CHP’den Diasporaya 100. yıl hediyesi

Türkiye’yi soykırımcı olarak ilan eden ve Ergenekon davasında müdahil olan avukat Erdal Doğan’ın eşi Selina Özuzun Doğan, İstanbul 2. Bölgede birinci sıra adayı yapıldı

CHP’den Diasporaya 100. yıl hediyesi
09 Nisan 2015 Perşembe 10:33

Zihni Erdem / Ankara

ABD ve AB sözde Ermeni Soykırımının 100. yılı için anma hazırlıklarını sürdürürken CHP de boş durmadı. CHP, Kurtuluş Savaşını ve Türkiye Cumhuriyeti’ni soykırımcı ilan eden Erdal Doğan’ın eşini kontenjandan İstanbul 2. Bölgeden 1. Sıra adayı yaptı. Kılıçdaroğlu yapılan uyarıları da dinlemedi. “Kim, nasıl anlam verirse versin” diyerek Doğan’ın adaylığında ısrar etti. Selina Özuzun Doğan adaylığının açıklanmasının hemen ardından Agos gazetesine yaptığı açıklamada, adaylık teklifinin çok yeni ve birinci sıradan aday gösterilmesinin ise sürpriz olduğunu belirtti. Doğan, adaylığının CHP içindeki değişimin en önemli kanıtı olduğunu kaydederek, adaylığının Ermeni soykırımının 100. yılına gelmesinin simgesel bir anlamı olduğunu ve bunun CHP’ye olumlu yansımaları olacağını söyledi. 

TÜRKİYE’Yİ ŞİKAYET ETTİ 

Selina Özuzun Doğan’ın eşi Erdal Doğan’ın hem CHP’yi hem de Mustafa Kemal Atatürk’ü soykırımcılıkla suçladığı ve Türkiye’yi uluslararası mahkemelere şikayet ettiği de ortaya çıktı. Sözde “Soykırım” iddialarının tanınması için hukuki yol arayan ve bunun için mahkeme kararı çıkarma arayışında olan Doğan, bu amaçla, Türkiye hakkında, “Kültürel soykırım” yaptığı gerekçesiyle Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesi(UCM)’ye dilekçe vermiş. 

Erdal Doğan’ın bir özelliği daha var. Doğan; Zirve, Poyrazköy Davasının müdahil avukatı. Zirve davasının Ergenekon tertibi ile birleştirmesi ve yurtseverlerin daha ağır cezalara çarptırılması için çaba gösterenlerden. 

KILIÇDAROĞLU: BU DÜNYAYA ÖNEMLİ MESAJ  

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni milletvekili adayı tablosunu Hürriyet’e değerlendirirken, “Ermeni kökenli Selina Özuzun Doğan da var ki Ermeni kimliğinden öte bilgisi, birikimi ve eğitimiyle TBMM’de bize büyük katkı sağlayacak. Uzmanlık komisyonlarında faydalanacağız. Ayrıca dünyaya da önemli bir mesaj” dedi. Kılıçdaroğlu, ‘Ermeni Tehciri’nin 100’üncü yılında Selina Özuzun Doğan’ın aday gösterilmesi’yle ilgili değerlendirmeler hakkında ise “Kim, nasıl anlam verirse versin. Bizim için bütün anlamlar geçerlidir” yorumunu yaptı. 

CHP TÜRKİYE’Yİ ARKADAN HANÇERLEDİ’ 

Talat Paşa Komitesi Başkanı İsmail Hakkı Pekin de yaptığı açıklamada CHP’nin Ermeni soykırımı yalanını savunan birini aday göstermesine tepki gösterdi. Pekin şunları söyledi: 

“Talat Paşa Komitesi olarak Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran bir partinin Türkiye Cumhuriyeti’nin illegal bir devlet olduğunu, Ermeni Soykırımı üzerine kurulduğunu iddia eden bir kişiyi kontenjandan 1. sıradan aday göstermesi esef vericidir. CHP bu tavrıyla Ermeni Soykırımı yalanına destek olmuştur. Bu tutum ülkenin birliğine değil bölünmesine hizmet eder. Bu kararın sözde Ermeni soykırımı iddialarının 100. yılına rastlamış olması da ayrıca üzüntü vericidir. Başta ABD olmak üzere batılı birçok ülke soykırım yalanı bahanesiyle Türkiye aleyhine karar almaya çalışırken CHP bu tavrı ile Türkiye’yi arkadan hançerlemiştir. CHP’ye oy vermeyi düşünen vatandaşların bu konuyu dikkate almalarını öneririm.  

SOYKIRIM YOKTUR’ DİYEN ADAY LİSTE DIŞI  

Selina Özuzun Doğan tercihi, PM’ye ismi Iğdır 2’nci sıradan milletvekili adayı olarak giren Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği Genel Başkanı Göksel Gülbey’in isminin çizilmesine de neden oldu. “Ermeni bir adayı liste başı yapıyorken Göksel Gülbey’in Iğdır’dan listeye girmesi tezat olur” uyarısı üzerine Kılıçdaroğlu, PM’den ismi değiştirme yetkisi aldı ve bu yetkiyi kullandı. Birinci sıradaki Adil Aşırım’a dokunmayan Kılıçdaroğlu 2. sıradaki Gülbey’in yerine İrfan Bakır’ı getirdi. 

