Cemaat kulağını MGK’ya sokmuş!

Aydınlık, şikayetçi polislerin ifadelerine ulaştı. B.Ö, MGK’ya sunulmak üzere İçişleri Bakanı’na sunum hazırlayan birimde yer aldığını söyledi. İstihbarat Daire Başkanlığı’nda görevli H.İ.Y de, ‘1999 yılından beri İstihbarat biriminden çok sayıda personel uzaklaştırıldı. 2007’ye gelindiğinde ise paralel olmayan kimse kalmadı’ dedi

Cemaat kulağını MGK’ya sokmuş!
03 Temmuz 2015 Cuma 14:55

Mehmet Bozkurt
[email protected] 

Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı’nda Fethullah Gülen Örgütü’ne (FETÖ) bağlı örgüt kurarak siyasetçi, gazeteci ve önemli birimlerde görev yapan bürokratları Razaman Akyürek ve Ömer Altıparmak liderliğinde yasadışı dinlediği tespit edilen birimin 12 polisi de dinlediği ortaya çıktı. 
Aralarında eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan’ın ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nde önemli birimlerde görev yapan polisler, yasadışı olarak farklı isim ve çeşitli örgütlerle bağlantılı gösterilerek kendilerini dinleyenlerden şikayetçi oldu. Aydınlık, şikayetçi polislerin örgüte ilişkin çarpıcı ayrıntıları anlattığı ifadelerine ulaştı. Dinlenenler arasında Milli Güvenlik Kurulu’na (MGK) sunulmak üzere İçişleri Bakanı’na sunum hazırlayan birimin başındaki polis şefi de yer alıyor.
Halen Eskişehir Emniyet Müdürlüğünde 4. Sınıf Emniyet Müdürü olarak görev yapan 2007’ye kadar İstihbarat Daire Başkanlığı’nda çalışan H.İ.Y. ifadesinde, “1999 yılından beri İstihbarat biriminde sistematik ve planlı olarak, ben de dahil çok sayıda personel birimden uzaklaştırıldı. 2007 yılına gelindiğinde dairede paralel yapıdan olmayan neredeyse hiç kimse kalmadı” dedi.
Cemaat’in hedefinde olan polisler o dönem yaşananları anlattı.
‘MGK’YA SUNUM HAZIRLIYORUM’
Emniyet Tanık Koruma Daire Başkanlığında çalışan B.Ö ifadesinde, dinlenen telefon hattının adına kayıtlı olduğunu ve fiilen kullandığını, hakkında verilen dinleme kararında ismi geçen Bülent Aktürk’ü tanımadığını belirtti. B.Ö, yasa dışı dinlemenin yapıldığı tarihte Strateji Geliştirme, Analist ve Destek Birim Amiri olarak görev yaptığını ifade etti. Bu büronun o dönemde Genel Müdür olan Oğuz Kağan Köksal’ın makamının hemen yanında bulunduğunu ve genel müdürle birlikte çalıştığını, MGK toplantılarına İçişleri Bakanı’nın yapacağı sunumları kendisi ve çalıştığı ekibin hazırladığını belirtti.
‘GÜLENCİ OLMAYAN BU TARZ YERLERDE ÇALIŞAMAZ’
H.A. isimli polis ifadesinde, 2003 yılından beri telefonunu dinleyenler hakkında şikayetçi olduğunu söyledi. 2008 yılında Harran İlçe Amiri olarak görev yaparken Haziran ayında Teörörle Mücadele Daire Başkanlığına tayininin çıktığını, telefonunun dinlenmesinin bu tayinin engellenmesi amacıyla yapıldığını düşündüğünü belirtti. Dinlemelerin yapıldığı dönemde başta İstihbarat olmak üzere Emniyet teşkilatının kritik birimlerinde Fettullah Gülen örgütlenmesine mensup olmayan hiç kimsenin bu tarz yerlerde çalışamadığını belirten H.A., bu nedenle kendisi hakkında dinleme yapılan kişilerin de bu örgütsel yapı içerisinde hareket ettiklerini, bu örgütsel yapı içerisinde telefonlarının dinlenilmesi eylemini gerçekleştiren tüm şüphelilerden şikayetçi olduğunu belirtti.
‘GÜLEN KARŞITLARI İÇİN İHBAR MEKTUBU’ 
F.E. ifadesinde, 7 yıldan beri Ankara Emniyeti Özel Güvenlik Şube Müdürlüğünde görev yaptığını, dinlemeye konu edilen telefon hatlarının kendisine ait olduğunu, bu telefonlarla ilgili sahte isim olarak belgelere yazılan Yılmaz Fettah Er isminde bir şahsı tanımadığını söyledi. 
