CIA ve FBI’ın rolü iddianamede

FETÖ’ya yönelik soruşturma kapsamında, örgütün lideri Gülen’in de aralarında bulunduğu 19’u tutuklu 43 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamede çarpıcı bilgilere yer verildi. İlk kez bir iddianamede FETÖ kadrolarının CIA ve FBI’den eğitim aldığı vurgulandı

CIA ve FBI’ın rolü iddianamede
29 Temmuz 2016 Cuma 11:07

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan ve 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede tanık ve müşteki beyanlarına atıfta bulunuldu. FETÖ’nün başarılı öğrencileri hedef aldığı vurgulanan iddianamede, şu ifadelere yer verildi:
“Eğitim gönüllüsü diğer kuruluşların ve dini referanslı yapıların aksine FETÖ/PDY, ihtiyaç sahibi olan öğrencileri değil, zeki ve başarılı öğrencileri hedef almış, hatta bu öğrencilere IQ testleri yaptırmıştır. Böylelikle örgütün devleti ele geçirme amacına ulaşmasına katkı sağlayacak kadrolaşma faaliyetlerinin önü açılmıştır. Sonuç olarak Gülen’in 1970’lerin sonunda başlattığı uzun vadeli projenin ilk halkasını eğitim oluştururken, tedrisattan geçenler başta emniyet, yargı, TSK ve mülkiye olmak üzere devletin önemli kademelerine yerleştirilmiş, bir kısmı ise iş adamı olmaya aday gösterilmiştir. Örgüt bir yandan eğitimle kadro yetiştirip, bir yandan da diğer alanlarda etkinliğini artırmıştır.’’

GİZLİ SERVİS BAĞLANTISI
Yabancı gizli servislerin “Cemaat”e ait kültür merkezlerinde yetişmiş kadroya değişik konularda eğitim verdiği vurgulanan iddianamede, şunlar kaydedildi: “CIA ve FBI tarafından, hükümete yönelik faaliyetlerine ilişkin geliştirdiği strateji gereği Cemaate ait kültür merkezlerinde yetiştirilmiş kadroya değişik konularda eğitimler verildi.
Bunun en iyi örneklerini ise 17 Aralık sürecinde savcılar ve güvenlik güçlerinin yapmış olduğu operasyonları içine alabiliriz. Bu girişim, tamamen hükümeti ortadan kaldırarak devleti tüm kurumlarıyla zayıf düşürmek amacı taşımaktaydı. Bahsedilen eğitimlere dahil olan adli ve güvenlik kurumlarında çalışan ancak cemaat kadrosu içerisinde yer alan şahıslar bu görevi üstlenerek harekete geçmiştir.”

SİVRİLMEDEN DEVLETİN CAN DAMARLARINDA DOLAŞIN
İddianamede, Gülen’in “devletin içine sızmaya yönelik planları”na ilişkin açıklamalarına da yer verildi. Gülen’in, 1970’li yıllardan itibaren devlet içerisine sızarak özellikle mülkiye, adliye, emniyet, Milli Eğitim ve TSK içerisinde kendi özel hiyerarşisi ile illegal kadrolaşmaya gidilmesinin öneminin altını çizdiği konuşmaları şöyle: “Esnek olun, sivrilmeden can damarları içinde dolanın. Bütün güç merkezlerine ulaşıncaya kadar hiç kimse varlığınızı fark etmeden sistemin ana damarlarında ilerleyin.
Adliye, mülkiye veya başka hayati bir müessesede bizim arkadaşlarımızın mevcudiyeti gelecek adına bizim o ünitelerde garantimizdir. Varlığımızın teminatıdır. Bu ülkede değişik kuvvetleri hesap edecek dikkatli yürümekte yarar var ki geriye adım atmayalım. Her şey bir oyundur. Kungfu gibi oyun, her zaman insanın hasmına yumruk vurup yere sermesi gibi bir şey değildir. Bazen hasımdan kaçmak bile çok önemli bir manevra. Teknik, taktik yerine sizin kalbiniz önemlidir. Ben yine kuvvet dengesi olmadığı için şahsen o kendi düşünce sistemim adına varlığı her tarafı fethetme, ele geçirme yolunu tercih ederim. Zaman henüz uygun değil, bütün dünyayı taşıyabileceğiniz zamana dek beklemelisiniz.

MAFYANIN AĞZINA BAL SÜRÜN
Her yerde hususen geri kalmış yerlerde mafyanın ağzına azıcık bal sürülebilir. Türkiye’nin içinde binlerce burs veriyorlar. Amerika’da 30 küsur değişik üniversitelerde kariyer yapıyorlar. Bu arkadaşlarımız orada hizmet de yapıyorlar ve bu 2-3 senelik ömrü olan bir şey.

ABD’DE YETİŞİP TÜRKİYE’DE YERLEŞECEKLER
Himmetler belli bir noktada (kesinti) edildi ve şimdi orada çok iyi güdülüyorlar. İngiltere’den Almanya’ya oradan Avustralya’ya oradan ABD’ye kadar her yerde kariyer yapan arkadaşlarımız besleniyorlar ve bu arkadaşlar bizim gayeyi hayalimize göre gelecekte o dünyalardaki üniversitelerdeki bizim tebliğcilerimiz olacaklardır.
Türkiye’ye döndükleri zaman da burada el üstünde üniversitelerdeki olacaklar.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.