- Yetkililer, hangi Alman vatandaşının 2000’den sonra Alman vatandaşlığına geçmesine rağmen yasaya aykırı olarak Türk vatandaşlığından çıkmadığını tespit edebilecek.
- Alman yasalarına göre, vatandaşlık yasasına aykırı olarak, Türk vatandaşlığından çıkmayan Alman vatandaşları Alman vatandaşlığını kaybediyor. Bu kişilere duruma göre, 3 veya 5 yıl oturma izni veriliyor.
- Alman vatandaşlık yasasını ihlal eden söz konusu kişiler, Almanya’daki çalışma izinlerini dahi kaybedebiliyorlar.
- Yasa ihlali aynı zamanda Almanya’da kazanılan birçok hakkın sıfırlanmasına neden olabiliyor.
Almanya’daki vatandaşlar, benzer bir skandal ile daha önce Mesut Yılmaz Hükümeti döneminde sarsılmıştı. Yılmaz Hükümeti’nin “ihmalleri” nedeniyle Almanya’da yaşayan yüzbinlerce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, Türkiye’deki banka hesaplarının ve akrabalara gönderilen havalelerin Alman yetkililerinden gizli tutulması sonucu, Alman vergi dairesine yüklü cezalar ödemek zorunda bırakılmıştı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Aytaç Bey - 5 yıl önce
Bu HDP' de, YSK 'dan aldığı seçmen listesiyle İstanbul'daki her eve, evin reisi adına mektup göndermişti. Bu resmen kimlik bilgilerimizin deşifre olması , devletin değil de ne olduğu belirsiz bir siyasal partinin elinde olması demek! Bu suç değil de nedir? ya AKP'nin yaptığı?Hem suç işliyor hem vatandaşını zorda bırakıyor! Hep zarar hep ziyan!