CHP'de Soros darbesi

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Parti Meclisi’ne sunduğu ve kabul ettirdiği liste partide isyan çıkardı. Aday gösterilmeyen Hatay Milletvekili Eryılmaz istifa etti

CHP'de Soros darbesi
08 Nisan 2015 Çarşamba 10:07

Zihni Erdem / Ankara
CHP Genel Başkanı Kemal
Kılıçdaroğlu’nun Parti Meclisi’ne sunduğu ve kabul ettirdiği kontenjanlı liste partide isyan çıkardı. CHP yöneticilerinin ağırlıklı olarak kontenjan adaylıklarını aralarında paylaştığı görülen listeye çok sayıda milletvekili ve partili tepki gösterdi. Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz partisinden istifa etti.
 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında dün akşam saatlerinde toplanan Parti Meclisi Haziran genel seçimleri milletvekili listesini kesinleştirdi. Listeler saat 17.00’de YSK’ya teslim edildi. 

KONTENJANLAR YÖNETİCİLER İÇİN KULLANILDI 

Kılıçdaroğlu PM’de yaptığı konuşmada, liste dışı kalacaklara “Siyaset uzun soluklu bir yarıştır” mesajı verdi ve ardından da çoğunluğunu parti yöneticileri için kullandığı kontenjan adaylarını açıkladı. Kılıçdaroğlu’nun kontenjan bekleyen MYK’daki 15 kişiden sadece Genel Başkan Yardımcıları Burhan Şenatalar, Seyhan Erdoğdu, Yakup Akkaya’ya yer vermedi. Ercan Karakaş ise daha önce önseçime girmiş ve seçimi kaybetmişti. 

Ankara 1’inci bölgenin kontenjan adaylarının ikisi parti yönetici ikisi ise milletvekillerinden seçildi. Çankaya’nın içinde bulunduğu 1. Bölgede kontenjanlar şöyle sıralandı: Gülsün Bilgehan, Tekin Bingöl (Genel Başkan Yardımcısı), Levent Gök (Grup başkanvekili), Bülent Kuşoğlu. 

Ankara 2. bölgenin kontenjan adayları arasında dikkat çeken isim ise Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç oldu. Koç, 3. sıraya getirilirken birinci sıraya PM Üyesi avukat Şenal Saruhan yerleştirildi. 

TÜRBANI SAVUNDU, BİRİNCİ SIRAYA GETİRİLDİ 

Adaylık başvurusu yapmayan Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey İstanbul 1. bölgeden aday gösterildi. Kılıçdaroğlu’nun adaylık için ikna ettiği belirtilen Pavey, türbanın TBMM Genel Kurulu’na AKP’liler tarafından sokulduğu gün partisi adına konuşmuştu. Pavey türbana geçit veren konuşması ile dikkat çekmişti. Pavey, ABD’nin verdiği “Uluslararası Cesur Kadınlar” ödülünü Barack Obama’nın eşi Michelle Obama ve ABD eski Dışişleri Bakanı Hilary Clinton’un elinden aldı. Pavey’in ardından 3. sıraya Gürsel Tekin, 5. sıraya Akif Hamzaçebi, 7. sıraya İlhan Kesici ve 9. sıraya emekli müftü ve milletvekili İhsan Özkes getirildi. 

TANRIKULU VE ÖZÇELİK İKİNCİ BÖLGEDE 

İstanbul 2. bölgede Genel Başkan Yardımcılarından Enis Berberoğlu 7. sırayı alırken, bir diğer genel başkan yardımcısı “Kürt açılımı”nın ilk mimarlarından Murat Özçelik de İstanbul 3’üncü bölgede 7. sıraya geldi. İstanbul 2. bölge 1. sıra adayı Türkiye Ermenilerinden Selina Doğan oldu. CHP adına “Dersim için özür” dileyen Sezgin Tanrıkulu İstanbul 2. bölgede 3. sırayı aldı. Sencer Ayata 5. sıraya konuldu. 

CHP içinde cemaate yakın isimlerden Erdoğan Toprak da seçilebilecek bir sıraya yerleşti. Mehmet Bekaroğlu ise 9. sıraya geldi. 