DOĞAN: DERSİM DE SOYKIRIM 

Erdal Doğan, Kürmeş Derneği’nin internet sitesinde, “Dersim soykırımı” başlıklı yazısında açıkça Atatürk’ü “soykırım”cılıkla suçladı. Doğan, Alevileri de cellatlarına aşık olanlara benzetti. 

1937-38 tarihindeki askeri harekatla Dersim’i tümden “imha etmenin” amaçlandığını öne süren Doğan, “Bu bölge özelinde gerçekleşen tüm süreci ve yaşananları dikkate aldığımızda soykırımı Dersim Soykırımı diye adlandırmak en doğru yaklaşım olacaktır” dedi. 

Ermenilerin 1915’den beri maruz kaldıkları mağdurlukların halen devam etmekte olduğunu görüşünü savunan Doğan, sözde “Soykırım” iddialarının tanınması için yapılacak hukuki girişimlerle ilgili de bilgi verdi.  

CHP’NİN DOĞAN’I ADAY GÖSTERMESİ ANLAMLI’ 

Doğan’ın rakibi Vatan Partisi İstanbul 1. Bölge 1. Sıra adayı Tayfun İçli, CHP’nin kontenjandan aday gösterdiği Selina Özuzun Doğan ve açıklamaları ile ilgili olarak şunları söyledi: “Çok talihsiz bir açıklama. Kurtuluş savaşını ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu da içine alan emperyalist bir yalanın CHP İstanbul 2. Bölge kontenjandan 1. Sıra adayına yaptırılmış olması bir rastlantı değildir. Anlaşılan o ki Yeni CHP ülkeyi bölme, milleti ayrıştırma parçalama şeklindeki emperyalist oyuna ortak olmuştur. Bu açıklamanın soykırım yalanının 100. yılında yapılması ve bu kişinin de simgesel olarak aday gösterilmesi anlamlıdır. Yeni CHP yönetiminin bu kararı Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı saygın Ermeni yurttaşlarımızı da incitmiştir. CHP Ermeni soykırımı iddialarını destekleyen değil reddeden bir Ermeni kökenli vatandaşımızı aday gösterseydi Türkiye’nin birliğine hizmet etmiş olurdu.  İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet - 5 yıl önce
bir gazi kontenjandan aday olmuştu, dikkat ettim onu yapmamışlar,
kılıçtaroğlu sen baştayken chp' ye en ufak destek yok, bu nasıl bir anlayış, bu nasıl bir politika birde haluk koç çıkmış toplumu temsil eden bir liste yaptık diye boş boş konuşuyor, aklımızı hafife alıyorlar chp baraj altı kalsa inanın ne üzülür ne de sevinirim
Avatar
HALİT KUTLU - 5 yıl önce
ychp artık gayri milli fakat bunu herkes bilmiyor, tgb'li gençler haydi sosyal medyadan bu gerçeği her haber sitesine girerek bütün türkiye'ye duyurun chp'nin ihanetini
Avatar
Ertuğrul Taşlıoğlu - 5 yıl önce
ya bizde/bende bir dandiklik var olayları çözemiyor,okuyamıyoruz..! yada bu chp yi yönetenlerde bir sorun var türkiyenin en büyük ve un uzun süreli partisini batırmak için çabalıyorlar ve son hamleyi yapıyorlar diye düşünüyorum.. bu seçimlerde ortaya çıkacak durumum.
Avatar
Nadir Şener Hatunoğlu - 5 yıl önce
saygı ile.. partisiz, sıradan yurttaşım. seksen dört yaşıma girdim. daha ilkokuldayken öğrenmiştik ki bir milletvekili, bütün türkiye'nin milletvekilidir. ir başka deyişle 'ben konya' milletvekiliyim; trabzon beni ilgilendirmez. devletimizin ayakta durmasına çalışan her yurttaş, seçilme hakkına sahiptir. bir de bakıyoruz ki nokta aday belirlenmiş. sn. adayın beyanından çıkarıyoruz ki yüz yıl önceki savaş faciasını, soykırım olarak öğretmişler kendisine. cumhuriyet partisi de buna alet edilmiş bulunuyor. on yaşındaki babam, ihtiyar annesi, küçük kardeşleriyle , yaya yollara düşmüşler, üç buçuk ayda kayseri'ye varmışlar. erzurum'da kurbanî dedenin şehit edilmiş olası, herkesi göçe zorlamıştır. bugün develi ilçesinde, tokat'ın zile ilçesinde halâ akrabalarımız var. müftü nazım hoca'nın dayısı oğlu kâmil efendi, yıllarca sivas merkezde bekçi olarak görev yaptı. kağnı dediğimiz öküz arabası bile, savaşa katılmıştı. herkes yalın ayak-başı kabak, canını kurtarmak için kaçtı.
*matematikçi-bili