Çiftçi afet yasası istedi

Türkiye ile Rusya arasındaki krizin tarım sektörünü zircirleme olarak etkilediğini vurgulayan Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vahap Tuncer, ‘acil afet programı’ ilan edilmesini istedi

Çiftçi afet yasası istedi
05 Aralık 2015 Cumartesi 12:02

Devrim Dönmez Koçak

Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vahap Tuncer, Türkiye ile Rusya arasındaki krizin tarım sektörünü zincirleme olarak etkilediğini vurgulayarak, ilgili bakanlıkların bir araya gelmesi ve “Acil afet programı” ilan etmesi gerektiğini belirtti.

‘TÜM TARIM SEKTÖRÜNÜ ETKİLER’
Süreci ve etkilerini Aydınlık’a değerlendiren Tuncer, Rusya krizinin ve ihracattaki daralmaların tarım sektörünü maddi kayıpların yanında psikolojik olarak da etkilediğini vurguladı. Kamuoyunda dikenli hıyar, portakal, mandalina, greyfurt ve domatesin etkilendiği ifade edilse de aslında bu krizin tüm tarım sektörünü etkileyeceğini söyleyen Tuncer, “Çiftçi ürünü para etmediği için, ilaç, gübre, tohum ve fide aldığı tedarikçiye parasını ödeyemeyecek. Tedarikçiler ürün ithali yaptığı distribütörlere, onlarda yurt dışı bağlantılarına ödeme yapamayacaklar. İhracatçılar da, pazar kapandığı için ihracat yapamayıp, kepenk kapatmak zorunda kalacaklar. Kısacası, ithalatçısı, ihracatçısı, distribütörü, toptancısı, perakendecisi, üreticisi toplu halde bir zincirleme tepkiyle karşı karşıya kalacaktır” dedi.

‘BAŞKA PAZARDA SATAMAYIZ’
Rusya için özel üretilen ürünlere dikkat çeken Tuncer, üreticinin bu ürünleri iç pazar da dahil, başka pazarlara satma şansının ya hiç ya da çok az olduğunu söyledi. Tuncer şunları kaydetti; “Gazipaşa’da ağırlıklı yetiştirilen dikenli hıyar, Rusya için üretilir. Rus pazarı kapandığında bunu hiçbir pazarda satma şansınınız yoktur.
Bu nedenle de Gazipaşa’daki çiftçiler, şu anda hıyar seralarını sökerek başka ürünlere geçmeye çalışıyor. 270 bin ton greyfurt üretimimizin yüzde 70’ini yurtdışına satıyoruz. Bunun da yarısı Rusya’ya satılıyor. Türk toplumunun greyfurt tüketme alışkanlığı olmadığı için de bu, fiyatlar dibe vuracak demektir. İhraç ettiğimiz önemli ürünlerden domatesin yüzde 65’ini Rusya’ya satıyoruz. Rusya Türkiye’den domates almayacağını deklare etti. Bu, domates fiyatlarının yarı yarıya düşmesi demektir.”
Tuncer, kesme çiçek sektörünün de ciddi anlamda krize gireceğini söyledi.

GAZİPAŞA HALİ’NDE BİR İLK:
ÜRÜN ÇÖP OLDU, ESNAF EYLEM YAPTI

Uçak krizinin ardından Rusya’nın tarıma yönelik uyguladığı ambargo, en çok Gazipaşa’da Rusya için özel üretilen dikenli hıyarı etkiledi. Gazipaşalı çiftçiler ürününü satamadı, tonlarca ürün ellerinde kaldı. Çaresiz kalan üretici isyan etti, böylece Gazipaşa Hali tarihinde ilk kez bir eyleme şahit oldu. Eylemde Rusça, ‘Türkiye-Rusya Kardeştir’ yazılı pankart açan çiftçilerin, dövizlerine de hem talepleri, hem de tepkileri yansıdı. Türkiye’nin yaş sebze ihracatında son yıllarda en çok büyüyen pazarlarından olan dikenli hıyar, Rusya, Ukrayna, Belarus, Balkan ülkeleri ve Türk Cumhuriyetlerinin geleneksel sebzesi. Ancak krizle birlikte, Rusya’ya gönderilen TIR’lar alıcı bulmazken ihracatçılar da ürünü satacak müşteri bulamıyor. Depolarda bekleyen ürünler çöpe dökülürken çareyi iç pazarda arayan üretici ise 10 kuruşu bile alıcı bulamıyor.