KILIÇDAROĞLU TEMİZEL’LE AYNI BÖLGEDE 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kendi seçim bölgesi olan İzmir 2. bölgede tercihini 3. sıra için Zekeriya Temizel, 5. sıra için Aytun Çıray’dan yana kullandı. Tuncay Özkan, İzmir 1. bölge 3. sıradan milletvekili adayı yapıldı. Bu bölgenin 1. sıra kontenjan adayı şair Metin Altıok’un kızı PM üyesi Zeynep Altıok olurken, Roman kökenli Özcan Purçu da 5. sıradan aday yapıldı. 

Eskişehir’de Gaye Usluer 1’inci sırayı alırken, Cumhuriyet Gazetesi’nin eski genel yayın yönetmeni Utku Çakırözer ikinci sırada aday gösterildi. 

Kocaeli’nde adaylar Fatma Kaplan, Haydar Akar Tahsin Tarhan şeklinde sıralandı. Hurşit Güneş ile Mehmet Hilal Kaplan liste dışı kaldı. Güneş, önseçim yapılmamasına ve adayların merkez yoklamasıyla belirlenmesine tepki gösterdi. 

Eski Başbakan Tansu Çiller’e benzetilen ve AKP’li Ali Babacan’ın izlediği ekonomi politikalarını öven CHP’nin ekonomiden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke İzmir 2. Bölge 1. sıra adayı oldu. 

ORAN TEPKİ GÖSTERDİ 

Aday gösterilmeyen İstanbul milletvekili Umut Oran ise tepkisi şu sözlerle ifade etti: “Aday gösterilmememe çok şaştım. Açıkçası benim için sürpriz oldu. Ama siyaset böyle bir şey. Aday gösterilmediğim için kızmıyorum. Genel Başkanın kişisel tercihidir. Bu tercihin ardında hangi dirençler var bilemiyorum.” 

REFİK ERYILMAZ İSTİFA ETTİ 

Hatay’da milletvekili adayı gösterilmeyen Refik Eryılmaz CHP’den istifa etti. Eryılmaz’ın bağımsız olarak milletvekili adayı olmak için başvuru yaptığı bildirildi. Eryılmaz’ın bugün bir basın açıklaması yaparak gerekçelerini açıklayacağı belirtildi.Hatay’da halen milletvekili olan Mehmet Ali Ediboğlu ve Hasan Akyol da liste dışı kaldı. 

MUHALEFET: BU TASFİYEDİR! 

Parti içi muhalefet, CHP milletvekili adaylarını belirlendiği süreçte CHP’ye bağlı kadroların tasfiye edildiğini ileri sürdü. Muhalefet sözcüleri “Bu yapılan başkalaştırma ve değiştirme operasyonudur. Üye yapısı değiştiren CHP yönetimi listelerde partinin geçmişini bilmeyen, ideolojisini savunmayan birçok kişiyi TBMM’ye taşımaktadır. Önümüzdeki dönemde CHP programı ve altı oklu amblemi dahi her şeyi değiştirilecektir” görüşünü savundu. 

CHP’DEN KUMPASÇILARA ÖDÜL 

CHP’nin kontenjandan İstanbul 2. Bölge birinci sıradan aday yaptığı kişi kumpas davalarının müdahil avukatının eşi çıktı. CHP 2. Bölge birinci sıra adayı Selina Özuzun Doğan’ın eşi Erdal Doğan, Ergenekon, Poyrazköy, Zirve Yayınevi gibi kumpas davalarına müdahil avukat olarak katılmış ve yurtseverlere kurulan kumpaslara destek vermişti. CHP’nin böyle birini kontenjandan birinci sıra aday yapması “kumpasçılara ödül” olarak değerlendirildi. 

ARDAHAN’DA LİSTE DEPREMİ 

CHP Ardahan Merkez İlçe Yönetimi’nden 4’ü yedek 11 üye, Milletvekili Ensar Öğüt’ün Ardahan’dan yeniden aday gösterilmesine tepki göstererek görevlerinden istifa etti.  

