Çiçek'e, "tapelerin imhasını durdurun" çağrısı

Çiçek'e,
07 Ocak 2015 Çarşamba 17:01

Ali Hakan Der / Ankara - AA
CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, dört eski bakan hakkındaki Soruşturma Komisyonu'nun tapeleri imha etmesinin suç olduğunu belirterek, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'i bu girişimi durdurmaya çağırdı.
Cihaner, TBMM Başkanı Çiçek'e gönderdiği yazılı başvuruda, eski AB Bakanı Egemen Bağış, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve eski İçişleri Bakanı Muammer Güler hakkında kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu Başkanı Hakkı Köylü'nün, eski bakanları Yüce Divan'a göndermeme kararının ardından tapelerin imha edileceğini açıkladığını anımsattı.
Köylü'nün, bu kararı "tanıklıktan çekinebilecek kişiler arasındaki iletişimin kayda alınamayacağına" dair Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 135. maddesinin 3. fıkrasına dayandırdığını ifade eden Cihaner, komisyonun raporunun soruşturmayı sonlandıran bir işlem olmadığını belirtti.
Nihai kararı TBMM Genel Kurulu'nun vereceğini anlatan Cihaner'in şu görüşleri ifade etti:
"Genel Kurul kararını verirken delillerin hukukiliğini de değerlendirecektir. Komisyon ancak, görüşünü kaleme alırken söz konusu tapelerin CMK 135'e aykırı olduğunu raporuna yazabilir. Bu nedenle rapor Genel Kurulda görüşülmeden tapelerin imhası, Türk Ceza Kanununda üst sınırı 7,5 yıl hapis cezası olarak yaptırıma bağlanan 'Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme' suçunu oluşturacaktır. Yargıtay Ceza Genel Kurulunun istikrar kazanan görüşüne göre, tanıklıktan çekinme hakkı olanlar arasındaki konuşmalar, her ikisi de suç şüphesi altında ise delil olarak kullanılabilecektir.
Haklarında soruşturma komisyonu kurulan bakanlar hakkında Genel Kurul, Yüce Divan'a sevk kararı vermese ya da Yüce Divan'da yapılacak yargılama sonucu beraat etseler bile bu imha işlemine karar verenler için 'Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme' suçu varlığını koruyacaktır. Tapelerin hukuk dışı bir dinleme sonucu yapıldığı kabul edilse bile, bu işlemi gerçekleştirenler hakkında yapılacak bir soruşturmada kullanılacak delillerin de ortadan kaldırılması söz konusudur. Mühürlü bir zarf içerisinde muhafazası gibi, hem kötüye kullanmanın önüne geçen hem de geri dönüşü mümkün tedbirler alınabilir.
TBMM İçtüzüğünün 14. maddesi Başkan'a TBMM komisyonlarını denetleme görevini vermiştir. Sizi, henüz süreç devam ediyorken, olası Yüce Divan'a sevk kararını ve yapılacak yargılamayı sonuçsuz kılmaya yönelik, hukuka aykırı, hatta suç oluşturan bu imha girişimini durdurmaya çağırıyorum."
Cihaner, Çiçek'e gönderdiği yazının birer örneğini Komisyon Başkanı Köyle ve komisyon üyelerine de gönderdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
atay - 6 yıl önce
Madem bu bakan Dalton Kardeşler suçsuz, o halde bırakın da "suçsuzluklarını kanıtlayan" belgeler nesiller boyu bu ülkenin çocuklarına miras kalsın..