Komiser yardımcısı olarak göreve başladıktan sonra 2001 yılından itibaren Fettullah Gülen örgütünün kendisi ve kendisi gibi bu yapılanmaya karşı gelen teşkilat mensupları hakkında isimsiz ihbar mektupları kullanarak haklarında soruşturma açılmasını sağlamaya çalıştığının altını çizen F.E., bu eylemin organize bir şekilde gerçekleştirildiğini, amaçlananın kendisi ve kendisi gibi olanların teşkilat içerisinde yükselmelerini engellemek olduğunu, bu şekilde evraklarla dosyaların kabartılarak kritik görevlere ve rütbelere gelmemelerinin amaçlandığını söyledi. 
‘HAKİMLERDEN ŞİKAYETÇİ OLDU’
Müşteki G.C.C. ifadesinde, Emniyet Genel Müdürü 1. Hukuk Müşaviri Yardımcısı olarak çalıştığını, 2009 yılı içerisinde Emniyet Genel Müdür Yardımcısı olan Emin Arslan’a yönelik bir operasyonda daha önce hiç görmediği Habip Kanat isimli bir şahsı koruduğu iddiasıyla adli soruşturmaya maruz kaldığını, hakkında İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dava açıldığı söyledi. Hakkındaki soruşturma nedeniyle pasif görevlere atandığını, terfi edemediğini, hakkında sahte oluşturulmuş bilgi notlarına dayalı olarak önleme dinlemesi yapıldığını, hakkındaki dinlemeye gerçekleştiren görevliler ile kararı veren Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi hakimlerinden şikayetçi olduğunu belirtti.
‘2007’DE İSTİHBARATTA PARALEL OLMAYAN KALMADI’
H.İ.Y halen Eskişehir Emniyet Müdürlüğünde 4. Sınıf Emniyet Müdürü olarak görev yaptığını, 31/07/2007 tarihine kadar İstihbarat Daire Başkanlığında çalıştığını belirterek görevden uzaklaştırılmasının nedenlerini anlattı. Hakkında dinleme yapıldıktan sonra 2 yıl süreyle İstihbarat biriminde çalıştığını, 2010 yılı Nisan ayında görevde gerekli özeni göstermediği gerekçesiyle “muğlak bir ifadeyle istihbarat hizmetlerinden ayrılmak zorunda” bırakıldığını söyledi. 
H.İ.Y., 1999 yılından beri İstihbarat biriminde sistematik ve planlı olarak kendisi gibi çok sayıda personelin birimden uzaklaştırıldığını, 2007 yılına gelindiğinde dairede paralel yapıdan olmayan neredeyse kimsenin kalmadığını, kendisi hakkında bu şekilde hukuksuz dinlemeyi gerçekleştirenlerden ve uygulayanlardan şikayetçi olduğunu belirtti.
POLİSLERİ İBDA-C’Lİ DİYE DİNLEMİŞLER
Emniyette halen çeşitli birimlerde görev yapan K.Ö., C.U., B.Ö., H.İ.Y., H.A. ve F.E., “İBDA-C terör örgütü ve irtibatlı unsurların ülkemizdeki faaliyetlerinin deşifre edilerek, gerçekleştirilebilecek muhtemel eylemlerin engellenmesi” gerekçesiyle Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinin 16 Mayıs 2008 tarih kararıyla 3 ay süreyle telefonlarının dinlendiği, tespit edildiği, sinyal bilgileri değerlendirildiği ve konuşmalarının İstihbarat Daire Başkanlığı’nda oluşturulan yasadışı Gülen örgütlenmesine bağlı yapı tarafından kayda alındığı tespit edildi.

F TİPİNİN ŞEMASI EMNİYET RAPORLARINDA

Emniyet Genel Müdürlüğü Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdiği “Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY)” raporunda bir şemaya yer verdi. Şemada, örgütün amacı, örgütlenme sistemi ve araçları gibi önemli bilgiler yer alıyor. Şemada 1 numara 
olarak Fethullah Gülen yer alıyor. Örgütün amacı şöyle anlatılıyor: “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tüm anayasal kurumlarını ele geçirmek, uluslararası düzeyde büyük ve etkili siyasi/ekonomik güç halinegelmek.”Raporda ayrıca F tipi yapının örgütlenme ve birbirleriyle haberleşme yöntemleri de yer alıyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.