KILIÇDAROĞLU, ÇELEBİ’Yİ GÖRMEZDEN GELDİ 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ergenekon Davası sanıklarından Teğmen Mehmet Ali Çelebi’yi aday göstermedi. Parti rozeti Kılıçdaroğlu tarafından takılan Mehmet Ali Çelebi’nin aday gösterilmemesi partide tepkiyle karşılandı. 

CHP’de içlerinde aday olmayanların da olduğu, ön seçime girdiği halde listeye giremeyen veya seçilemeyecek sıralarda yer alanlar ve kontenjan adaylık için başvuran ancak aday gösterilmeyen bazı milletvekilleri şunlar: 

“Osman Faruk Loğoğlu, Sinan Aygün, Gökhan Günaydın, Durdu Özpolat, Gürkut Acar, Adnan Keskin, Süheyl Batum, Sabahat Akkiraz, Aydın Ayaydın, Oktay Ekşi, Haluk Eyidoğan, Umut Oran, Ali Özgündüz, Fatma Nur Serter, Binnaz Toprak, Faik Tunay, Melda Onur, Süleyman Çelebi, Osman Korutürk, Güldal Mumcu, Oğuz Oyan, Mehmet Şevki Kulkuloğlu, Hurşit Güneş, Atilla Kart, Hasan Ören, Sakine Öz, İsa Gök, Tolga Çandar, Hüseyin Aygün, Dilek Akagün Yılmaz, Mehmet Haberal. 

DÜNDAR: SİYASETİN KULİSİ İĞRENÇTİR 

Uğur Dündar, Umut Oran ve Ali Özgündüz’ün isimlerinin aday listesinde olmamasına twitter hesabından tepki gösterdi. CHP’ye çok sert eleştiriler yönelten Dündar “CHP’de Umut Oran’ın desteklenmesi gereken dönemde dışlanması, buna karşın paraşütle gelenlerin aday gösterilmeleri, vicdanları kanatır. Fransızların ‘Siyasetin kulisi ile sosis üretimi toplum önünde yapılamaz, çünkü ikisi de iğrençtir’ demelerine şimdi daha da hak veriyorum. Listede CHP’ye büyük emek veren Ali Özgündüz gibiler yok, ama CHP’ye hiçbir katkı sağlamayan ve halkta karşılığı bulunmayanlar var! Hayret!” dedi.  

KAMER GENÇ’TEN HALUK KOÇ’A: YALANCI 

CHP Milletvekili Kamer Genç, CHP Parti Sözcüsü Haluk Koç’un “Sevgili Kamer Genç’e geçmiş olsun diyorum. Ciddi ve ağır bir sağlık sorunu yaşıyor” sözlerine tepki gösterdi. Liste dışı bırakılan Genç, “Tunceli’de CHP de aday adaylığı için başvurdum. Aday gösterilmedim. Bunun için kırgın değilim. Haluk Koç (ağır hasta başvurmadı) demesi yalan” açıklamasında bulundu. Genç daha sonra da “Rahatsızlığım nedeniyle hiçbir parti yöneticisi beni aramadığı halde, Haluk Koç’un basına ‘ağır hastadır’ demesini de kınıyorum. Sevinmesin” mesajını paylaştı. 

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ’NİN MERAKI 

ABD büyükelçiliği siyasi partilerin YSK’ya verdiği listeleri yakından takip ettiği öğrenildi. Büyükelçilik elemanlarının özellikle AKP, CHP, MHP ve HDP listelerini tek tek incelediği bildirildi. Büyükelçilik siyasi büroda çalışan elemanların gelişmelerle ilgili olarak zaman zaman bazı gazetecilerle ve siyasi parti temsilcileriyle telefon görüşmesi yaparak bilgi aldıkları da tespit edildi. İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mehmet - 5 yıl önce
haluk koç ve kılıçdaroğlu bunlar bizim muhakeme gücümüzü mü test ediyor anlamıyorum,
bunlar gitmeden chp nin başına dürüst bir insan gelmeden chp ye bir oy bile fazla
Avatar
tarhun - 5 yıl önce
İktidar ve muhalefetin aynı küresel merkeze bağlı olduğunu anlamadıysanız eğer hala en azından bu al takke ver külah kirli oyununun oyuncağı olmamaya çalışınız...