Çanakkale yasaklanamaz!

Çanakkale Valiliği, Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yıldönümündeki anmaları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yasakladı. Valiliğin genelgesinde Gelibolu Yarımadası ve Mehmetçik Abidesi’ne vatandaşların giremeyeceği duyuruldu

Çanakkale yasaklanamaz!
03 Şubat 2015 Salı 10:28

Ezgi Hotalak - Deniz Bilici
Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yıldönümünde Gelibolu Yarımadası, Çanakkale Valiliği kararıyla vatandaşa yasaklandı. Her yıl yurdun ve dünyanın her yanından ziyaretçi akınına uğrayan alan, yabancıların ziyaretine ise açık olacak.
Çanakkale Valiliği, Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yıldönümünde Gelibolu Yarımadasını halka yasakladı. Valilik tarafından yayınlanan genelgede 18 Mart’ta Mehmetçik Abidesi’nin bulunduğu bölge halka kapalı olacağı belirtiliyor. 
GEREKÇE ZİYARET YOĞUNLUĞU
24 Nisan tarihinde Gelibolu Yarımadası’nın tamamı, 25 Nisan’da da tören yapılacak alanların halkın girişine yasak olacağı bilgisi veriliyor. Gerekçenin ziyaret yoğunluğundan dolayı bölgedeki otoparkların, yolların ve feribotların kapasitelerinin artması ve bu sebeple ziyaretçilerin uzun süre beklemesi olduğu ifade ediliyor. Ancak genelde geçen, “24-25 Nisan 2015 tarihinde uluslar arası düzeyde yapılacak törenlere Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde çok sayıda ülkenin devlet başkanı ve temsilcisinin katılması beklenmektedir. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Çanakkale Valiliği koordinesinde hazırlanan tören programları ve törenler sırasında alınacak tedbirler konusunda, bölgenin halkın ziyaretine kapatılması önerisi” üzerine bu kararın alındığının söylenmesi dikkat çekiyor.
VALİLİK ÇARK ETTİ
Aydınlık, Çanakkale Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler birimine yasağın sebebini sordu. Verilen yanıtta “Güvenlik ve tedbir amacıyla böyle bir karar alınmıştır. Konu basına yanlış yansıdı. Gelibolu Yarımadası kapalı değil bazı bölgeler kapalı” denildi. Genelgede yasaklanan bölgenin “Gelibolu Tarihi Alanı” şeklinde belirtildiği hatırlatmamız üzerine ise görüştüğümüz görevli, “Genelgeyi tekrar inceleyip size öyle cevap verebilirim” dedi.
KUTLAMALAR ERDOĞAN'IN HİMAYESİNDE YAPILACAK
Çanakkale Zaferi’nin 100. yıl dönümü kapsamındaki etkinlikler bizzat Başbakanlık ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ofisi tarafından yürütülüyor. Erdoğan’ın sözcüsü İbrahim Kalın da geçen hafta  yaptığı açıklamada Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümü dolayısıyla 18 Mart ve 24-25 Nisan tarihlerinde geniş kapsamlı anma etkinliklerinin gerçekleştirileceğini belirterek  geçen yıl yapılan törenlerde, 36 ülkeden Savunma ve Dışişleri Bakanlarının 24 Nisan’da Çanakkale’de bir araya geldiğini, bu yılki kutlamalara da 100’e yakın devlet ve hükümet başkanının davet edildiğini, bir çoğundan teyid alındığını bildirmişti. Yurttaşın girişinin yasaklandığı 18 Mart etkinlikleri kapsamında Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda bütçesi 121,8 milyon TL tutan 21 adet proje uygulamaya konuldu. 
VALİ AHMET ÇINAR'IN SİCİLİ KABARIK
Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı kutlamalarını yasaklayan genelgeyi yayınlayan Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, bir önceki görev yeri olan Adana Seyhan Kaymakamlığı sırasında 28 Şubat süreci ile ilgili olarak sarf ettiği sözlerle gündeme gelmişti. 30 Nisan 2013’de Kuran Kursu açılış töreninde konuşan Çınar’ın 28 Şubat süreciyle ilgili tepki çeken sözleri şöyleydi: Öyle dönemler geçirdik ki bir adam cemiyete gidip selamün aleyküm diyorsa kaydı tutuluyordu. Cuma namazına gidiyor mu gitmiyor mu diye kaydı tutuluyordu. Sofraya konulan rakıyı içiyor mu içmiyor mu diye birileri gözetliyordu. Modern bir görüntü çizseniz de rakıyı içmiyorsanız ‘işte bu öyle’ diyorlardı. O dönemlerde Mardin’de görevliydim, orada küçük kızlar bile başörtüsüyle okula gönderiliyordu. Aksi takdirde okula gönderilmiyordu. Çok sayıda başörtülü öğretmenimiz vardı, bir gün ‘işi bırakacağız’ dedi.
