CHP tabanı arayışta

CHP’nin hafta sonu yaptığı önseçimde 6 Ok’u savunan üyelerin sandığa fazla itibar etmediği belirlendi. Bu durum ‘CHP tabanı yeni liman arayışında’ şeklinde yorumlandı

CHP tabanı arayışta
31 Mart 2015 Salı 03:41

Zihni Erdem
CHP’nin pazar günü, 40 il ve 44 seçim bölgesinde yaptığı ön seçimlerin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Ön seçimde sandığa giden CHP’li üyelerin sayısı beklenenin çok altında kaldı. CHP’de bunun nedenleri tartışılırken, sandığa gitmeyen üyelerin büyük bölümünün CHP’nin izlediği politikalara tepki gösteren “6 Ok” ilkelerine bağlı üyeler olduğu belirlendi. Bu durum CHP açısından “tehlike sinyali” olarak algılanırken, partinin önemli bir kesiminin yeni arayışlara girebileceği şeklinde değerlendirildi.
 

KILIÇDAROĞLU: NEDENLERİNİ ARAŞTIRIYORUZ 

Kılıçdaroğlu’na önseçime katılımın neden düşük olduğu soruldu. Kılıçdaroğlu gazetecilerin bu sorusuna şu yanıtı verdi: 

“31 Aralık 2014 tarihi itibariyle partiye üye olanlar oy kullandılar. Yılbaşından bu yana partiye üye olanlar özellikle internet ortamında üye olanlar oy kullanmadılar. Katılım yüzde 60 civarında. Küçük bir rakam değil. Önemli bir rakamdır. Neden daha yüksek bir katılım olmadı onu bizim araştırmamız lazım, ona bakacağız.”  

Seçim sonuçlarını Aydınlık’a değerlendiren bir grup CHP milletvekili parti yönetiminin bu sinyali iyi algılaması gerektiğini belirterek, “Seçim bölgelerinde ilk kez karşılaştığımız bir durum. Parti üyelerimizin partiden umudu kalmamış. Bunu görüyorduk. Ama bu kadar olacağını düşünmemiştik. Önseçime katılımın bu kadar düşük olması çok tehlikeli” dediler. 

ÜYELERİMİZ KAYABİLİR’ 

Yanlış değerlendirme olmasın diye isimlerinin açıklanmasını istemeyen milletvekilleri, “Üyelerimiz her an başka bir partiye kayabileceğinin işaretini verdi. Katılımın bu kadar düşük olmasının başka işareti yok. Düşünün genel başkan yüzde 55’in yüzde 80-90’ının oyunu alıyor. Bu üye sayısının yarısına bile denk gelmiyor. ‘Kılıçdaroğlu açık ara önde’ ifadeleri de yanıltıcı. Gerçek başka. Üyelerimiz arayışta” tespiti yaptılar. 

Ortaya çıkan durumu 1991 seçimleri öncesi SHP’nin durumuna benzetenler de ‘var. 1991 seçimleri öncesinde SHP’de etnik ve mezhepsel yapıların öne çıktığını, bunun da oyları yüzde 28’lerden yüzde 20’lere düşürdüğünü hatırlatan CHP’liler, şimdi buna bir de “CHP’li olmayan CHP’liler” tehlikesinin eklendiğini, kontenjan adaylarının da bu kişilerden oluşması durumunda partide ciddi kırılmaların ve kopmaların yaşanacağını vurguladılar. 

BAYKAL SEÇİLDİ AMA EKİBİ GİTTİ 

Yapılan ön seçimde, CHP eski genel Başkanı Deniz Baykal Antalya’da listeye 2. sıradan girebildi. Önseçimden birinci gelerek, parti içindeki gücünü tazelemek isteyen Baykal’ın listede ikinci olarak Antalya örgütünden tam destek alamaması dikkat çekti. Baykal, 46 yaşındaki Dr. Niyazi Nefi Kara’nın arkasından ikinci oldu. Baykal, seçimlerde birlikte hareket ettiği milletvekili ekibini de kaybetti. 