‘ÇÖZÜM YOLLARI BELLİ’
İlk olarak ilgili bakanlıkların bir araya gelip ‘acil afet programı’ ilan etmesi gerektiğini söyleyen Tuncer, çiftçiye ve ihracatçıya acilen el uzatılması, yeni pazarların bulunması, ihracatın desteklenmesi, reeksport (Bir ülkeden alınan malın başka bir ülkeye satılması) yapılması gerektiğini belirtti. Tuncer, “Çiftçinin bankalara olan kredi borçlarının ertelenmesi ve faiz alınmaması, tedarikçi firmaların sattıkları tarım girdilerinde KDV’nin alınmaması ya da düşürülmesi ve sanayide kullanılan enerji fiyatlarının çekilmesi gerekiyor. Bunlar kısa vadede alınması gereken tedbirler” dedi.

SALATALIKLARI ÇAYA DÖKTÜLER
Gazipaşa’da seraların yüzde 70-80’inde ve sadece Rusya pazarı için üretilen salatalıkların alıcı olmaması nedeniyle derelere döküldüğünü kaydeden Bayraktar şöyle dedi: “Üreticilerimiz gerçekten çok zor durumdadır. Seralarda ürünler hasat olgunluğuna gelmiştir. Ürünlerin toplanma zamanıdır. Fiyatların düşmesiyle, yeterli gelir elde edemeyen üreticimiz borcunu ödeyememe durumu ile karşı karşıya kalacak, bir sonraki üretim sezonu için ihtiyaç duyduğu finansmanı temin edemeyecektir. Bu üretimi olumsuz etkileyebilir.”

TZOB: Bu kriz en çok çiftçiyi vurdu

Aydınlık / Ankara

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Rusya’nın Türkiye’den ithal ettiği tarım ürünlerinde uyguladığı ambargonun tarım sektöründe tedirginlik yarattığını söyledi. Bayraktar, sorunun çözülmemesi halinde üretici fiyatlarında düşüşler yaşanacağını bildirdi. Rusya uçak krizinin ardından Türkiye’den tavuk eti, hindi eti, tuz, karanfil, kırmızılahana, domates, kuru soğan, brokoli, karnabahar, salatalık, portakal, elma, armut, çilek, üzüm, mandalina, nektarin, kayısı, şeftali, erik ithalatını durduracağını açıkladı. 

ÜRETİCİ FİYATLARINDA DÜŞÜŞ YAŞANABİLİR
Çiftçilerin sıkıntısının giderek büyüdüğünü vurgulayan Bayraktar, şunları söyledi: “Durum bu şekilde devam eder ve sorun çözümlenemezse ihraç edilemeyen ürünlerin iç piyasaya sunulması nedeniyle üretici fiyatlarında düşüşler yaşanabilecektir. Zaten şu anki durumda bile fiyatlar gerilemeye başlamıştır. İşte üreticilerimizin zarar görebileceği nokta tam da burasıdır. Zira her ne olursa olsun üreticimizi üretimde, yani tarlada tutmamız, üretimin sürdürülebilirliğini sağlamamız bir zorunluluktur. Piyasada hakim olabilecek panik havasının bertaraf edilmesi için öncelikle acil, ardından orta ve uzun vadeli tedbirlerin hayata geçirilmesi büyük önem taşımaktadır. Ambargo kararının 1 Ocak’ta uygulanmaya başlanacağının duyurulmasına rağmen, açıklamanın hemen ardından üretici fiyatlarının düşmeye başlaması manidardır.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.