EMEKLİ ORG. BAŞER: HİÇBİR ŞEY SEY ZİYARETİ ENGELLEYEMEZ
Emekli Orgeneral Edip Başer: Çanakkale Savaşı bizim Kurtuluş savaşımızın önsözü, cumhuriyetimizin önsözü sayılır. Gerekçe ziyaretin yoğunluğuysa onu önleyici tedbirler düşünmek gerekirdi öncelikle diye değerlendiriyorum. Devlet büyüklerinin güvenliği düşünülerek böyle bir şey yapılmış olabilir ama hiçbir şey Türk vatandaşlarının o gün Gelibolu’yu, oradaki şehitleri ziyaret etmesine engel olmaması gerekir diye düşünüyorum. Türk halkı için orada yatan şehitlerimiz fevkalade önemlidir. 
'18 MART'TA ÇANAKKALE'DEYİZ'
İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Naci Beştepe: Böylesine bir karar nasıl alınır, anlamak mümkün değil. Çanakkale bizim, şehitler bizim, zafer bizim, kutlama hakkı bizim ama yasaklanan biziz. Bu karar bizim milli günlerimizi hatırlamak, milli duygularımızı güçlendirmek gibi olguların da engellenmesi demek bir anlamda. Çünkü milli olan, ulusal olan her şeye karşı, AKP hükümeti.
'TÜRK MİLLETİ'Nİ DİRENİŞE DAVET EDİYORUM'
CKD Genel Başkanı Canan Arıtman: Amaç sorunları çözmek değil, Türk Milleti’ni kendi şanlı tarihinden uzaklaştırmaktır. Çünkü o tarihi özellikle Çanakkale ve Kurtuluş savaşımızı hatırladıkça milli ulusal iradenin oluşmasından bu hükümet sonderece korkmaktadır. Emperyalizmin amacı da zaten Türkiye’nin ulusal ve üniter devlet yapısını ortadan kaldırabilmektir. Bu ülkeyi bölüp parçalayabilmek ve emperyalist amaçlar için kolay lokma haline getirebilmenin yolu buradan geçmektedir. Karen Fogg bunu çok açık biçimde söylemiştir. Onun adamları da bunu yapmaktadır. Ben milletimi, Türk halkını direnmeye davet ediyorum. Bütün zorlukları aşalım, şehitliklere gidelim ve Çanakkale Savaşı’nı oradaki milli ruhu, beraberlik ruhunu, oradaki vatanseverliği ve şehitlerimizi bir kez daha saygıyla minnetle analım.
'TGB 'BİZ KUTLAYACAĞIZ' DEYİNCE...'
Süheyl Batum: Çanakkale anmaları son yıllarda AKP’nin ve Başbakanın gösteri alanı haline getirildi. AKP’nin otobüslerle dışardan getirdiği insanlar AKP bayraklarıyla orayı şov alanına çevirdi. TGB’nin ‘biz kutlayacağız’ dediği bir yılda bunu engellemek kastıyla ‘hayır halk girmeyecek’ diyorlar. Bir milletin oluşumunda bu kadar önemli olayları kutlamak için halk izin mi alacak? Cumhurbaşkanı dedikleri Tayyip Erdoğan için bir şeyler hazırlıyorlardır. O zamanki valileri, devletin ileri gelenleri orada Erdoğan gösterisi yapıyorlardı. Demek ki bunu şimdi daha ileri boyuta taşıyorlar. Buna hep beraber karşı koymalıyız.  
'KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ'
TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz:
Çanakkale valisi gitsin, Çanakkale şehitliğinin siperlerine baksın, orada bizi görecek. Türkiye’nin vatansever gençliği 100 yıldır o siperde, 100 yıldır vatan savunmasındayız. Vatanseverliği yasaklamaya hiçbir kuvvetin gücü yetmez. 18 Mart’ta Çanakkale’de olmamızın önüne hiç kimse geçemez. Gençlik 18 Mart’ta Çanakkale’de olacak. Ayrıntılı yol haritamızı da yarın yapacağımız basın açıklamamızla aktaracağız.
‘BÜYÜK TEPKİ OLACAK’
Çanakkale Rehberi Yurtsever Yarıcı: 18 Mart Çanakkale Zaferi her yıl kutlanır ve ziyaretçiye açıktır. Hatta geçen yıl 99’uncu senesinde bunun provası yapıldı ve bir sıkıntı da yaşanmadı. Bunca yıldır da yaşanmış bir sıkıntı yok. Her şey olağan seyrinde devam etti. Ancak bu sene protokol harici sivil ziyaretçinin alınmayacağı belirtildi. Genelge yayınlandı. Bu ciddi bir problem. Esnaf, gazeteciler, tur şirketleri, ulusal çapta bir tepki var. Geri adım atılmasını bekliyoruz. Herhangi bir şey yapılmazsa, imza kampanyalarıyla uygulamaya karşı çıkılabilir. Tepki büyük olacaktır. Böyle bir şeyin kabul edilebilirliği çok düşük. Orada şehidi olanlar ne yapacak? 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.