SAV’IN AKTİF SİYASETE DÖNÜŞ PLANI BOZULDU 

CHP’nin ağır toplarından Önder Sav ve Hakkı Süha Okay, ön seçime girdikleri Ankara’da umduklarını bulamadı. Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığına destek vererek onun seçilmesini sağlayan Sav, daha sonra lideri tarafından tasfiye edilmişti. Sav daha sonra olağanüstü tüzük kurultayı girişimine önderlik etmişti. Bu girişimden sonra partinin politikalarını onaylamamasına karşın aktif bir muhalefet içinde yer almamışlardı. Sav ve Ankara’da siyaset yapan arkadaşlarının 4 yıllık bir süre içinde Ankara örgütünün değişen üye ve örgüt yapısı içinde önseçimden çıkarak yeniden aktif siyasete girme girişimleri bu kez de önseçime takılmış oldu.  

umduğunu bulamayan  

MUSTAFA SARIGÜL ZORDA  

Mustafa Sarıgül, ikinci bölgede girdiği önseçimlerde umduğu desteği alamadı. Sarıgül’ün, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ile arasında çıkan ve rant kavgası olarak nitelenen kavga nedeniyle CHP örgütünde karşılığı olmadığı ortaya çıktı.  

Beşinci gelen Sarıgül’ün listede ancak 10. sırada yer alarak seçilebileceği belirtildi. Bu sonuç, Sarıgül’ün CHP içindeki genel başkanlık iddiasını iyice azaltacağı şeklinde yorumlandı. Ergenekon davasından yargılanan Mustafa Balbay, İlhan Cihaner, Dursun Çiçek gibi isimler önseçimi kazandı. Balbay, İzmir İkinci bölgeden CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun arkasından ikinci sıradan, İlhan Cihaner ise İstanbul üçüncü bölgede birinci sıradan seçildi. Emekli Kurmay Albay Dursun Çiçek ise İstanbul ikinci bölgeden girdiği önseçimde milletvekili aday listesine seçilebilecek sıradan girdi.  

Trabzon’da yapılan ön seçimlerde ise Balyoz Davası avukatlarından Haluk Pekşen liste birincisi oldu. Ergenekon davalarını yakından izleyen gazeteci Atilla Sertel de İzmir ikinci bölgeden üçüncü sırada yer alarak milletvekili seçilme şansını yakaladı.  

KADIKÖY’DE TEKİN ETKİLİ OLDU 

CHP’de en ilginç seçim sonucu İstanbul Kadıköy’de ortaya çıktı. Kadıköy’de CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin’e yakınlığı ile bilinen isimlerin ilk 3 sırayı alması dikkat çekti. Kesin olmayan sonuçlara göre Gamze İlgezdi birinci, Barış Yarkadaş ikinci, Mahmut Tanal üçüncü. Dördürdüncü sırayı ise 17 Aralık Hareketi’nden gelen eski il başkanı Oğuz Kaan Salıcı aldı. Kontenjan adaylığı için başvuran Genel Sekreter Gürsel Tekin de bu bölgeden adaylık bekliyor. Tanal, Tekin’in avukatlığını da yapmış bir kişi. Son dönemde F tipi örgüte kalkan olma çabası ile tanınıyor.  

CHP’Lİ VEKİLLER SANDIKTAN ÇIKAMADI 

CHP’de önseçime giren milletvekillerinin büyük çoğunluğu ya listelere giremedi ya da seçilebilecek sıralara gelmeyi başaramadı. Bu isimlerden bazıları şunlar: 

Ramis Topal(Amasya), Ahmet Toptaş (Afyonkarahisar), Ayşe Nedret Akova, Haluk Ahmet Gümüş (Balıkesir), Ramazan Kerim Özkan (Burdur), Serdar Soydan, Ali Sarıbaş (Çanakkale), Adnan Keskin (Denizli), Kemal Değirmendereli (Edirne), Muharrem Işık (Erzincan), Turgut Dibek (Kırklareli), Haluk İyidoğan, Celal Dinçer, Osman Korutürk, Melda Onur, Süleyman Çelebi (İstanbul), Hülya Alp, Mustafa Moroğlu (İzmir), Malik Ecder Özdemir (Sivas), Durdu Özpolat (Ankara), Kadir Gökmen Öğüt (İstanbul), İdris Yıldız (Ordu), Selahattin Karaahmetoğlu(Giresun), ... İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.